• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hüyükteki toprak erozyonu önlenecek
08 Aralık 2011 Perşembe 14:59

Hüyük'teki toprak erozyonu önlenecek

Değirmenaltı köyünde meydana gelen toprak erozyonunu önlemek amacıyla 30 hektarlık alanda başlatılan fidan dikim çalışmalarında teraslama işleminin sona erdiği bildirildi.
Konya'nın Hüyük ilçesindeki Değirmenaltı köyünde meydana gelen toprak erozyonunu önlemek amacıyla 30 hektarlık alanda başlatılan fidan dikim çalışmalarında teraslama işleminin sona erdiği bildirildi.
Beyşehir Orman İşletmesi Müdürlüğü Ağaçlandırma Mühendisi Volkan Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, erozyon tehdidi ile karşı karşıya bulunan Değirmenaltı köyünde toprak kaymalarının yaşandığı mera alanında ağaçlandırma çalışmalarına başladıklarını söyledi.
 
Beyşehir Ağaçlandırma Mühendisliği tarafından yürütülen bölgedeki teraslama çalışmalarının sone erdiğini ifade eden Polat, ''Önce teraslama çalışmaları yapıldı. Bundan sonra ise alanda tel çekme işlemimiz olacak. İlkbahar aylarında ise sahada fidan dikimine gireceğiz'' dedi.
 
Bölgede, genellikle sedir ve çam fidanlarını toprakla buluşturacaklarını anlatan Polat, toprak kayması çok olan dik yerlerde ise akasya ve mahlep türü fidanların tercih edileceğini dile getirdi.     
 
''3 yıl sürecek istihdam sağlayacak''   
 
Ağaçlandırma çalışmalarının başlamasıyla birlikte bölgede yaşayanlara 3 yıl sürecek istihdam kapısı açacaklarını da vurgulayan Polat, şunları kaydetti:
 
''Bahar aylarındaki dikim çalışmalarının ardından yaz mevsiminde Temmuz ve Ağustos aylarında fidanların çapası yapılacak. Bu çalışmayı da bölgenin insanı gerçekleştirecek. Bakım ve çapalama işini 3 yıl boyunca sürdüreceğiz. İşler devam ederken, gelen taleplerin hepsini değerlendirecek, kimseyi boş çevirmeyeceğiz.''
 
Ağaçlandırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından, yaklaşık 10 yıl sonra ilçenin ormanlık alana sahip olacağını açıklayan Polat, çalışmaların sonunda alanda toprak kaymalarının sona ereceğini bölgenin yeşil bir sahaya kavuşacağını belirtti.
 
Köy muhtarı Adnan Uyanık ise yöre halkının yaklaşık 2 yıldır projenin hayata geçmesini beklediğini söyledi.
 
Önceki yıllarda toprak araziden kopup gelen kütlelerin, köylülerin bahçelerine zarar verdiğini anlatan Polat, şöyle devam etti:
 
''Yaşanan erozyon nedeniyle köy içerisindeki altyapı çalışmıyordu. Bunun üzerine 1994 yılından itibaren köydeki yapılaşma daha güvenli olan üst kesimlere doğru kaydı. Zamanla buraya da sığılamayınca, erozyonun tepesi dediğimiz yerlere evler yapılmaya başladı. Arazisi olmasına rağmen eski yerleşim alanına ev yapamayan insanlarımız var. Eski yerleşim alanında 115, üst kısımda yeni yerleşim sahasında ise 76 hane var. Vatandaşımız korkudan artık eski köy yerleşimine ev yapamıyor. Bu çalışmalar sonunda köyümüzü tehdit eden erozyon sahası yeşil bir örtü haline dönüşecek.'' ...
YORUMLAR
hani badem projesi vardı ordı
hüseyin aslan
daha önce oraya badem projesi olduğunu duymuştuk çam ve sedir ağaçlarından meyve alınamayacak ve köy orman köyü olacak avantajmı dezavantajmı neden bademden vazgeçildi yada badem vb meyve veren ağaç dikilmiyor. oralar mera alanı sanırımım neden meralar korunmayıp ağaçlandırılmıyor. ağç dikmek güzel ama organik tarımla adını duyuran köye meyve veren ağaçlar dikilmeli yada 2 gün sonra gölet vb şeyler yeniden gündeme gelince orman izin vermiyor denmemelidir.
85.99.78.107
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA