• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İdam yine tartışma konusu
29 Mart 2011 Salı 15:07

İdam yine tartışma konusu

Kayserili üç çocuğun vahşice öldürülmesinin ardından gündeme gelen idam cezası tekrar tartışılıyor. BBP Genel Başkanı Topçu idamın geri gelmesini istedi, AK Parti'li Kuzu destek verdi,..

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, idam cezasının geri getirilmesine yönelik bir imza kampanyası başlattıklarını belirterek, 'TCK bu milletin ne fıtratına ne geleneğine ne medeniyetimize ne misyonumuza uygun. Elin adamı dayattı, bizim partilerin hepsi sıraya geçti, AB hayal tüneline girdiler ve başımıza bu belaları çıkarttılar' dedi.

İdam cezası tartışmalarıyla birlikte 'bazı elitlerin, tuzu kuruların feryat etmeye başladıklarını, insan hakları savunuculuğuna soyunduklarını savunan Topçu, 'Çağdaş hukuktan bahsediliyor. Millet idamın geri gelmesini istedikçe bu elit grup hemen diyor ki 'bunlar hezeyandır'. Ama şu bir gerçektir ki 5 yaşındaki Bedrettin'in hırpalanmış bedenini sabah çöpçüler Haliç Köprüsü'nde buldukları günden bu tarafa çocuklarımız cinsel istismara tabi tutularak öldürülüyor. Çocuklarımız ya üvey anne vaya üvey baba elinde katlediliyor. Neticede ortada bir şey var ki devlet geleceğimize sahip çıkamıyor' diye konuştu.

İDAMA DÖNÜŞ İMKANSIZ

Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler idam cezasına geri dönülmesini imkansız kılıyor.
Türkiye, 1949 yılından bu yana üyesi olduğu Avrupa Konseyi bünyesinde imzaladığı iki protokolle idam cezasını, savaş hali de dahil olmak üzere tamamen kaldırmış bulunuyor.

Ankara, bu konuda ilk olarak 2003 yılında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6 numaralı protokolünü imzaladı. Türkiye'de 1 Aralık 2003 tarihinde yürürlüğe giren protokol idam cezasının kaldırılmasını öngörüyor. Protokol, Rusya dışındaki Avrupa Konseyi üyesi 46 ülkede yürürlükte. 6'ıncı protokol sayesinde Avrupa, dünyanın ölüm cezasından arındırılmış ilk ve tek kıtası olma özelliğine sahip.

Ancak Avrupa Konseyi üyesi devletler, 6'ıncı protokolle sınırlı kalmayıp, 2002 yılında, ölüm cezasının savaş hali de dahil olmak üzere her durumda kaldırılmasını öngören bir protokol daha hazırladı. Türkiye, 13'üncü protokol adı verilen bu belgeyi 9 Ocak 2004 tarihinde imzaladıktan sonra, 20 Şubat 2006 tarihinde onayladı. Protokol Türkiye'de 1 Haziran 2006 tarihinde yürürlüğe girdi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 13'üncü protokolü bugüne kadar Rusya ve Azerbaycan dışındaki tüm Avrupa Konseyi ülkeleri tarafından imzalandı. Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Polonya ve Makedonya dışındaki tüm Avrupa ülkelerinde de yürürlükte.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bu protokollerin yürürlüğe girmesinin ardından ölüm cezasını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyle ilgili 3'üncü maddesine aykırı bulan pilot kararlara imza attı. AİHM; son olarak, İngiltere'ye karşı açılmış bir davada 2 Mart 2010 tarihinde açıkladığı kararında, 13'üncü protokolü gerekçe göstererek, ölüm cezasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 3'üncü maddesine aykırı olduğuna hükmetti.

ÖLÜM CEZASININ KALDIRILMASI OLMAZSA OLMAZ

Avrupa Konseyi sözleşme ve protokolleri ile AİHM içtihadı ölüm cezasının kaldırılmasını Avrupa'nın siyasi kriterlerinin "olmazsa olmazı" yapıyor. Bu nedenle, idam cezasına geri dönülmesi, Avrupa Konseyi ve AB ile siyasi krizi de beraberinde getirir. (ntvmsnbc)

TBMM BAŞKANI ŞAHİN: İDAMI İSTEMEK KEYFİ

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin "İnsan olarak vahşice işlenen bu cinayetler karşısında failleri yaşamamalı diye insanın içinden geçiyor. Ancak Türkiye bilindiği yakın bir tarihte yasalarından idamı kaldırdı. İdamın yeniden getirilmesi keyfiyetini biraz zor görüyorum. Her ne kadar vicdanlarımız bu konuda farklı şeyler söylese de" diye konuştu.

AK PARTİ'Lİ KUZU: YASALARDA İDAM CEZASI OLMALI

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, idam cezasının yasalarda olması gerektiğini her zaman savunduğunu belirterek, 'Bir kenarda durur, uygularsın veya uygulamazsın. Toplumsal tatmin bazen gerektiriyor' diyerek, kampanyaya bireysel destek verdi. Kuzu, Kayseri'de kaybolan çocukların ve İstanbul'da bir çocuğun öldürülmesinin kamu vicdanında rahatsızlık yarattığı ifade edilerek, 'toplumda çocukları öldüren kişilerin af ya da başka şekilde dışarıya çıkabileceği düşüncesinin olduğu, bunun ardından idam cezasıyla ilgili tartışmaların geldiğinin' belirtilmesi üzerine, yasalarda idam cezasının olmasını her zaman savunduğunu söyledi.

DSP LİDERİ TÜRKER: GEZMİŞ'TEN BERİ İDAMA KARŞIYIZ

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan DSP Genel Başkanı Masum Türker, BBP'nin idam cezasının geri getirilmesi yönünde kampanya başlatıldığının anımsatılarak, ''DSP'nin bu konudaki yaklaşımı nedir?'' diye sorulması üzerine, DSP'nin, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asıldığı günden beri idama karşı olduğunu ve bu tavrını sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

BAKAN EKER: CEZASI BİR TEK İDAMLA MI KARŞILANIR

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kayseri ve İstanbul'da çocukların öldürülmesiyle ilgili olarak idam cezasının yeniden gündeme gelmesinin hatırlatılması üzerine "İdam cezasıyla ilgili anayasa kaldırdı neden tekrar gündeme geldi. Onun cezası bir tek idamla mı karşılanır. Ben ondan emin değilim." diye konuştu.

MHP'Lİ AKÇAN: KALDIRILSIN

MHP Afyon Milletvekili Abdulkadir Akçan, Kayseri'de üç çocuğun ölü olarak bulunmasının ardından gündeme gelen idam cezasının kaldırılmasını istediklerini söyledi.

CHP'Lİ TEKİN: TARTIŞMAK DEMOKRASİ AYIBI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise, idam cezasını tartışmanın demokrasi ayıbı olacağını söyledi.

CHP'Lİ ARITMAN: KARŞIYIM

CHP İzmir Milletvekili Canan Aritman, en bir hekim olarak, sosyal demokrat olarak her şekilde öldürmeye karşıyım. Çocuk tecavüzlerinde ağırlaştırılmış hapis cezası verilmeli. İnsan öldürmeye karşıyım. İdam cezasının yanında olamam. Çocuk tecavüzlerine karşı en ağır ceza verilmeli.” diye konuştu.

CHP'Lİ ERSİN: ABARTILI TALEP

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, idam cezası tartışmalarına şöyle dedi:
“İdam cezasını Türkiye bütün çağdaş ülkelerde olduğu gibi sisteminden çıkardı. Ceza sisteminde idam cezası yok. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası var. Dolayısıyla suç işleyen kişilerin suçun mahiyeti ne olursa olsun kısasa kısas anlayışını 21. yüzyılda söz konusu olmadığı çağdaş ülkeler tarafından kabul ediliyor. Ağır ceza vermek doğrudur. Çocuklara yönelik işlenen suçlarda cezaların ağırlaştırılması doğrudur. İdam cezası uygulanmamalı. Abartmamalı ve sulandırmayalım. İdam cezası istemek sulandırmaktır. Olmayacak şeylerle kamuoyunu meşgul etmeye gerek yok.”

CHP'Lİ SEVİGEN: İDAM BAŞKA BİR KATLİAM

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen de, "İdam cezası uygulanmamalı. İdam cezası başka bir katliam, bir katliamı diğer katliamla örtemeyiz. İdam cezası uygulanmamalı. O da bir katliam. Ne farkı var. Bu tartışmalar faydalı tartışma değil. Ailelere de acı veriyor. Cezalar ağırlaştırılmalı" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA