• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Huzurevi’nin huzurlu insanları
25 Mart 2014 Salı 10:50

Huzurevi’nin huzurlu insanları

Huzurevi sakinlerinin hayatlarında hep bir şeyler eksik. Ancak buna rağmen hayata umutla bakmayı biliyorlar. Huzurevinde buldukları sıcaklık onların içini ısıtıyor. Hep bir ağızdan söyledikleri şey; “Allah devletimize zeval vermesin” oluyor.

Dr. İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi sakinlerinin hayatlarında hep bir şeyler eksik olmasına rağmen, hayata tutunmayı ve umutla bakmayı biliyorlar. Huzurevinin sunmuş olduğu imkanlarla bu eksiklikleri gidermeye çalışan yaşlı insanlar, hayata umut dolu gözlerle bakmayı başarabiliyorlar. Bazıları ailesinden veya yakınlarından gelen bir ziyaretçiyle sevgi buluyor kimisi ise hiç kimsesi olmadığı için bulabildiği tek sevgi huzurevinin duvarları oluyor. Ancak; her şeye rağmen hayata sıkı sıkı tutunuyorlar. Her gelen ziyaretçi onlara umut, sevgi, hayat oluyor. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile tüm kurum ve kuruluşlar desteklerini esirgemiyor. Bu konuda gereken her şeyin yapıldığını belirten Dr. İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Osman Baybağan, Huzurevi sakinlerine gereken desteğin verildiğini söyledi. Huzurevi ile ilgili bilgi veren Baybağan, “Huzurevinde 60 yaş ve üstü yaşlılarımız kalıyor. Huzurevi bölümünün kapasitesi 119, rehabilitasyon bölümünün kapasitesi de 206. Huzurevinde kalan yaşlıların büyük çoğunluğu rehabilitasyon. Sosyal güvencesi ya da herhangi bir geliri olmayan yaşlıklarımız huzurevinde ücretsiz kalıyorlar. Bunlara ayrıca bir ücret ödeniyor, harçlık veriliyor. Bütün ihtiyaçlar burada kurumumuz tarafından karşılanıyor. Eğer yaşlımızın geliri varsa, emekli maaşı varsa cüzi bir miktarda yatak ücreti ödüyor. Bu ücret 260 lira ile 420 lira arasında bir ücret. Kurumumuzda doktor, hemşire, fizyoterapist, diyetisyen, sosyal çalışmacı, din görevlisi, psikolog ve meslek elemanları çalışıyor. Huzurevinde olan yaşlılarımız serbestler, çıkıp dolaşıp geri gelebilirler. Rehabilitasyon bölümündekiler de aileleriyle birlikte, ailelerinin izni ve refakatiyle çıkabilirler.” diye konuştu.

İHTİYAÇLARI OLAN TEK ŞEY SEVGİ

Dr. İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Osman Baybağan, Huzurevi sakinlerinin hoşça vakit geçirebilmeleri için çeşitli aktiviteler ve faaliyetler yaptıklarını söyledi. Bu sayede yaşlıların sıkılmamalarını ve mutlu olmalarını sağlamaya çalıştıklarını belirten Baybağan sözlerine şöyle devam etti; “Meram Halk Eğitim Merkezi’nden temin ettiğimiz el işi öğretmenimizle birlikte bayan yaşlılarımız için burada el işi kursu açtık. Burada el işi yapmış oldukları eserleri de Yaşlılar Haftası nedeniyle sergiledik. Erkek yaşlılarımız burada hobi bahçelerimizde vakit geçiriyorlar. Çay ocağımız var. Burada hem çay içiyorlar hem sohbet ediyorlar hem de çeşitli oyunlar oynayarak vakit geçirebiliyorlar. Çeşitli zamanlarda yaşlılarımızı diğer illere gezilere götürüyoruz. Pikniklere götürüyoruz. Bunun dışında bütün okullar bütün kurumlar burada yaşlılarımıza destek veriyorlar. Müftülükten arkadaşlarımız gelirler burada yaşlılarımıza din eğitimi verirler. Öğrenciler gelirler okullardan, yaşlılarımıza moral verirler.”

TÜM İHTİYAÇLAR KARŞILANIYOR

Osman Baybağan Huzurevi’ndeki yaşlıların tüm ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Özellikle rehabilitasyon bölümündeki yaşlıların tedavi gerektirdiğini ve bunu iyi bir şekilde gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirten Baybağan, “Bizim yaşlılarımızın büyük çoğunluğu rehabilitasyon bölümünde olduğu için önemli olan buradaki yaşlılarımızın sağlığı. Bununla ilgileniyoruz. Gerektiğinde hastaneye götürme, tedavi ettirme, refakatçi kalma ilaçların temini ve iğnelerini ilaçlarını zamanında verme gibi görevleri üstleniyoruz ve gerçekleştiriyoruz. En kötü ev en iyi huzurevinden daha iyidir. Ama ihtiyacı olanlar için burası çok güzel ve iyi bir yerdir. Yaşlılarımız da bu konuda oldukça memnunlar. Burada sevgi ihtiyacının dışında yaşlılarımızın başka bir ihtiyacı yok. Hepsini gideriyoruz.” şeklinde konuştu.

KENDİLERİNİ İŞE YARAR HİSSEDİYORLAR

Meram Halk Eğitim Merkezi de Huzurevi sakinlerine destek veriyor. Yaşlılara verilen el sanatları kursuyla onların hem öğrenmeleri hem de vakit geçirmeleri sağlanıyor. Meram Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Öğreticisi Sıdıka Baydar, Huzurevi sakinlerinin bir şeyler öğrenerek mutlu olduklarını söyledi. “Teyzelerimizin elinden ne geliyorsa burada öğretiyoruz.” diyen Baydar sözlerini şöyle sürdürdü; “ Burada el işi yaparak vakit geçiriyorlar değerlendiriyorlar. Motivasyon oluyorlar. Çok mutlu oluyorlar. Bilmedikleri şeyleri soruyorlar, modelleri renkleri soruyorlar, yapıyorlar. Kendilerini işe yarar hissediyorlar ve mutlu oluyorlar.” Huzurevi’nin yaşlı sakinleri de durumdan hayli memnun. Öğrendikleri el işleriyle hem güzel vakit geçirdiklerini hem de verilen kursun sonunda kendilerine takdim edilen sertifikanın kendilerini mutlu ettiğini söylüyorlar. Ayrıca Huzurevi’nin sunmuş olduğu imkanları da takdirle karşılıyorlar. Bu yüzden hep bir ağızdan söyledikleri şey; “Allah devletimize zeval vermesin” oluyor. A. AKİF SOLAK - Yeni haber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA