• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hz. Mevlâna ve Mevlevilik kitabı yayınlandı
10 Ağustos 2011 Çarşamba 14:20

Hz. Mevlâna ve Mevlevilik kitabı yayınlandı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Dikici'nin kaleme aldığı Hazret-i Mevlana ve Mevlevilik kitabı Aybil Yayınları'ndan çıktı.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Dikici'nin kaleme aldığı Hazret-i Mevlana ve Mevlevilik kitabı Aybil Yayınları'ndan çıktı.
 
Prof. Dr. Recep Dikici, yayınlanan kitabının önsözünde, Hz. Mevlana'nın Türk-İslam aleminin ender yetiştirdiği alim ve mutasavvıflardan biri olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Asrında kendisinden en çok bahsedilen ve hakkında eserler yazılan Mevlana, seçilmiş ve sevilmiş insanların başında gelir. Hazret-i Mevlana'nın Mesnevisi başta olmak üzere kaleme aldığı eserler, yüzyıllar boyunca devlet adamlarının, müderrislerin, mutasavvıfların, ediplerin ve şairlerin ilgisini çekmiş ve medreselerde ders kitabı olarak okutulmuştur. Mevlevilik, Osmanlı topraklarında, bilhassa Anadolu'da hatırı sayılır bir tarikattır. Müslüman-Türk toplumu üzerinde büyük tesiri görülen Mevlevilik Tarikatı, toplumu iyiliklere yönlendirirken, siyasi yönden de devlet adamları üzerine etkili olmuştur. Mevlana ve Mevlevilik hakkında kaleme alınmış eserleri tetkik ettikten sonra, bu sahada ciddi bir boşluğun olduğunu ve derli toplu bir esere ihtiyaç duyulduğunu müşahede ettim. Ayrıca bu eseri hazırlamamın asıl sebebi, manevi atmosferinde yıllarca huzur içinde yaşadığımız Mevlana'ya karşı vefa borcunu ödemek ve 'Kim bir mü'minin tarihini yazarsa, sanki ona hayat vermiş gibidir' mealindeki hadis-i şerifin gereğini yerine getirmektir. Mevlana'nın daha çok ilmi, edebi ve dini yönü ile Mevleviliğin ele alındığı bu eserin, İslam alemine ve bilim dünyasına faydalı olmasını ümit eder, Hazret-i Mevlana'nın mahşerde şefaatına vesile olmasını temenni ederim.”
 
Hazret-i Mevlana ve Mevlevilik adlı eserde, Hazret-i Mevlana'nın Hayatı ve Eserleri, Eserlerinden Seçmeler, Mevlana'nın Muasırı Mühim Şahsiyetler, İslamiyet ve Mevlana, Hikmetli sözleri, Nasihatları, Kerametleri, Menkıbeleri, İbretli Hikayeleri, Münacatı, Mevlevilik ve Mevlana'nın Duaları başlıkları işleniyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA