• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İftira tufanı
06 Nisan 2014 Pazar 09:24

İftira tufanı

Nuh Tufanı'nı anlatan 'Büyük Tufan' filmine ilahiyatçılar sert tepki gösterdi. Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır 'Hz. Nuh'a iftira atılıyor. Gösterime girmesi doğru değil' dedi. Doç. Eldar Hasanov ise filmde 'dine karşı din' propagandası yapıldığını bütün dinlerin tehdit edildiğini söyledi.

 

Nuh Tufanı'nı anlatan ve yönetmenliğini Darren Aronofsky'nin yaptığı, Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Emma Watson'nın rol aldığı 'Nuh: Büyük Tufan' adlı sinema filmi, dini kaynaklarla uyuşmadığı gerekçesiyle eleştirildi. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, yaptığı açıklamada, filmde Hazreti Nuh'a iftiralar olduğunu ileri sürerek, filmde Nuh'un oğlunun babasını öldürmek için yaptığı planların iftira olduğunu, hiçbir dayanağının bulunmadığını ifade etti. Nuh peygamberin filmde, 'Allah'ın isteğiyle torununu öldürmeye karar verdiği, ancak daha sonra Allah'ın isteğine karşı gelerek öldürmekten vazgeçtiği' şeklinde bir bölüm yer aldığına değinen Bayındır, şunları söyledi:

EMRE KARŞI GELMEZ

'Allah Teala bize verdiği emirlerin aynısını Nuh Aleyhisselam'a da vermiştir. Bizim kitabımızda adam öldürmenin üç sebebi olabilir; biri kasten adam öldüren kişinin, mahkemenin kararından sonra ölenin yakınlarının da talebiyle öldürülmesi, ikincisi terör suçu işleyip öldürme olayına karışanların öldürülmesi üçüncüsü de savaş sırasında öldürmedir. Onun dışında kimse öldürülemez. Bu sebeple Nuh Aleyhisselam'a Allah'ın öyle bir emir vermesi mümkün olamayacağı gibi Nuh Aleyhisselam'ın Allah'ın emrine karşı gelmesi de mümkün olmaz. Yoksa Allah ona büyük bir ceza verirdi.'

GÖSTERİME GİRMEMELİ

Bayındır, Kur'an-ı Kerim'de tufanı anlatan ayetler olduğunu belirterek, tufan olayının filmde anlatıldığı gibi olmadığını savundu. Filmde ayrıca Hazreti Nuh'un eşiyle ilişkisinin de uygunsuz şekilde aktarıldığına dikkati çekerek, 'Sonuç olarak bu filmin gösterime girmesi doğru değildir. Çünkü Allah'ın büyük bir nebisine yapılan iftiralara bir Müslüman göz yumamaz' dedi.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Eldar Hasanov ise filmlerin sadece doğruları aktarma gibi bir görevi olmadığını, ancak pek çok izleyenin bu tür filmlerde izlediğini doğru olarak kabul ettiğine işaret etti.

DİNE KARŞI DİN AKIMI

Son zamanlarda 'dine karşı din' olarak tarif edilebilecek alternatif bir inanç biçimi bulunduğunu ve filmde bunun ipuçlarının görüldüğünü ifade eden Hasanov, 'Bu sadece İslamiyet'i tehdit etmiyor, diğer dinleri de tehdit ediyor. Bazı insanlar aklına yatan dini kuralları kabul ediyor, tanrısal boyutu, metafizik boyutu kabul etmiyor. Bir kısım kuralları kabul ediyor ama diğer kurallara inanmıyor. Bu filmde de dine karşı din akımının ipuçlarını görebiliriz. Çünkü bu bilgilerin hangi kaynaktan olduğunu bilmiyoruz' dedi.

Kutsala saygısızlık edilmemeli

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Harman da Kur'an-ı Kerim ve Tevrat'ın tufana ilişkin bilgiler aktardığını, filmde gösterilen olayların ise iki kaynağa göre de doğru olmadığını kaydetti. Tufanın inanmayanların cezalandırılması olduğuna işaret eden Harman, filmdekinin aksine inanmayan tek bir kişinin bile gemiye binmesinin söz konusu olmadığını vurguladı. Harman, filmde peygamberlik imajını zedeleyen unsurlar bulunduğunu da belirterek, bir Müslüman'ın başkasının kutsalına saygısızlık etmemesi gerektiği gibi başkasının da Müslüman'ın kutsalına saygısızlık etmemesi gerektiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA