• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İbadet duyarlılığı içerisinde evet diyeceğim
01 Eylül 2010 Çarşamba 15:27

İbadet duyarlılığı içerisinde 'evet' diyeceğim

Anayasa değişikliği paketine her kesimden destek gelmeye devam ediyor.

 

Verdiği tefsir dersleri ve eğitim hizmetleri ile tanınan Mustafa İslamoğlu da referandumda 'evet' diyeceğini açıkladı. 12 Eylül sabahı bir ibadet duyarlılığı içerisinde sandığa gideceğini söyleyen İslamoğlu, "Bu, seçim ve sandık değil, bu koca bir milletin vesayete dur deyip dememe meselesidir." diyor. Bayram tatili gerekçesi ile sandığa gitmeyecekleri de sorumlu davranmaya çağırarak, "Bu tarihî fırsatı kaçırmayın. Sonucun ne çıkacağından daha önemlisi sizin nerede durduğunuzdur." ifadesini kullanıyor.

Mustafa İslamoğlu, anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini Zaman'a anlattı. Referandumu Türkiye için bir dönüm noktası olarak gördüğünü anlatan İslamoğlu, "Bu referandum, milletin inancı, gelenekleri, değerleri üzerinden kendisiyle dalga geçen bir avuç azınlığı sırtından indirecek mi, indirmeyecek mi, yoksa celladını kucaklamaya devam mı edecek, bunu gösterecek." diyor. Paket kabul edilirse sadece 12 Eylül'e değil, 27 Mayıs darbesine, 1971 muhtırasına ve 28 Şubat sürecine milletin tokat gibi cevap vereceğini vurguluyor. Referandumun siyaset üstü olduğunu kaydederken, "Herhangi bir partiye uzak ya da yakın değilim. Benim okuyucularım arasında her kesimden insan var. Bu nedenle de oyumun rengini açıkça söylüyorum." diyor. 'Evet' deme gerekçesini de şöyle dile getiriyor: "Bendeniz bir ibadet duyarlılığı içerisinde 'evet' demenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Evet demek için ne Müslüman olmaya, ne dindar olmaya, ne şu, ne bu olmaya gerek var. Bu referandumda 'evet' demek için vicdana sahip olmak yeterli."

Mustafa İslamoğlu, bayram tatili ve değişik gerekçelerle oy kullanmayı düşünmeyenleri ise sorumlu davranmaya çağırıyor. "Bu topraklarda yaşıyoruz ve bu topraklarda tercihlerimizin sonucunu göreceğiz. Sorumluluk bilincine sahip olan her mümin her şeyi bırakıp bu sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır. Çünkü bu, koca bir milletin vesayete dur deyip dememe meselesidir. Sonucun ne çıkacağından daha önemlisi sizin nerede durduğunuzdur. Eğer bizim gevşekliğimizden dolayı millet hayırlı bir işten mahrum kalacaksa, biz o hayrı engelleyen durumuna düşeceğiz. Unutmamalıyız ki, yapmamız gerekip de yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz." ifadelerini kullanıyor.

REFERANDUM, DOĞUDAKİ KANLI OYUNUN SON BULMASI İÇİN TARİHÎ FIRSAT

'Hayır' kampanyası düzenleyenleri de "Referandum maddelerini konuşan 'hayır'cı görmedim." sözleriyle eleştiren İslamoğlu, "Aslında referandum 12 Eylül'den önce oylanmaya başlandı. Bu süreçte birbirine düşman zannettiğimiz güçlerin birbiri ile dost olduklarını gördük. Mesela Ergenekon ile PKK'nın kan kardeşi olduğunu gördük." diyor. BDP'nin sandığa gitmeme tercihinin 'hayır'ın radikal hali olduğunu savunan İslamoğlu, sandığa gitmeyi engellemeye çalışanları, insanların vicdanından korkmakla suçluyor. Bölgeden çıkacak her oyun, terör örgütünün aleyhine işleyeceğini kaydederken, Doğu ve Güneydoğu'da yaşayanlara "Oradaki kardeşlerim için bu referandum sandığa gitmelerini vacip kılan bir referandum. Eğer onlar sadece kendilerinin değil torunlarının da kanlı oyuna çekilmelerini istemiyorlarsa böyle fırsat bir daha zor gelir. Eğer acılarınıza, kayıplarınıza, geleceğinize, geçmişinize, kendinize saygı duyuyorsanız bu fırsatı kaçırmayın." diye sesleniyor. Referandumdan 'hayır' çıkması halinde vesayetçiler, gizli kapaklı dümen çevirenler ve çetelerin bayram yapacağının altını çiziyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA