• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hz. Mevlana’nın 808. doğum yılı kutlanıyor
18 Eylül 2015 Cuma 14:46

Hz. Mevlana’nın 808. doğum yılı kutlanıyor

 “Hz. Mevlana’nın 808. Doğum Yılı Kutlamaları” kapsamında, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü ve Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı iş birliğinde “Mevlevi Musikisi ve Mevlevi Bestekarları” konulu konferans düzenlenecek.

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri Özcan’ın konuşmacı olarak katılacağı program, Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Konferans Salonu’nda 30 Eylül 2015 saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

“SESTEKİ AHENK MUSİKİDİR”

Büyük gönül insanı Hz. Mevlana’nın 808. doğum yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde yapılan etkinliklere üniversite olarak her türlü desteği vermekten büyük onur duyduklarını ifade eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Fikirleri ve eserleri ile tüm dünyada kabul gören Hz. Pir’in düşüncesinin ve Mevlevilik kültürünün aslına uygun olarak yaşatılabilmesi ve korunması, üniversitemizin önem verdiği konuların başında gelmektedir. Tasavvufun müzikle ilişkisi çok kuvvetlidir. Sözdeki ahenk şiir ve beyittir.  Sesteki ahenk de musikidir. Mevlevi musikisi de tasavvufla insanoğlunun varlık sebebini anlayıp yaratana ulaşmasında çok önemli katkılar sunmaktadır. Düzenleyeceğimiz etkinliğin faydalar getireceğini düşünerek tüm Konyamızı, Mevlana dostlarını ve Mevlevi musikisine ilgi duyanları konferansımıza bekliyoruz.” dedi.

“MEVLEVİLİK VE MEVLEVİ MUSİKİSİ DOSTLARIYLA BULUŞACAK”

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ali Temizel de yaptığı açıklamada, “Hz. Mevlana’nın eserlerinde ve yaşantısında can bulan tasavvuf; Allah sevgisi ve kullarının yüce yaratıcısına ulaşması ve teslim olmasının önemli yollarından biridir. Mevlevi musikisi, tasavvufla o kadar iç içe olmuş ki yeryüzünde var olan tüm seslerin yaratanı zikrettiği düsturundan aldığı ilhamla günümüze muhteşem eserler bırakılmasına vesile olunmuştur. Biz de Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü olarak bu konunun önemine binaen Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı ile iş birliği yaparak, ‘Hz. Mevlana’nın 808. Doğum Yılı Kutlamaları’ kapsamında, ‘Mevlevi Musikisi ve Mevlevi Bestekarları’ konulu konferans düzenledik. Konunun uzmanlarından İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Nuri Özcan’ı Mevlana, Mevlevilik ve Mevlevi musikisi dostlarıyla buluşturmayı planladık. Bu vesileyle yaratanını zikredecek dilde ve gönülde ilahi terennümlerin eksik kalmaması dileğiyle tüm gönül insanlarını bu konferansımızda görmekten mutluluk duyacağız.” diye konuştu.

 

hz.-mevlana’nin-808.-dogum-yili-kutlaniyor.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA