• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İddialar hem gerçek dışı hem anlamsız
05 Ekim 2013 Cumartesi 15:35

İddialar hem gerçek dışı hem anlamsız

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Esedin Türkiyeye yönellik iddialarına ilişkin "Bu iddiaların tümü bizim açımızdan hem gerçek dışı hem anlamsızdır" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunduğu ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Beşşar Esed, kendi halkına zulmetmiş, son olarak da kimyasal silah kullanmış, kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmış birisi olarak Türkiye’ye dönük herhangi bir eleştiri yapma hakkına sahip değil. Oradaki dile getirilen iddiaların tümü gerçek dışıdır" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve bizzat kendisinin Esed'i "halkın taleplerini dinlemesini ve halkın talepleri doğrultusunda sistemi reform etme" konusunda çok samimi düşüncelerini ilettiklerini bildiren Davutoğlu, "Bu konuda defalarca ve saatlerce, günlerce görüşmeler yapıldı ama maalesef o, kendisine her zaman yardım eli uzatmış olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetiyle işbirliği yapmak yerine kendi halkına karşı zülüm etme yolunu tercih etti" dedi.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Üzüntü verici şudur ki; kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan birinin hala Türkiye’ye dönük suçlamalarda bulunuyor olması ve bunun Türk basınında yer alabiliyor olmasıdır. Bu, insanlık suçunu işlemiş birisi olarak her şeyden önce kendi halkından özür dilemeli. Mülteciler konusunda söyledikleri tümüyle gerçek dışıdır. Bugün gitsinler Türkiye’ye sığınmış kardeşlerimize tek tek veya topluca sorsunlar Türkiye’ye duyduklarını minnet ifadelerini, dün de zaten bu konuda Suriye halkı Türkiye Olağan Danışması çerçevesinde önemli mesajlar verildi."

Bu tür iddiaları artık ciddiye almadıklarını ifade eden Davutoğlu, ‘’O bakımdan biz artık bunları ciddiye almıyoruz, bu tür iddiaları. Türkiye, her zaman Suriye’nin barışı ve huzuru için çalışmıştır. Ümit ederiz ki önümüzdeki dönemlerde de bu katliamlar durdurulur ve Suriye’de barış ve istikrar hakim olur. Türkiye bu konuda her türlü çabayı sürdürmeye devam edecek ve dediğim gibi bu iddiaların tümü bizim açımızdan hem gerçek dışı hem anlamsızdır. Türkiye her zaman elinden geleni yapmıştır bundan sonra da yapmaya devam edecektir’’ ifadelerini kullandı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA