• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhk, hakarete uğrayan doktoru haklı buldu
28 Aralık 2009 Pazartesi 14:46

İhk, hakarete uğrayan doktoru haklı buldu

Başörtülü olduğu için sempozyuma alınmayan göz doktoruna, başvuruda bulunduğu Konya İnsan Hakları Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı da başörtülü diye hakaret etti. Bayan doktor..
 Başörtülü olduğu için sempozyuma alınmayan göz doktoruna, başvuruda bulunduğu Konya İnsan Hakları Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı da başörtülü diye hakaret etti. Bayan doktor, vali yardımcısını, başkanlık yaptığı kurula şikâyet etti. Ancak, kurul, vali yardımcısı başka ile gönderildikten 18 ay sonra doktoru haklı buldu.

Sempozyuma katılmak için İstanbul'a giden ancak dekan tarafından başörtülü olduğu gerekçesiyle dışarı çıkarılan göz doktorlarından biri olan Op. Dr. Perihan Dinç, olayı şikâyet amacıyla Konya İl İnsan Hakları Kurulu'na başvurdu.

Alınan bilgiye göre, dönemin Konya Vali Yardımcısı Nadi Kılınçarslan, doktor Dinç'e, 'Eğer özel hastanede çalışıyor olmasaydın bu odadan içeri başörtülü olarak giremezdin. Numune Hastanesi'nden gelen bir hemşire ya da kamuda çalışan bir doktor başörtülü olarak benim odama giremez. Burada çalışan herkes bunu bilir' diyerek rencide edici ifadeler kullandı. Dinç, İstanbul'da uğradığı haksızlığı şikayete gittiği valilikte ikinci kez haksızlığa uğrayınca, kurul başkanı hakkında şikâyette bulundu.

Yönetmelik gereği kendisi ile ilgili bu konu görüşülürken başkanlığı bırakması, hatta toplantıya katılmaması gereken Vali Yardımcısı Nadi Kılınçarslan'ın, üstelik kurul üyelerinin önünde de bu olayın vaki olduğunu saklamadığı 'evet, oldu' diye söylediği iddia edildi. Birçoğu kamu görevlisi olan kurul üyeleri, kadın doktorun haklı olmasına rağmen ses çıkartamadı. Karar sürekli gizli tutuldu. Bir süre sonra Vali Yardımcısı Kılınçarslan, Sinop'a tayin edildi.

Kendisinden sonra, İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı yapan diğer vali yardımcıları da meslektaşları hakkında bir karar vermekten çekindi. Olayın üzerinden 18 ay geçtikten sonra son Kurul Başkanı Vali Yardımcısı da böyle bir olayın olup olmadığının belirsiz olduğunu ileri sürdü. Bunun üzerine Sinop'a atanan Nadi Kılınçarslan'a yazılı belge gönderilerek olay tekrar soruldu. Vali yardımcısının olayı teyit etmesi üzerine, aradan geçen 18 ayın sonunda İl İnsan Hakları Kurulu tekrar toplanarak Vali Yardımcısı Nadi Kılıçarslan'ın ayrımcılık yaptığına hükmetti.

Vali Yardımcısı'nın incitici ve rencide edici tavrına maruz kalan Dr. Perihan Dinç, İnsan Hakları Kurul Başkanı'nın tavrının düşündürücü olduğunu söyledi. Hakkını arayanların bu şekilde, hem de kurul başkanı tarafından hakarete maruz bırakılmasının toplumda devlete güveni azaltacağını kaydeden Dinç, "Ben uğradığım haksızlık için gittiğim kurulda tekrar haksızlığa uğruyorum. Aradan 18 ay geçtikten sonra hem de kurul başkanı tayin edildiğinde haklılığım tescilleniyor. Bu, sadece benim yaşadığım bir olay. Eminim bir çok kişi, bu tarz olaylara maruz kalıyor. Geç de olsa hakkının teslim edilmesi bir nebze de olsa umut verici." ifadelerini kullandı.

Olayın geçmişi

Türk Oftalmoloji Derneği'nin düzenlediği 31. Bahar Sempozyumu'na katılmak üzere Konya'dan İstanbul'a giden Dr. Selda Ulaşan ve Dr. Perihan Dinç, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Cem'i Demiroğlu Oditoryumu'nda gerçekleştirilecek toplantı için kayıt yaptırmış ancak başörtülü oldukları gerekçesiyle Dekan Halil Yanardağ'ın talimatıyla içeri alınmamıştı.

Bu uygulama karşısında rencide olan iki doktor, temasa geçtikleri Türk Oftalmoloji Derneği Şube Başkanı, dernek açısından başörtülü olarak sempozyumu takip etmelerinde herhangi bir sakınca olmadığını açıklamıştı.

Sempozyuma uzun uğraşlar sonucu giren ve salonda konuşmaları takip eden iki doktor, bir süre sonra güvenlik görevlileri tarafından sempozyumun ortasında, onlarca meslektaşının gözleri önünde dışarı çıkarılmıştı.

Öte yandan, Dr. Perihan Dinç, kendilerinin de dernek üyesi olduklarını ve aidat ödediklerine dikkat çekti. Dinç, derneğin, kendisi gibi üye doktorların aidatlarıyla ayakta durduğuna işaret etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA