• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hurda yaş sınırı yükseliyor
03 Kasım 2010 Çarşamba 10:10

Hurda yaş sınırı yükseliyor

Otomobilini hurdaya ayırmaya hazırlanan araç sahiplerine iyi haber...
Daha önce 1979 model ve öncesi kamyon, çekici, tanker ve otobüslerikapsayan Ulaştırma Bakanlığı tebliği yeniden düzenlendi. Buna göre, yaşsınırı 1985'e (1985 dahil) yükseltildi. Aracını hurdaya ayıran araçsahiplerinin Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) faiziyle birlikte, varsatrafik cezası da silinecek. Hurda araç alımları 15 Kasım'da başlayacakve 30 Haziran 2011'de sona erecek.

Ulaştırma Bakanlığı, yaklaşık 140 bin aracı yakından ilgilendiren hurdaaraçlarla ilgili tebliğini hazırladı ve Başbakanlık'a gönderdi.Gönderilen tebliğde hurda araç kapsamına; yük ve eşya taşımak için imaledilmiş kamyon, tanker ve çekici cinsi motorlu taşıtlar ile sürücüsüdahil 16 adet ve üzeri oturma yolcu otobüsleri giriyor.

Bakanlık, ekonomik ömrünü tamamlamış 1985 (dahil) ve öncesi araçlarıpiyasadan çekerek, büyük oranda yolcu ve yayalarla yüklerin degüvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Hurda araçların yollardan çekilmesiyleenerji tasarrufunun yanı sıra çevre kirliliğine de katkıda bulunacak.Böylece, daha az hava ve gürültü kirliliği yaşanacak.

Çalışır durumdaki aracını hurdaya ayırma ve teslime ilişkin belgelerinMKEK tarafından Ulaştırma Bakanlığı'na iletilmesini müteakip, ödeme araç sahibinin dilekçesinde belirttiği banka adı ve IBAN numarasına 1 ayiçinde yapılacak. Aracını hurdaya ayırmak isteyen araç sahipleri öncearacının taşıt olma özelliğini koruduğuna dair "hurdaya ayrılmıştır"kaşeli, trafik tescil belgesinin aslı ile birlikte, Makina ve KimyaEndüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğü'nün Kırıkkale,İzmir-Aliağa ve Kocaeli-Seymen Hurda müdürlüklerine teslim etmelerigerekiyor. Teslimden sonra birkaç evrak daha isteniyor. Araç sahipleriiçin tanzim edilen evraklar, Araç Durum Raporu, Kantar Tartı Fişi, Hurda Malzeme Teslim ve Tesellüm Tutanağı, ilgilinin dilekçesi ve "hurdayaayrılmıştır" kaşeli Trafik Tescil Belgesi'nin aslı olarak sıralanıyor.Eğer araç sahibinin Trafik Tescil Belgesi zayi ise trafik tescilbürolarından temin edilebilen 'zayidir' ibareli onaylı evrak tanzimedilebilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA