• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İbrahim Akın Fenerbahçeyi yaktı
29 Ağustos 2013 Perşembe 12:25

İbrahim Akın Fenerbahçe'yi yaktı

Avrupa'dan 2 yıl men edilen Fenerbahçe'nin cezasını 1 yıla indirme ihtimali varken İbrahim Akın'ın tanıklığı işi bozdu.
F.Bahçe tarihinin en ağır hukuk hezimeti. Ceza, Avrupa kupalarına katılma hakkı kazandığı sezonlar için geçerli olacak. Örneğin bu sezon ligde ve Türkiye Kupası'ndan Avrupa vizesi alamazsa gelecek sezon değil, Fenerbahçe hak kazandığı yeni sezonda Avrupa'ya gidemeyecek. Uluslararası Tahkim Mahkemesi (CAS), dün resmi sitesinden yaptığı açıklamada 21-22 Ağustos'taki duruşmaların ardından, UEFA'nın kararını onadığını ve Fenerbahçe 'nin Avrupa kupalarından iki sezon ihraç edildiğini duyurdu. Peki, Fenerbahçe bu davayı neden kaybetti?
 
PALACİOS'LA HEP KAVGA ETTİLER
Spor hukuku uzmanlarına göre Fenerbahçeli hukukçular dava sürecinde çok büyük taktik hatalar yaptı. UEFA Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu sürecinde yanlış strateji geliştirildi. UEFA, uzun vadeli düşünüp, yol haritasını CAS'ın emsal davalarındaki kararlarına göre belirledi. F.Bahçe ise son karar merci CAS yerine önce Disiplin Kurulu'nda ardından da Tahkim Kurulu'nda beraat kararı çıkarmaya çalıştı. UEFA'nın her iki organındaki duruşmalarda uzlaşma yoluna gitmek yerine duruşmalarda Disiplin Müfettişi Palacios'la kavga yolunu seçildi.
 
ZEHİRLİ AĞACIN MEYVESİ ZEHİRLEDİ
UEFA hukukçuları, Fenerbahçe'nin karşısına somut delil olarak sadece polis fezlekelerini çıkardı, tapelerdeki konuşmaların ne anlama geldiğini sorup durdular. Disiplin ve Tahkim Kurulu sürecinde F.Bahçeliler, tapeleri çürütmekten çok "Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir" prensibi gereği, tapelerin hukuka aykırı olduğu tezini savundu. Fenerbahçeliler, polis ve savcılıktaki soruşturmanın hukuka aykırı olduğunu, 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin de "Özel Yetkili" olduğu için sportif yargı konusunda karar veremeyeceğini öne sürdü. UEFA, bütün bu tezleri reddetti.
 
TAPELERDE YAZAN İÇERİKLER ÖNEMLİ
Tahkim ve Disiplin Kurulu, duruşmalarda "Biz delillerin hukuka uygun toplanıp toplanmadığına bakmayız, sportif yargı kadar yerel mahkeme kararları da bizim için geçerlidir. Bu nedenle bizim için tapelerin nasıl toplandığından çok içeriğinde ne olduğu önemlidir" vurgusu yaptı. UEFA hukukçuları bunu söylerken CAS'ın daha önce aldığı emsal kararlara göre hareket etti. Her şeye rağmen daha önce Şampiyonlar Ligi'ne gitmeye hak kazanmasına rağmen bir yıl Avrupa kupalarına katılmadığı için Fenerbahçe'nin CAS'ta cezasının 2'den 1 yıla inme ihtimali vardı.
 
FENERBAHÇE'Yİ İBRAHİM AKIN YAKTI
O ihtimal ise 22 Ağustos'taki Lozan'daki duruşmada Uluslararası Tahkim Kurulu'nun karşısına İbrahim Akın'ın çıktığı an ortadan kalktı. Akın hem TFF'nin hukuk organları hem de yerel mahkemeden ceza aldı. CAS hakemleri de bu nedenle İbrahim Akın'ın tanıklığını güvenilir bulmadı. Martens hukuk bürosu avukatları, uzlaşma ile cezanın 1 yıla inmesi üzerine strateji geliştirmek istedi. Fenerbahçeli avukatlar, beraat konusunda ısrar edince de Fenerbahçe, Uluslararası Tahkim'den tarihinin en ağır cezasını aldı. Bu süreçte son sözü İsviçre Federal Mahkemesi söyleyecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA