• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İfade özgürlüğüne linç girişimi
18 Şubat 2011 Cuma 15:19

İfade özgürlüğüne linç girişimi

İlahiyatçı Prof. Dr. Orhan Çekerin tecavüz zanlıları hadım edilsin değerlendirilmesiyle ilgili açıklamaları medyada linç kampanyasına dönüşürken akıllara nerede kaldı ifade özgürlüğü? sorusu...

İlahiyatçı Prof. Dr. Orhan Çeker’in ‘tecavüz zanlıları hadım edilsin’ değerlendirilmesiyle ilgili açıklamaları medyada linç kampanyasına dönüşürken akıllara ‘nerede kaldı ifade özgürlüğü?’ sorusu geldi.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker’in tecavüz zanlılarının hadım edilmesi kanun tasarısıyla ilgili sözlerinin çarpıtılarak medyada yayınlanması tartışmaya yol açtı. Oluşan ortamda Prof. Dr. Orhan Çeker’e adeta linç uygulanması, ‘düşünce ve ifade özgürlüğü ile çelişen bir durum’ ortaya koydu. Prof. Dr. Orhan Çeker’in “Cinsel saldırı ve tecavüz suçlarının işlenmesinde dekolte ve tahrik edici kıyafetler giyinen kadının da etkisi küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Bu konuda tabii ki erkek suçludur ama kadının da suçu göz ardı edilirse meseleyi çözümde yanlış adım atmış oluruz. Bu olayda iki tarafta suçludur. Ayrıca bu tür suçları özendirici yayınlardan kaçınılmalıdır” yönündeki sözlerinin ‘Dekolte giyene tecavüz ederler’ şeklinde çarpıtılması profesörü hedef tahtasına oturttu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan’ı arayarak inceleme başlatılmasını istemesi de tartışmaları daha da arttırırken, Rektör Okudan’ın da ‘Çeker’in sözlerine katılmıyorum. Bu sözlerden dolayı incinen bütün kadınlardan üniversitem adına özür diliyorum. Fakat öğretim üyelerinin de özgürce konuşma hakkı var” sözleri de olumlu karşılandı. Kendisiyle konuştuğumuz Prof. Çeker, sözlerinin çarpıtıldığını belirterek, “Olayın odağında kadın var demedim. Sözlerimi çarpıtmasınlar. Eğer kadın tahrik edici davrandıysa dekolte şekilde sokağa çıktıysa, erkek sarkıntılık ettiyse suç ortaktır diyorum. Bu konuda tabii ki erkek suçludur ama kadının da suçu göz ardı edilirse meseleyi çözümde yanlış adım atmış oluruz. Bu olayda iki tarafta suçludur” dedi.

“SÖZLER İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİNDE DEĞERLENDİRİLMELİ”

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay da, Prof. Çeker’in sözlerinin ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Herkesin ifade özgürlüğü içinde belli görüşleri savunabileceğini dile getiren Prof. Dr. Yasin Aktay, “Sayın Çeker’in sarf ettiği sözler bir tartışma konusudur. Kendisinin tespitleri sonucu söylemiş olduğu sözlerdir. Eskiden dekolte gibi unsurlar tahrik edici olarak değerlendirilip hafifletici neden olarak görülüyordu. Şimdi bu durum daha az hafifletici neden olarak görülüyor. Diğer yandan bu tür açıklamalar siyasal gerilimi oluşturduğu için insanlar yanlış anlaşılmamak için hassasiyet göstererek açıklama yapmaktan kaçınıyor. Fakat bu açıklamayı Sayın Prof. Çeker yaptığı diye bir linç kampanyasına girişilmemeli. Tartışma konusudur oturulur tartışılır. Türkiye’nin değerli bir ilahiyatçısı olan Prof. Dr. Orhan Çeker’e akademik özgürlüğünü kullanarak söylemiş olduğu sözlerden dolayı linç girişimi yanlıştır” dedi. Aktay, Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan’ın, ‘Prof. Çeker’in sözlerine katılmıyorum fakat akademisyenlerin de ifade özgürlüğü vardır’ sözlerini de olumlu karşıladığını ifade etti.

“PROF. DR. ÇEKER’İN SÖZLERİ ÇARPITILIYOR”

Saadet Partisi (SP) Konya İl Başkanlığı da konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada Konya’nın zaman zaman çeşitli vesilelerle bir takım art niyetli merkezler tarafından karalamalara maruz bırakıldığı ifade edildi. Söz konusu açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Halkımızın inanç değerlerini hilafına hareket eden malum medya ve yandaşları son iki gündür Konya’mızın değerli ilim adamlarından Prof. Dr. Orhan Çeker’in ilmi ve akli tahliller içeren açıklamasını gerçekleri ters yüz eden bir yaklaşım göstererek halkın inanç değerlerine saldırabilmektedir. Malum medya Çeker’in sözlerini sansosyonel haber mantığı içinde çarptırmıştır. Ortada özür dilenecek bir durum yoktur. Öğretim üyemiz Konya halkının sevgisi ve güvenini kazanmış değerli bir bilim adamıdır.” “Konuya verilen cevabın tamamı dinlenirse malum medyada çıkan şeklin yanlışlığı anlaşılacaktır” ifadesi kullanılarak, “Bu sebeple özür dilenecek bir durumun olmadığını ve başlatılacağı söylenilen incelemenin de yanlışlığı ve gereksizliğini beyan ederek tüm Konyalı hemşehrilerimizi doğrulara ve ilim adamımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz” denildi.

 
YORUMLAR
Habercilik anlayisi
Cem Aslan
Neden tarafli haber yapiyorsunuz?Anayasal suca giren konusmalar ifade özgürlügüne girmez.Öyle olsaydi herkes azina geleni söylerdi ülkede kaos yasanirdi.Bu sözün savunulacak bir tarafi yok.Tarafi oldugunuz akpli yöneticiler ve yök baskani bile tepki gösterdi.Siz seytana uymussunuz.Konya'nin adini kirletmeyin.Ayiptir günahtir.Azinizdan din, Allah dusmez.Birde bakmisiz hepiniz trilyoner olmussunuz.Haber sitesi kurmussunuz habercilik denen birsey yok.Tamam hadi tüm gün basbakani övün belki size para ve is bulur.
195.174.119.70
Neden
Celil Sami GEDİK
Bir açıklama yaptınız sonradan yanlış anlaşıldım dediniz açıklama yaptınız. Neden söylediklerini değiştirdi havasına neden oldunuz evet ben böyle düşünüyorum bu benim şahsi görüşüm diye bilirdiniz Doğru Bildiklerinizi Sonuna Kadar Savunmalıydınız.
78.166.12.158
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA