• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Humeyni gibi...
05 Mart 2014 Çarşamba 08:59

Humeyni gibi...

Paralel örgütün 27 Mayıs darbesini sivil yoldan yapmak isteğini söyleyen Erdoğan 'Ancak samimi olmayınca yakayı ele verdiler. Gülen'in Humeyni gibi dönme hesabı vardı. Şemada kainat imamı diye geçiyor' dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Osmaniye'de önceki gün düzenlenen coşkulu mitingin ardından Ankara'ya dönerken gazetecilerin sorularını cevapladı, önemli açıklamalarda bulundu.

Son gelişmeler partiniz, seçmenler ve teşkilatlarınızı ne yönde etkiledi?

Gelişmeler ciddi manada alanları olumlu etkiledi. Bir: Birliktelik, dayanışma duygusu geliştirdi. İki: Meydanlara gelme aşkını teşvik etti, tahrik etti. Doğrusu bizim de mesajlarımızı direkt olarak tabanımıza duyurma imkanı verdi. Dolayısıyla şu anda gerek CHP'nin gerek MHP'nin bu Pensilvanya ile olan ilişkilerini, münasebetlerini süreç tetikledi. Şimdi tabi her şey iyot gibi açığa çıktı. Üstelik kendileri dışında herkesi dinlemiş olmaları onların savunma noktasındaki tezlerini de yok etti. Çünkü ortada ne savunma yapabilecek adamları kaldı ne de tezleri kaldı. Hepsi şu anda havada.

SAVAŞ AY SÖYLEŞİSİNİ İZLEYİNCE SARSINTI GEÇİRDİM

Hele hele ben şimdi rahmetli Savaş'ın (Ay) onunla olan söyleşisini izleyince doğrusu itikadi olarak ciddi bir ikilem içine düştüm, sarsıntı geçirdim. 'Niye derseniz?' orda kullanılan ifadeler çok manidar. Sanki diğer meleklerle görüşüyor da Hz. Cebrail ile tanışmış gibi… Yani burnumun sızısı filan 'o bile parti filan kursa ben ona bile oy vermem' diyor. Ve bugüne kadar bir tane oy vermiş. O'na bile oy vermem diyor. Ama CHP'ye, MHP'ye oy verilebilir, 'oylarınızı verin' diyor. Tabi bu noktada özellikle himmet denilerek makbuzsuz toplanan paralar. Bu süreçte tehlikeli bir nokta da bu. Tabi bunların hepsi ortaya çıkmış durumda. Tabi şu da ortaya çıktı; haraçlar…

DİNLEMELERİ ŞANTAJDA KULLANMIŞLAR

Anlaşılıyor ki telefon dinlemeleri alan dinlemelerinin bunların hepsini şantaj için kullanmışlar işadamlarına karşı.

Sizin bu yönde bir duyumunuz var mı?

Hani beş işadamı olayı var ya; atv, Takvim, Sabah olayı diye yutturmaya çalıştıkları bu beş iş adamı var ya. Niye bu beş işadamının üstünü gittiler. Burada ihale yok ki… Sizin bunların üstüne gitme hakkınız yok. Bu beş adamı kendi aralarında alış veriş yapıyorlar. Kalkıyor bir tanesi hisselerini satıyor. Amcasına satıyor, diğer odadaki ortaklara satıyor. Sen bu hisse satışlardan dolayı kalkıyorsun bunlar hakkında soruşturma açma yoluna gidiyorsun. Ve yakayı ele veriyorsun. Ele verdiğin anda da işte hepsi ortaya çıkıyor.

SEÇİMDEN SONRA TEMİZLİK

Bütün bunlardan sonra ülkede bu seçim çok renkli bir seçim haline geldi ama hamdolsun bize bir şeyi kazandırdı. Nedir? Ülke bir darbeyle karşı karşıya kaldı. Ve bu darbe paralel yapı, paralel devlet anlayışıyla yapılmak istenecekti. Bu ortaya çıkmış oldu. Bundan sonrası seçimler, seçimlerden sonra buraların dizayn edilerek temizlenmesi, arındırılması…

MEĞER İYİ NİYETLİ DEĞİLLERMİŞ

7 Şubat krizinde bunları görmüştünüz. Size net bir şekilde operasyon yapılmak istendi ve o zaman çok daha güçlüydünüz, bu yapıyla mücadele etseydiniz?..

O zamandan bu zamana değişen bir şey yok. 7 Şubat görüntüde… Olayın aslı şurada… Son referandumla alakalıdır. Bu referandum dikkat ederseniz onların çok çırpındığı bir referandumdu.

Sizden bile bir adım önde gittiler…

Biz bunları iyi niyetli zannettik. Meğerse iyi niyetli değillermiş. Niye iyi niyetli değiller? O çalışmada o referandumda onların tek hedefleri vardı: Yargıyı ele geçirmek. Ama başardılar. Az veya çok başardılar. Ondan sonra Şubat olayı gelmeye başladı. Bu olaylar gelmeye başladı. Dinlemenin bir de adli boyutu ve yargıdaki boyutu var. Bunların tamamlanması lazım. Tamamlanmadan bir anlamı yok. Bunlar orayı hallettiler.

Dolayısıyla yargıya bu iş gittiği zaman orda da biz zaten gereğini yapacağız dediler. Birinci mahkemede bu işi çözmüş oldular.

İstihbarat ellerine geçmişti, adli kolluk ve yargı da ellerine geçince…

Üç ayağı tamamlanmış oldu. İstihbari ayağı, emniyet ve yargı ayağı…

27 Mayıs'ın sivili olacaktı

Bu yapının amacı 27 Mayıs'ı yapanlarla aynı mı? Nasıl ki 27 Mayıs'ı yapanlar, 'İktidara kim gelirse gelsin kritik kurumlar bizde oldu mu, ülkeyi istediğimiz gibi yönetiriz' diyorlardı.

Bu yapı 27 Mayıs'ın sivili. Sivil yoldan bunu yapmak istediler. Samimi olmayınca yakayı ele verdiler.

Sanki Humeyni gibi dönmek istiyor gibi şeyler de çok söylendi, yazıldı çizildi.

Sanki değil, esas hesapları o. Mesih diyorlar, mehdi diyorlar. Bütün bunların hepsini söylüyorlar. Şemada kainatın imamı diye geçiyor.

Örgütlenme şemasını, imamları, kimin kime bağlı olduğunu biliyor musunuz?

Tabii, hepsini. Kainat imamı diye başlıyor. Altta kıta imamları. Mesleki imamlar… Aklınızın, hayalinizin almayacağı şeyler.

Bundan sonra ne olacak?

30 Mart'ta AK Parti olarak başarılı çıkarsak -şu ana kadar bütün anketlerde birinciyiz- sonraki etaplarda atacağımız, planımda olan birçok adımlar var. Bu adımları süratle atıp neticelerini almak olacak. Sonra biliyorsunuz Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye'yi daha huzurlu sokmak.

Bahsettiğiniz adımlar nelerdir?

Tabii o adımlar devletin kendi iç yapısıyla ilgili. Bu devletin yönetme görevi, milletimizin bizim hükümetimize verdiği bir emanet. Hükümetimizin de bunu sağlıklı biçimde çalıştırması lazım. Devlet denilen bu mekanizma, sistem arıza yaparsa bundan bütün millet zarar görür.

Herkes bu yapıdan patır patır ayrılacak

Karmaşık, zor bir yapı bu. Halka anlatmakta zor. Ama siz bunu halka anlatmayı başarıyorsunuz.

Artık bu durum sabır meselesini çoktan aştı. Ben belki size bunları anlatmakta zorlanıyorum. Bu adamlarla ben bu meseleyi birkaç yıldır görüşüyorum. Şu bölücülüğü yapmayın diyorum. Şimdi hem uluslarası camia hem de ulusal camia artık bu yapıdan patır patır ayrılacak.

Bugün bir kuyumcu 'abilik ve ablalalık konumu dışında duran herkes döndü' dedi.

Bakın çok saygın, hepinizin yakında tanıdığı bir işadamı kardeşleriyle Diyanet İşleri Başkanlığımıza geldi. 'Biz bugüne kadar zekatlarımızı hep bunlara verdik. Fakat bu durumlar ortaya çıkınca zekatımın kabul olup olmadığı endişesine düştüm. Benim zekatım kabul müdür değil midir? Eğer değilse zekatımı yeniden vermek zorundayım.' Bakın ne hale düştüler. Bu işadamı öyle ufak tefek rakamlar veren biri değil. Aynen bu işadamı arkadaşımız gibi başka işadamları da bana bizzat geldiler. 'Artık bizim için kapılar kapandı, çünkü bizleri de aldattılar' dedi. Bizim siyasetle işimiz yok diyen adamlar siyasetin daniskasını yapıyorlar.

Devlet politikası

Elinizde çok büyük imkan var aslında. Bir ülkenin Cumhurbaşkanının, Başbakanının, Genelkurmay Başkanı'nın dinlenmesi sıradan bir şey değildi. Demokrasiyle yönetilen her ülkede bir milli güvenlik sorunudur… Onun için zaten MGK açıklamasını okudunuz. MGK açıklamasında ne diyor? 'Milli güvenliğimize, ulusal güvenliğimize bir tehdittir' diyor. Onun için 'gerekli önlemlerin alınması' diyor dikkat ederseniz.

Devlet politikası haline mi gelecek?

Başladık işte.

Kendinizi güvende hissediyor musunuz?

Biz şimdi kadere teslim olmuş insanlarız. Biz tedbirimizi alırız. Gerisi kader planında ne varsa o olur. Bak bugün (dün) biz bütün hesaplarımızı Nevşehir, Niğde, Niğde'den helikopterle Osmaniye'ye şeklinde yapmıştık. Ama kaderin üstünde bir kader var. Kader helikoptere müsaade etmedi, otomobillerle gittik. Bir de üst plan var. Plan çalışıyor. Burada da niyet hayr, akıbet hayr diyeceğiz.

ÖZGÜN KAYNAK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA