• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İbadet, yaşamımıza da da yansımalı
26 Haziran 2010 Cumartesi 14:00

İbadet, yaşamımıza da da yansımalı

MÜSİAD Konya Şubesinde bu hafta Cuma Sohbetlerinde Prof. Dr. Saffet Köse vardı.

MÜSİAD Konya Şubesinde bu hafta Cuma Sohbetlerinde Prof. Dr. Saffet Köse vardı. “İslam’ın güzelliklerinin ve Müslüman’ın yaşam biçiminin nasıl olması gerektiğinin konuşulduğu sohbete İş Adamı ve Sanayiciler katıldı. 

MÜSİADKonya Şubesi Brifing salonunda yapılan sohbetin açılış konuşmasını MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz yaptı. Korkmaz; “mübarek üç aylara girmiş bulunuyoruz. Bu mübarek ayların tüm İslam alemine hayırlarla birlikte, huzur, barış ve kardeşlik getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz. İçerisinde bulunduğumuz bu ayların kıymetini bilmek, dinimizi daha iyi tanıyıp, hakkıyla yaşamak için İslam’ı daha iyi tanımalı ve doğru şekilde yaşamalıyız. Bir Müslüman’ın aile hayatına, ticari hayatına ve sosyal hayatına layıkıyla yön vermesi dinini tanımaktan geçer. Ekonominin çokça konuşulduğu MÜSİAD’da ekonomik ve ticari hayatımıza doğru yönü veren dini vecibelerimizi konuşmak bizlere dürüst ve güvenilir tüccarlığın önünü açacak, helal haram çizgisini belirleyecektir. Dinini tanıyan ve yaşayan bir kimsenin aile hayatında, iş ve sosyal hayatında hata yapıp yanlışlığa düştüğü görülmemiştir. Bu yüzden bu gece dinleyeceğimiz konular, yaşam biçimimizin nasıl olması gerektiğini bizlere daha iyi öğretecektir” dedi.

İslam’ın güzellikleri ve bir Müslüman’ın yaşam biçiminin nasıl olması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Saffet Köse; “İslam güzellik demektir, güzeli yaşamak, güzel görmek güzel düşünmektir. Müslüman ise bu güzellikleri hayatına yansıtan kişidir. Bizler Müslümanlar olarak dinimizi daha iyi tanıma noktasında emrolunduk. Yüce Peygamberimize gelen ilk vahyin ilk kelimesi de İkra (oku) olmuştur. Okumamız gereken, Allah’ın emir ve yasaklarını bilmek, helal haram ayırımını yapabilmek ve dinimizi her şeyiyle (Farz-Sünnet) öğrenmektir. Bunun da en temel ve birinci kaynağı yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’dir. Kuran-ı bol bol okumalı ve yüce kitabın bizlere söylediğini hayatımıza tartışmasız tatbik etmeliyizdir ” dedi.

Müslüman’ın yaşadığı gibi inanması değil, inandığı gibi yaşaması gerektiğini belirten Köse, inandıklarımızı, bildiklerimizi hayatımıza tatbik etmedikten sonra hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Müslüman her haliyle Müslüman’dır. Ama maalesef ki günümüzde ibadetlerimiz hayatımıza pek yansımıyor. İbadetlerimizi yapıyor ancak ibadetin gerektirdiği vecibeleri yerine getirmiyoruz. Bilmeliyiz ki, ibadetlerimiz hayatımıza yön verdiği zaman ibadettir” diyen Köse, ibadetin de en başında geleninin muhakkak ki farz olan beş vakit namaz olduğunu belirterek şunları ifade etti: “Dinin direği olan namaz ahirette ilk sorguya çekileceğimiz ibadettir. İlk sorulanın namaz olması zaten bizlere ne kadar önem arz ettiğini ifade etmeye yetmektedir. Çünkü kulun Rabbine en yakın olduğu an namaz; yaratıcısı ile konuştuğu an namaz; Peygamberimizle selamlaşıp, kendisine, anne babasına ve tüm cihana dua ettiği an namazdır” dedi.

Bir Müslüman’ın hayatını İslam’a göre uyarlamasından daha tabii bir şeyin olmayacağını söyleyen İslam Hukukçusu Saffet Köse, temel farizaların yerine getirilmesinden sonra merhamet ve ihsanda da bulunması gerektiğini belirtti. Köse; “merhamet etmedikçe merhamet olunmayız, bunu bilmeli ve buna göre hareket edip, herkese karşı merhametli olmalıyız. Yüce Rabbimiz 100 merhametin 1’ini biz kullarına dünyada vermiştir. Kalan 99 merhamet ahiretedir. Bu büyük bir müjdedir. Bir hayvanın yavrusunu emzirirken ayağından zarar görmesin diye ayağını kaldırması bile bu 1’lik dilimden sadece o hayvana düşen paydır. Bu kadar merhamet ve şefkat sahibi bir yaratıcımız varken biz kullar olarak nasıl olur da merhametten ve şefkatten yoksun olabiliriz? Birbirimize karşı daha merhametli, şefkatli, güler yüzlü, anlayışlı ve ihsan sahibi olmalıyız. Bilmeliyiz ki İslam güzelliktir, güzellikte ihsandadır

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA