• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İdam polemiğine girenler mahcup!
30 Haziran 2010 Çarşamba 15:06

İdam polemiğine girenler mahcup!

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "Abdullah Öcalan'ı asmak istiyorsan, biz varız" sözleriyle ilgili, bunu ortaya atanların mahcubiyet duyacaklarını beli
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "Abdullah Öcalan'ı asmak istiyorsan, biz varız" sözleriyle ilgili, bunu ortaya atanların mahcubiyet duyacaklarını belirterek, gereksiz polemikler yapıldığını söyledi.
Ankara'dan helikopterle Konya'nın Ilgın ilçesine gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafında restore edilen Lala Mustafa Paşa Kapalı Çarşısı'nın açılışına katıldı. Halk oyunları gösterilerini izleyen Arınç, Ilgın'la ilgili bir anısını anlattı. Arınç, "40 yıl önce Necmettin Erbakan hoca bağımsız olarak siyasete girdi ve biz de oy toplamak için Ilgın'a gelerek çalışmalar yaptık. İlk siyasi stajımı Ilgın'da yaptım" dedi.
Arınç, konuşmasının ardından AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü ve Vali Aydın Nezih Doğan'la birlikte açılışı yaptı. Açılış sonrası kapalı çarşı içerisinde bulunan salonda gerçekleştirilen 1. Ulusal Ilgın Sempozyumu'na katılan Arınç, ardından Ilgın Şeker Fabrikası'nda yemeğe katıldı.

İDAM CEZASINI KENDİLERİ KALDIRDILAR
Yemekten çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, MHP Lideri Devlet Bahçeli'inin 'Abdullah Öcalan'ı asmak istiyorsanız, biz varız' açıklaması konusunda konuştu. Bunun gereksiz bir polemik olduğunu savunan Arınç, "Türkiye'de idam cezası kalkalı yıllar oldu. İdam cezası, MHP, Anavatan Partisi ve Demokratik Sol Parti'nin oluşturduğu 3'lü koalisyon döneminde kendi elleriyle kaldırıldı. İdam cezasını geri getirmek mümkün değil, uygun da değil. Dolayısıyla artık bu idam tartışmasını bir şekilde
konuşmamak lazım. Çok gereksiz bir konu. Çünkü bunu ortaya koyanlar mahcubiyet duyarlar. Abdullah Öcalan, terör örgütünün başı. 1999 Ocak, Şubat aylarında Türkiye'ye teslim edildi. Türkiye bizzat onu kendisi yakalamadı. Kenya'da paketlediler ve Türkiye'ye teslim edildi. Sayın Başbakanım da çok güzel söylüyor; idam edilmemek şartıyla aldılar. Ertesinde seçimler oldu. Abdullah Öcalan'ın yakalanmasıyla sayın Başbakan Ecevit'in partisi ve Milliyetçi Harekat Partisi bu olayın etkisiyle yüksek oylar aldı.
Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye teslim edilmesinin ardından gelişen olayları yakın tarihimizde herkes çok iyi bir şekilde takip etti. DSP yüzde 22'den yüzde 1.5'e, MHP yüzde 18'den yüzde 8.5'e ve Anavatan Partisi 15.5'ten 5.5'e düştü ve silindiler. Dolayısıyla asarsanız biz varız falan... Ne asmak, ne de böyle seçim meydanlarında halat atmak bunlar hoş şeyler değil. O günler geçti. Türkiye, AB normlarına uygun şekilde önce terör sebebiyle sonra da diğer suçlarda idam cezasını kaldırdı. Daha sonra da
tüm idam cezaları Anayasa ve kanunlardan kalktı ve geriye dönüş yok. Olması da mümkün değil. Gereksiz bir tartışma, faydasız bir polemik" dedi.
Başbakan Yardımcısı Arınç, geldiği polis helikopterinin arızalanması üzerinde bir süre şeker fabrikasında protokol üyeleri ile sohbet eti. Arınç daha sonra gelen başka bir helikopterle Ilgın'dan Ankara'ya hareket etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA