• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İHH-AYDERin Suriyeye yardımları sürüyor
01 Ocak 2013 Salı 15:24

İHH-AYDER'in Suriye'ye yardımları sürüyor

Suriye de 21 aydır süren savaş, insani krizi dayanılmaz bir şekle doğru derinleştiriyor.

2012’nin son günleri 26 ila 31 aralık tarihlerinde Haleb’in, İdlib’in ve Lazkiye’nin onlarca ilçe ,kasaba ve köylerinde; gıda, giyim, ilaç, ve hijyen maddeleri dağıtımın da bulunan ayder ekipleriSuriye halkının durumunun gittikçe kötüleştiğini belirtiyor. Özellikle Lazkiye ve çevresinin yoğun bombardımanından kaçan halkı Türkiye sınırına yakın bölgelerde çadırsız, battaniyesiz bir şekilde günlerde ağaçların altında bir yardım elinin gelmesini bekliyorlar. bizlerde ayder olarakken çok mağduriyeti yaşayan kişi ve aileleri tespit ederek ulaşmaya çalışıyoruz.
Şehirlerin bombalanması ile birlikte Suriye halkının büyük kesiminin evlerini terk ederek başka şehirlere ve ülkelere göç ederek mülteci hayatı yaşamaya devam ettiklerini belirtenİhsan Erdim , ‘Suriye içinde 4 milyon insanın evlerini terk etmesi ile ticaret hayatının tamamen durması, hayvancılık ve tarım hayatının çok büyük kayıplar verdiğini’ belirtti.

Yaşanan olayların ardından ticaretin durması ile tarım ve hayvancılığın da zarar görmesinden dolayı, Suriye genelinde 10 milyon insanın açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını açıkladı.

İhsan Erdim yaptığı açıklamaya şu şekilde devam etti: "Kış mevsiminin yüzünü gösterdiği bu günlerde havaların soğumaya başlaması, özellikle çocuk ve yaşlıları olumsuz etkiliyor. İnsanlar hastalıkla mücadele ediyor. Benzin ve mazot yokluğu ısınma problemini doğuruyor. Görünen o ki bu kış Suriye’nin en büyük problemi açlık ve ilaç problemi olacak ve bu gidişle Suriye’yi sadece bombalar değil hastalık ve açlık vuracaktır."

Türkiye sınırında ki kamplarda kalan insanlar çadırlarda elverişsiz koşularda yaşamını sürdürdüğünü de aktaran Erdim, "Kış mevsimi ile bu çadırlardaki insanların sağlık ve barınma problemi çok derin yaralar açacak. Suriye halkı açlık ve hastalıkla boğuşmaya başladı" dedi.

İhsan Erdim, STK’lar ve dünya yardım ve sağlık örgütlerinin Suriyeli mültecilere gereken desteği veremediğine dikkat çekerek gelinen noktada özellikle çocuk ve yaşlı ölümlerin yaşanma tehlikesine karşın şimdiden ciddi önlemler alınması gerektiğini belirtti.
Erdim sözlerini
AYDER-İHH olarak bölgeye savaşın başından bu yana 25 tır dolusu giyim, gıda ve hijyen maddesi gönderdiklerini, ve bölgeye her hafta düzenli olarak 26 ton un göndereceklerini vebu yardımları bölgede bulunan Hatay İHH yetkilileri ile birlikte paketleyerek yardıma en acil ihtiyacı olan kişi ve aileleri ziyaret edip dağıtmaya çalıştıklarını belirtti.
Gelecek dönem çalışmaları hakkında bilgiler veren Erdim; bundan sonra her hafta sonu Konyalı bağışçılarımızın emanet ettikleri yardımlarla bölgeye hareket edeceğiz. Ve yardımları hak sahiplerine ulaştıracağız İnşallah diye konuştu. Ayrıca Erdim bölgede en çok un, gıda maddeleri, battaniye ve giysiye ihtiyaç olduğunu bildirterek Konya halkının ilgi ve alakalarının devamını temenni etti.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeleri Konya'da
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA