• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhanet tatbikatı
06 Şubat 2014 Perşembe 08:57

İhanet tatbikatı

Devlet içine sızan paralel yapının hükümeti hedef alan eylemlerinden biri olan TIR komplosunda yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Devlet içine sızan paralel yapının hükümeti hedef alan eylemlerinden biri olan TIR komplosunda yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Adana Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla yapılan TIR baskınlarıyla ilgili yürütülen 'askeri casusluk' soruşturmasında yer alan detaylar operasyon için günler öncesinden hazırlık yapıldığını ortaya koyuyor. Elde edilen bilgilere göre 19 Ocak'taki operasyondan önce izinleri iptal edilen Adana Jandarma personeline 18 Ocak günü aynı bölgede keşif çalışması ve tatbikat yaptırıldı. Baskına katılacak erlere ise 'operasyonun El-Kaide örgütüne yönelik yapılacağı' söylendi. Kendilerine 'El Kaide militanlarına operasyon yapacağız' denilen düşük rütbel personel ile erler MİT TIR'larına baskın yolundayken, El-Kaide militanlarını yakalamaya gittiklerini zannetti.

MİT'Çİ YÜZBAŞIYA KELEPÇE

Jandarma ekipleri 19 Ocak'taki operasyona hazırlıklı olarak gitti. TIR'ların yükünü indirmek için vinç ve demir makasları da hazır bulunduruldu. Jandarma, yanında 'seyyar nezarethane' de getirdi. Olay eşzamanlı olarak basına servis edildi. Kelepçelenip darp edilen MİT mensuplarından biri de yüzbaşı rütbesinde bir askerdi. Operasyona katılan daha alt rütbeli askerlere MİT mensubu yüzbaşı kelepçelettirildi.

TOPLANTIYLA AYNI ANDA

Jandarma'nın TIR operasyonu Adana'daki Büyükelçiler Toplantısı'nın yapıldığı güne denk getirildi. Emniyet birimleri alarm durumunda toplantı güvenliği konusunda çalışırken Jandarma bu operasyonu gerçekleştirdi. Bu yöntemle Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da pasifize edilmek istendi. Olay sırasında bakanlarla toplantı halinde olan Coş, müsaade alarak operasyon bölgesine gitti. Duruma müdahale ederek MİT mensuplarının tutuklanmasını önledi.

Bütün bunların yanında, operasyon sürerken savcının talimatıyla getirilen sinyal kesici 'jammer' cihazları da 'TV kanalları için' kapatıldı. Bu yolla haber ajanslarının baskın anında canlı yayın yapabilmelerinin önü açıldı. Türkiye'yi 'teröre yardım eden ülke' olarak göstermek ve Cenevre-2 Konferansı'nda Türkiye'nin elini zayıflatmak için sergilenen uluslararası bağlantılı komplo, mülki idarenin gayretleriyle sona erdirilebildi.

Güzergah artık polisin

MİT TIR'larına, paralel yapılanmanın Jandarma'daki uzantıları tarafından yapılan operasyonun ardından Suriye sınırındaki bölgede devlet kritik bir hamle yaptı. Adana'da Jandarma'nın görev sahası daraltılarak polisin sahası genişletildi. Jandarma'nın operasyon yaptığı Sirkeli gişeler mevkii, D-400 otobanı ile Karataş yolundaki sorumluluk Jandarma'dan alınarak Emniyet teşkilatına verildi.

ÖZGÜN KAYNAK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA