• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İHAlara yerli motor geliyor
04 Nisan 2014 Cuma 09:19

İHA'lara yerli motor geliyor

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ'nin (TEI) yerli tasarım İHA'ları, 2 yıl içinde gökyüzünün yeni gözcüleri olacak.

Eskişehir'de kurulu bulunan TUSAŞ Motor Sanayi AŞ'nin (TEI) bünyesinde oluşturulan ve yerli tasarım hava araçları motorlarının tasarımlarını gerçekleştiren yaklaşık 200 kişilik ekip, 2 yıl içinde tamamen yerli insansız hava aracı (İHA) motoru üretmeyi hedefliyor. TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit, 'Yeni motorumuz başarıyla testleri geçince ABD ordusuna, ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik motor satma imkanı olacak. Yaklaşık 2 yıl içinde tamamen yerli tasarım ve imalatı bize ait İHA'lara sahip olacağız' şeklinde konuştu.

AR-GE YATIRIMLARI TAM GAZ

Mahmut Akşit, kurumun, uçak ve helikopter motorlarının bakım onarımlarının yapılması ve parça imalatçısı olmanın dışında tasarımcı olarak da Türk ordusunun ihtiyacının karşılanmasını amaçladığını belirterek, söz konusu hedef doğrultusunda oluşturulan bir ar-ge ve tasarım grubunun bulunduğunu kaydetti.

TASARIMLARDA TOPLAM 300 MÜHENDİS GÖREV ALDI

Tasarım grubunun büyümeye devam ettiğini ifade eden Akşit, 'Şu anda yaklaşık 200 kişilik bir tasarım grubumuz var. Gebze'de doğrudan General Electric uçak motoru (GE Aviation) tasarım ekibi ile çalışan 100 kişilik bir mühendislik ekibimiz var. Bu ekip şu anda uçmakta olduğumuz birçok motor da dahil olmak üzere General Electric tarafından üretilen motorların tasarım ve iyileştirme işlemlerinde doğrudan General Electric ekibiyle entegre olarak çalışıyor' dedi. Bunun dışına Eskişehir'de bir tasarım gruplarının olduğunu da belirten Akşit, 'Eskişehir'deki grubumuz içinde şu anda insansız hava araçlarının motoruyla uğraşan bir ekibimiz var. Ayrıca jet ve helikopter motorları konusunda çalışan ekiplerimiz de var. Onlar da büyüyor' şeklinde konuştu.

PARÇALAR ÖZEL ÜRETİM

İHA'larda genellikle düşük hızda ve yüksek irtifada yavaş seyretmesini sağlayacak pistonlu motorların bulunması gerektiğine dikkat çeken Akşit, TEI olarak bu parçaların üretimi gerçekleştirmeye çalıştıklarını vurguladı. Akşit, şöyle konuştu: 'Düzenli değişmesi gereken parçaları buradaki mühendislik ekibimizle tekrar tasarladık, mevcut yapıya adapte ettik ve uçurduk. Böylece yedek parça ihtiyacını karşıladık. Şu anda ordumuzun elindeki heronların büyük çoğunluğu o parçalarla TEI adaptasyonu motorlarla uçuyor.'

TSK'nın ihtiyacı için

Mahmut Akşit, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI-TUSAŞ) tarafından insansız hava aracı ANKA'nın da imal edildiğini hatırlattı. ANKA'nın mevcut motorunun Alman Thielert firması tarafından üretildiğini anımsatan Akşit, şöyle devam etti:

'ANKA'nın motorunda irtifa yeteneğini, yetkinliğini istenilen seviyeye getirmek için modifikasyonlar yapıyoruz. Ayrıca ANKA için tamamen yeni, komple TEI tasarımı bir motor geliştiriyoruz. Tasarım ekibimiz hem TAI'nin hem de ordumuzun ihtiyacı kapsamında yeni tasarım işini yürütüyor.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA