• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İHAlar yolda
29 Kasım 2010 Pazartesi 14:29

İHA'lar yolda

Vestel'in kendi teknolojisiyle üretmeyi başardığı insansız hava aracının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandığı, anlaşmanın imzalanmasının ardından üretime başlanacağı bildirildi.

Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, yaptığı açıklamada, Vestel'in savunma sanayisinde önem verdiği projelerarasında yer alan insansız hava aracında önemli bir aşamaya geldiklerini belirtti.

Dünyada özellikle ABD ve İsrail'in etkin olduğu bu sektörde Türkteknolojisini geliştirmek üzere çalışma başlattıklarını, bütünüyleVestel mühendislerinin geliştirdiği aracın test uçuşlarını tamamlayarak, TSK ihtiyaçları için açılan ihaleye girildiğini anlatan Yüngül,''TSK'nın ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandık.

Ancak anlaşma henüz imzalanmadı. Kısa bir süre içinde imzalayacağız.Toplam 20 milyon dolarlık bir proje olacak. 2 filoda 2 yer istasyonu ve 8 insansız hava aracı üreteceğiz. Üretimi Ankara'da yapacağız. Bu bizimiçin iyi bir başlangıç olacak'' dedi.

İnsansız hava aracı üretiminin, bir çok dalda teknoloji geliştirmeprojesi bulunan Vestel için en heyecan verici projelerden birisiolduğuna işaret eden Yüngül, bu alanda biran önce sonuç elde etmekistediklerini ancak savunma sektöründe bu tip projelerin hızlıyürümesinin mümkün olamadığını dile getirdi.

İLK ÜÇ HEDEFİ

TSK için yapacakları üretimin dünya pazarlarına açılmada kendileriiyi bir referans olacağını, ayrıca sivil kullanım için de üretimyapabileceklerini kaydeden Yüngül, ürettikleri hava aracının ABD veİsrail'in geliştirdiği teknolojinin altında bulunmadığını, gelecekte çok daha iyi olacaklarını ifade etti.

Yüngül, dünya pazarında önemli bir yer elde etmeyi planladıklarınıbelirterek,''İnsansız hava aracı üretimi konusunda 7-8 yıllık periyottadünyada ilk üçte yerimizi alırız. Şu anda önemli olan ilk ihale sonucuürettiğimiz uçakların biran önce görevlerine başlaması''diye konuştu.

Hava savunma teknolojisinin insansız araçlara yöneldiğini, ABDönderliğinde geliştirilen F 35'in son insanlı savaş uçağı olacağınıkaydeden Yüngül, artık ülkeler için yeni rekabet alanının insansızaraçlar olduğunu, bu teknolojiye sahip olmanın çok önemli hale geldiğini söyledi.

Yüngül, Türkiye'de TAI'nin de insansız hava aracı ürettiğine dikkatçekerek, ''TAI ile başka bazı projelerde işbirliklerimiz var. Şu andayok ama bu konuda TAI ile gelecekte işbirliğimiz olabilir'' dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA