• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İGEME ihracatçılara ışık tutuyor
04 Kasım 2010 Perşembe 10:37

İGEME ihracatçılara ışık tutuyor

Konya Sanayi Odası ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) tarafından Ülke Masaları Tanıtımı ve Güney Afrika konulu seminer düzenlendi.
Konya Sanayi Odası ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) tarafından “Ülke Masaları Tanıtımı ve Güney Afrika” konulu seminer düzenlendi. Sanayicilerin ilgi gösterdiği seminerde konuşan İGEME Afrika Dairesi Başkanı Şule Yıldırım, İGEME’nin faaliyetleri ile ihracatçılara ışık tuttuğunu söyledi
 
Konya Sanayi Odası ve İGEME işbirliğiyle “Ülke Masaları Tanıtımı ve Güney Afrika” konulu seminer düzenlendi. İGEME bünyesinde bulunan Ülke Masaları’nın tanıtıldığı seminerde, uzmanlar sanayicilerin sorularını cevapladı.
 
İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Afrika Dairesi Başkanı Şule Yıldırım, İGEME Afrika Dairesi’nin; ABD, Asya-Pasifik, Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Körfez olmak üzere toplam 34 ülke masası ile firmalara hizmet verdiklerini ifade etti.  Yıldırım, İGEME’nin sanayicilerin ‘hangi ülkelere neler ihraç edilebileceği, ülkelerin pazar bilgileri ’ gibi konulardaki sorularını cevaplayarak, ihracatçılara ışık tuttuğunu vurguladı. Yıldırım, İGEME Güney Afrika Masası’nın ilgi alanı içinde 24 ülke olduğunu ve bu ülkeler arasında sadece Angola, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya ve Tanzanya’nın toplam ithalatın yüzde 25’ini yaptığını sözlerine ekledi.

Türkiye için çığır açacak ülkeler

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Koordinatörü Rahmi İncetan ise, Güney Afrika’da haritada yerleri dahi bilinmeyen ancak çok önemli olan, Türkiye için çığır açacak ülkeler olduğunu söyledi. Katılımcılara Güney Afrika’nın ekonomik, sosyal ve siyasi yapısı hakkında bilgi veren İncetan, “Afrika uzun yıllar batılı ülkeler tarafından yönetilmiştir. ABD, ithal ettiği petrolün yüzde 15’ini Afrika’dan ithal etmektedir. Yapılan bir araştırmada, bölgenin fakirliğinin azaltılması için her yıl yüzde 7 gelişme hızı sağlaması gerekmektedir. Bölgede, ülkemiz için çığır açacak ülkeler bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Afrika’nın Türkiye için önemli bir pazar olduğunu anlatan İncetan, bölgede bürokrasi, siyasi istikrarsızlık ve iç savaş gibi bazı yönetimsel sorunların olduğunu da sözlerine ekledi.

Programda ayrıca, Güney Afrika Cumhuriyeti Eski Pretoria Ticaret Müşaviri Hasan Ali Erdem ve İGEME Şube Müdürü Musa Gülkaya  ‘Güney Afrika Cumhuriyeti ile ilgili bilgiler verirken, İGEME Uzmanı Alpaslan Emek, Angola ve Tanzanya’yı anlatan bir sunum yaptı.  
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA