• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hz. Mevlanayı anma törenleri başladı
07 Aralık 2010 Salı 23:05

Hz. Mevlana'yı anma törenleri başladı

Anma etkinlikleri kapsamında Mevlana ;Kültür Merkezi'nde düzenlenen sema törenini çok sayıda yerli ve yabancı davetli izledi...
Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri'nin 737. Vuslat Yıldönümü törenleri başladı.

Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk, Mevlana veKTO-Karatay üniversitelerinin rektörleri, siyasi partilerin Konyamilletvekilleri, bürokratlar ile çok sayıda yerli ve yabancı konukkatıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hz.Mevlana'yı anma etkinliklerinin yüzlerce yıldır aralıksız sürdürüldüğünü belirterek, "Bugün Sevgi Yürüyüşü ile başlayan törenler, 17 Aralık günü Başbakanımız ve devlet adamlarının katılacağı Şeb-i Arus töreniylesona erecek. Bu 10 gün boyunca on binlerce misafiri Konya'mızdaağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Neden milyonlarca insan her yılKonya'ya ve Hz. Mevlana'ya koşarak geliyor? Bence bu kendiliğinden doğan bir sevgi. Çünkü Hz. Mevlana, 'Biz bu topraklara sevgiden başka tohumekmedik' diyor. Bu ekilen tohumlar bugün sevgi olarak, hoşgörü olarakyeşeriyor ve insanları Konya'ya getirmeye devam ediyor" dedi.

ValiAydın Nezih Doğan ise, bugün Konya'dan tüm dünyaya barış ve sevgimesajları yayıldığını ifade ederek, "Bugün, dünyanın bu mesajlara dahaçok ihtiyacı var. Medeniyetin beşiği kabul edilen Avrupa, kendivatandaşlarına bile ülkelerinde ikamet etmeyi bazı şartlara bağladı. Bu, Avrupa'da ciddi bir ayrımcılık hareketinin başladığının bir işareti. Bu ayrımcılığın esası dil ve ırka dayanıyor. Halbuki Hz. Pir, 750 yıl önce 'Biz birleştirmek için geldik. Ayırmak için değil' demiş. O, bize iyiniyet ekseninde yaşamayı tavsiye ediyor. Şüphesiz ki Avrupalılarbugünkü yaşam kalitelerini o dışladıkları insanlara borçludurlar.Unutmayalım ki insan her yerde insandır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi TürkMüziği Topluluğu eşliğinde sanatçı Ahmet Özhan, tasavvuf müziğindenörnekler seslendirdi. Konserin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı TürkTasavvuf Müziği Konya Sema Topluluğu tarafından sema ayinigerçekleştirildi. 4 selamdan oluşan sema ayini, postnişinin okuduğuduanın ardından sona erdi.

7-17 Aralık tarihleri arasında devamedecek olan etkinliklerde gündüz ve akşam olmak üzere toplam 16 semaayini gerçekleştirilecek ve 17 Aralık günü yapılacak Şeb-i Arus töreniile törenler sona erecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA