• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İddialar mesnetsizdir
09 Aralık 2014 Salı 11:53

İddialar mesnetsizdir

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, "Bacanağım Orhan Öğe'nin yeni bir atama yapılmış gibi gösterilmek suretiyle sınavsız işe alındığı ve 'akrabalık ilişkisi doğrultusunda atandığı' iddiaları mesnetsizdir" ifadelerini kullandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Bacanağım Orhan Öğe'nin, memuriyete sınavsız şahsımın desteğiyle girdiği veya mevcut görevine Bakan olarak şahsımın torpille getirdiği şeklinde algı oluşturulmaya çalışıldığı görülmektedir. Yeni bir atama yapılmış gibi gösterilmek suretiyle 'sınavsız işe alındığı' ve 'akrabalık ilişkisi doğrultusunda atandığı' iddiaları mesnetsizdir " ifadelerini kullandı.

Canikli, yazılı açıklamasında, bazı basın yayın organlarında, ana muhalefet partisi sözcüsünün atamalara ilişkin beyanatları ile birlikte bazı iddialara yer verildiğini belirtti.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve söz konusu haberlerde yer alan gerçeği yansıtmayan ifadelerin düzeltilmesi için açıklama yapma gereği duyulduğunu kaydeden Canikli, şunları kaydetti:

"VIP Torpil', 'Bakan yakınlarını işe sınavsız aldılar', 'KPSS'yi kazanamayanlara Bakan Torpili', 'AKP'li olan sınavsız devlete dolduruldu', 'Büyük kıyak', 'Bacanak TİB'e baldız TOKİ'ye' gibi haberlerde, 'Bacanağı Orhan Öğe Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı' başlığı altında, bacanağım Orhan Öğe'nin memuriyete sınavsız, şahsımın desteğiyle girdiği veya mevcut görevine Bakan olarak şahsımın torpille getirdiği şeklinde algı oluşturulmaya çalışıldığı görülmektedir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Orhan Öğe, 1983 tarihinde kaymakamlık sınavını kazanarak kaymakam adayı olarak göreve başlamıştır. Yedi yıl boyunca çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptıktan sonra, 2004-2006 yılları arasında Kıyı Emniyeti Genel Müdür Yardımcılığı, 2006-2010 yılları arasında Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, 2011’den bu yana da Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütmektedir."

Öğe’nin halen yürüttüğü bu görev dolayısıyla sahip olduğu özlük haklarının, bir önceki görevinde sahip olduğu özlük haklarından daha fazla olmadığını belirten Canikli, açıklamasında "Mesleğe girişi, kariyer sınavıyla 1983'te gerçekleşen Öğe, diğer tüm görevlerine de bakanlık görevine getirilmemden çok önce atanmıştır. Bu nedenlerle 31 yıldır üst düzey bürokrat olarak görev yaparken, yeni bir atama yapılmış gibi gösterilmek suretiyle 'sınavsız işe alındığı' ve 'akrabalık ilişkisi doğrultusunda atandığı' iddiaları mesnetsiz olup, söz konusu haberlerde yer alan gerçeği yansıtmayan ifadelerin düzeltilmesi hususunu kamuoyuna saygıyla duyururum" değerlendirmesinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA