• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hüyükte organik tarım mercek altında
15 Haziran 2012 Cuma 14:15

Hüyük'te organik tarım mercek altında

Konyanın Hüyük İlçe Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, organik tarım çalışmalarının son dönemde hız kazandığı ilçedeki meyve bahçeleri ve ekili alanlarda konunun uzmanı olan akademisyenlerle...
Konya’nın Hüyük İlçe Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, organik tarım çalışmalarının son dönemde hız kazandığı ilçedeki meyve bahçeleri ve ekili alanlarda konunun uzmanı olan akademisyenlerle birlikte incelemelerde bulundu.

Hüyük Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nden Prof. Dr. Süleyman Soylu, Bitki Koruma Bölümü'nden Prof. Dr. Nuh Boyraz, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü'nden Doç. Dr. Mehmet Zengin ve Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin ile birlikte Hüyük merkez ve ilçeye bağlı İlmen, Göçeri, Selki ve Kıreli beldelerinde çilek ve kiraz bahçeleri ile hububat ve nohut ekili alanlarda incelemede bulundu.
Konunun uzmanları ile birlikte yöre tarımını mercek altına aldıklarını söyleyen Şahin, öğretim üyelerinin incelemeler sırasında tespit ettiği tarımsal eksiklikler ve hatalı uygulamalar konusunda çiftçileri arazi başında bilgilendirdiğini belirtti. Çiftçilerin söz konusu çalışmadan duydukları memnuniyeti dile getirdiğini kaydeden Şahin, şu bilgileri aktardı:

"Çiftçilerimiz bu tür teknik desteklerin yaz mevsiminde ve tarım sezonunda bahçelerde, kış döneminde ise salon toplantılarında devamını istedi. Akademisyenlerimiz ise, yaptıkları incelemede bahçe ve tarla bitkilerinde beslenme bozuklukları ile hastalık ve zararlıların tespit edildiğini, bunlara karşı da en hızlı ve ekonomik çözümlerin reçetelendirildiğini ifade ettiler. Ayrıca, bu tür çiftçi eğitimlerinin Konya Ovası'ndan sonra önemli bir meyvecilik merkezi haline gelmekte olan Beyşehir Gölü Havzası'nda da çok faydalı neticeler getireceğini belirttiler. Havzanın parçalı arazi yapısından dolayı birim alandan daha fazla kazandıran meyve üreticiliğine hem ekonomik, hem ekolojik ve de toprak yapısı yönünden bir an evvel geçilmesinin çok faydalı olacağını dile getirdiler. Uzmanlarımıza bölgemizdeki sahaya inerek verdiği çalışmalar için çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Hüyük Ziraat Odası Başkanı Şahin, ilçe genelinde bir önceki yıla göre çilek üretim alanının yüzde 50 oranında arttığını da belirtirken, üreticinin bu yıl çileğin kilosunu yerinde peşin fiyatla 2,5 liradan satarak iyi bir gelir elde etmenin mutluluğunu yaşadığını kaydetti. İyi bir bakımla dekardan 4 tona kadar çilek meyvesi alınabildiğini ve pazar sorunu yaşanmadığını ifade eden Şahin, "Eskiden dışarıya göç veren ilçemiz, şimdi dışarıdan göç almaya başladı. İlçe dışından meyve bahçelerinde çalışmak için yöremize halen işçiler akın ediyor" şeklinde konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA