• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İflasın eşiğindeki Avrupa ülkeleri
11 Aralık 2009 Cuma 00:17

İflasın eşiğindeki Avrupa ülkeleri

Avrupa Birliği'nin mali krizle boğuşan Yunanistan'ın batmasına izin vermeyeceği yönündeki açıklamasına rağmen piyasalar dün İspanya şoku yaşadı
AB'den Yunanistan'ın batmasına izin vermeyecekleri şeklinde yorumlanan açıklamalar gelirken S&P dün İspanya'nın da notunu düşürdü. Notları düşürülen devlet tahvilleri Yunan bankalarının 2010 sonrasında Avrupa Merkez Bankası'ndan borçlanma imkanlarını bıçak gibi kesebilir.

Referans'ın haberine göre Avrupa'nın kredi görünümlerinde ve notlarında domino etkisi başladı. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) dün de krizin yaralı aslanı İspanya'nın kredi görünümünü, kamu finansman durumunun kötüleştiği gerekçesiyle durağandan negatife çekti. Ayrıca bunun iki yıl içinde bir not indirimi daha olabileceği riskini yansıttığını vurguladı. S&P ocak ayında ülkenin kredi notunu AAA'dan AA+'ya indirmişti. Bunun üzerine ülkenin önceki gün 60.7 baz puanda olan risk primi bir anda 66.6 baz puana fırladı. Bu gelişme ile gelişmekte olan Doğu Avrupa ülkelerinin ardından ilk kez gelişmiş bir Avrupa ekonomisi ciddi bir uyarı almış oldu.

Öte yandan Doğu Avrupa'nın zayıf halkası Macaristan, 2 yıl öncesine kadar tahvilleri Türk tahvillerinden kat be kat daha güvenli olan Yunanistan ve bu hafta içinde kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yüksek bütçe açıkları yüzünden uyarılan Portekiz'de de iflas riski büyüyor. S&P, Yunanistan'ın yanı sıra Portekiz'i de negatif izlemeye aldı. Türkiye'nin kredi notunu geçen hafta yükselten Fitch ise önceki gün Yunanistan'ın notunu düşürdü. Üstelik diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından da benzer hamleler bekleniyor.

Yunanistan'ın ekim ayında iktidara gelen sosyalist hükümeti bütçe açığını şu andaki yüzde 12,7 düzeyinden önümüzdeki seneye kadar yüzde 9,1'e indirmeyi planlıyor. İrlanda ise ülke tarihinin en kötü krizi ile karşı karşıya olmasına rağmen bütçe açığında daha fazla yara açmamak adına harcamalarında yüzde 6 kesintiye gitme planını açıkladı. İrlanda harcamalardaki kesinti planı çerçevesinde kamu işçilerinin yüzde 6'sında ücret kesintisi gibi yöntemler de uygulamayı düşünüyor. Uzmanlara göre Yunanistan'ın kurtuluş yolu da İrlanda'nın taktiğini izleyerek benzer yöntemlerle harcamalarını kesmek ve böylee bütçe açığını azaltmaktan geçiyor. Önceki gün Fitch'in not indirimi ile yüzde 6'nın üzerinde değer kaybeden Atina Borsası dün de yüzde 4,4 civarında geriledi. Yunan borsasının son 5 gündeki gerilemesi ise yüzde 16'yı buldu. Yunanistan ve İspanya gerginliği Avrupa borsalarını da olumsuz etkiledi kayıplar yüzde 1'i geçti. İngiliz FTSE 100 endeksi yüzde 0,69, Fransız CAC40 endeksi yüzde 0,56, Alman DAX endeksi ise yüzde 1,15 geriledi. Asya borsalarında Japonya'da beklentilerden düşük gelen büyüme rakamı moralleri bozdu, Japon Nikkei endeksi yüzde 1,34 düştü.

Yunan bankaları için kredi sorunu yolda

Not indirimi endişesi dün dallanıp budaklandı ve uzmanlar bundan sonra Yunan bankaları için de finansman krizi ortaya çıkabileceği yönünde uyarıyor. Bloomberg'e göre Yunan bankaları artık Avrupa Merkez Bankası'nda (AMB) kredi alırken zorlanacak çünkü banka teminat olarak kabul ettiği devlet tahvillerinin notu düşürüldüğü için eskisi kadar kolay kredi çıkmayacak. AMB, geçen sene kriz dolayısıyla Avrupalı bankaların daha kolay borçlanabilmesi için koşullarını gevşeterek BBB- notlu devlet tahvillerini de teminat olarak kabul etmeye başlamıştı. Ancak bu uygulama 2010 yılının sonunda kalkacak ve yine A-'nin altında nota sahip tahvillerin teminat olarak kabul edilmediği eski uygulamaya geri dönülecek. Bu durumda Yunan bankaları AMB'den borç almak için devlet tahvillerini teminat olarak gösteremeyecek ve devletin borçlanma maliyetleri yükselerek bütçe üzerine yeni bir yük daha bindirecek. Yunanistan'ın AMB'deki teminat miktarı 47 milyar doları buluyor.

Portekiz, Yunanistan Macaristan ve İrlanda mahşerin 4 atlısı

Şu an Avrupa'da iflas riski artan ülkelerin başında Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve Macaristan var. Bu risk ülkelerin iflas riskine karşı sigorta niteliği taşıyan CDS tahvillerinin maliyetlerindeki ani artışlarla da dikkat çekiyor. Dubai'deki borç krizi patlak verdiğinde 217,5 baz puana kadar fırlayan Macaristan spreadleri şu sıralar 207,5 baz puan seviyelerinde. Ay başında 70 baz puan seviyelerinde olan Portekiz spreadleri ise S&P'nin uyarısı sonrası 75,8 puana kadar çıkı. İrlanda'nın spread farkı ise 172 baz puana kadar yükseldi. İtalya, Belçika hatta çeyrek büyüme rakamları ile resesyondan çıktı denilen İngiltere'nin bile artan bütçe açıklarını finanse etmek konusundaki sıkıntıları büyüyor. Moody's'in önceki gün hem İngiltere'ye hem de ABD'ye uyarı niteliğindeki mesajı da bunun en önemli sinyali. Moody's kısa süre içinde kamu borçlarının düzene sokulmasını istedi. İngiltere'nin bütçe açığı 190 milyar ile GSYİH'nın yüzde 13'ünde. ABD'nin ise bütçe açığı 1,42 trilyon dolar ile GSYİH'nın yüzde 10'unun biraz altında. Yunanistan'ın ise bu yılki 60 milyar dolarlık tahvil ihracının ardından mevcut bütçe açığını ve kamu borcunu kapayabilmesi için seneye en az 55 milyar dolarlık daha tahvil çıkarması gerekiyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA