• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Iğsız defteri kapandı
08 Ağustos 2010 Pazar 11:35

Iğsız defteri kapandı

Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un Orgeneral Iğsız isminden vazgeçmesiyle, YAŞ'ta tıkanan sürecin önü de açıldı. Orgeneral Başbuğ, Orgeneral Necdet Özel'i Kara Kuvvetleri'ne,
Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) tıkanan kuvvet komutanlığı atamalarında geceyarısı zirvesinde yeni isimler teklif edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geceyarısı görüşen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için daha önce önerdiği Orgeneral Hasan Iğsız'ın isminden vageçti. Iğsız'da ısrarcı olmayan Başbuğ, YAŞ kararlarında Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Orgeneral Necdet Özel'i Kara Kuvvetleri Komutanlığı için teklif etti. Ondan boşalan Jandarma Genel Komutanlığı'na da Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner'i önerdi. Başbakanlık kaynakları bir kararname hazırlığını doğrularken, sunulan bu isimlerin kararnamede olduğunu ise teyit etmedi. Başbakanlık'ın üzerinde yürüttüğü kararnamenin netleşmediği ve bu isimlerle birlikte diğer orgeneraller arasındaki isimler üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü öğrenildi. Başbakanlık kaynakları kararnamede askerin teklif ettiği isimler dışında da isimlerin olabileceğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan ile görüşen İlker Başbuğ'un teklifi Orgeneral Güner ve Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun genelkurmay başkanlığına yükselmesinin de yolunu açmış olacak. Necdet Özel'in Kara Kuvvetleri Komutanı, Org. Aslan Güner'in ise Jandarma Genel Komutanı olması teklifi, Özel'in iki yıl sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli olmasını da beraberinde getirecek. Özel'in Jandarma Genel Komutanlığı'nda kalması halinde daha sonraki dönemlerde Genelkurmay Başkanlığı yapması ve 4 yıl bu görevde kalması beklenirken, Kara Kuvvetleri'ne gelmesiyle birlikte askeri yönetimin bir numaralı sırasına çıkma şansını da kaybetmesi anlamına geliyor.

Bugüne kadar askeri yönetim piramidi Işık Koşaner-Necdet Özel şeklinde olurken, yeni teklifle birlikte piramit Koşaner-Aslan Güner-Bekir Kalyoncu'ya döndü. Org. Başbuğ, Org. Güner ve Org. Iğsız'ın şuranın 2. günü Karargah'ta yaptıkları çok gizli toplantıda geliştirilen aşamalı stratejinin uygulandığı iddia ediliyor.

Şu anda Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini sürdüren Bekir Kalyoncu'nun da ilerleyen yıllarda süreç normal şekilde işlediği takdirde Genelkurmay Başkanlığı'na kadar yükselmesi de sözkonusu olacak.

Şuranın 7. günü denebilecek cumartesi gün, sessiz bir bekleyişle geçerken, belirsizliğini aşılması yönünde önemli adımlar atıldı. Genelkurmay Başkanı'nın hafta boyunca Karargah'ta komutanlarla, Başbakan Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün sivil ve asker bürokratlarla yaptıkları toplantıların ardından önceki geceyarısı protokolün 2 ve 4 numaralı isimlerinin zirvesi, YAŞ'taki kriz sürecini yumuşattı. Erdoğan ve Başbuğ'un önceki geceyarısı asker kanadının talebi üzerine yaptıkları bir saatlik görüşmede atama krizinin aşıldığı büyük ölçüde aşıldığı öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in ismi yine ön planda bulunuyor. Koşaner'in askeri yönetimin bir numarası olması yönünde görüş birliği oluşurken, Başbakan Erdoğan, önceki gün Eskişehir'e giderken zirveden 8 saat önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı için yeni bir isim beklediklerini dile getirmişti.

 

Bu arada Balyoz davasında yakalama kararının kalkmasından sonra terfi bekleyen komutanlar için tekrar YAŞ'ın toplanacabileceği söylentileri ise doğru çıkmadı. YAŞ kararları arasında terfi alan komutanlar arasında isimleri bulunmayan generaller için YAŞ'ın tekrar toplanmasının mümkün olmadığı belirtildi. Terfileri düzeneyen TSK 65. maddesine göre sanık durumunda olan komutanların terfi alamayacağı açıkça belirlenmesinden dolayı, şu anda yakalama emri kaldırılan ancak tutuksuz olarak yargılanan komutanların terfi almaları sözkonusu değil. Bu nedenle bu iddialarında doğru olmadığı kaydedildi

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA