• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümetten zam yağmuru
20 Ekim 2009 Salı 12:14

Hükümetten zam yağmuru

Hükümet yüzde 50'ye varan zamları uygulamayı öngörüyor. Maliye Bakanlığının vergi gelir hesabından sigara, lüks oto ve beyaz eşya gibi ürünlere vergi piyangosu çıktı
Maliye Bakanlığı’nın 2010 yılına ilişkin vergi gelir hesabından sigara, lüks oto ve beyaz eşya gibi ürünlere vergi piyangosu çıktı. Maliye önümüzdeki yıl, ekonomideki canlanmanın da etkisiyle vergi gelirlerinde ortalama yüzde 18,2 artış olacağı tahmininde bulundu. Ancak tütün, motorlu taşıtlar ve dayanıklı tüketim malları ile petrol ve doğalgazdan beklenen özel tüketim vergisi (ÖTV) gelir artışı genel ortalamanın çok üzerinde belirlendi. Bu veriler, yeni yılda sigara, lüks oto ve beyaz eşya vergilerinde artışı işaret ediyor.

BAKAN “ANCAK” DEMİŞTİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 bütçesini sunuşunda vergi artışı ve ilave yeni vergi olmayacağını belirtirken, “Ancak, bu hiçbir zaman olmayacağı anlamına gelmez” ifadesini kullanmıştı. Meclis’e teslim edilen bütçenin ayrıntılı vergi tablolarında “ancak” ifadesindeki gizemi ortadan kaldıran verilere ulaşıldı. Önümüzdeki yıl Türkiye ekonomisi yüzde 3,5 büyürken yüzde 5,3 enflasyon yaşanacak. Dolayısıyla vergi gelirlerinde yüzde 18’lere varan oranlarda artış beklenmesi doğal. Ancak, ÖTV gibi bazı vergi gelirlerindeki olağanüstü artış beklentisi ekonomik canlanmanın yanı sıra vergi zammını da kaçınılmaz kılıyor.

HURDA İNDİRİMİ Mİ?

Maliye, önümüzdeki yıl motorlu taşıt araçlarından elde ettiği ÖTV gelirinde yüzde 60,8 oranında artış bekliyor. ÖTV sıfır araçlara uygulanıyor. Vergi indirimleri uygulanmayacağı için önümüzdeki yıl olağanüstü düzeyde taşıt satışı beklenmiyor. Buna karşın Maliye’nin yüksek düzeyde ÖTV tahsilatı beklemesinin altında “hurda indirimi” ve lüks otonun vergisinin arttırılması ihtimali yatıyor. Maliye’nin ayrıca sigaradan yüzde 41,5 dayanıklı tüketim mallarından yüzde 33 ve petrol ile doğalgazdan yüzde 24,3 oranlarda ÖTV gelir artışı tahmininde bulunduğu ortaya çıktı. Bu veriler sigaraya yeni vergi zammı, dayanıklı tüketime de ek vergi gelebileceğini işaret ediyor. Petrol ve doğalgazdaki vergi artışı ise uluslararası fiyatların yükselmesi ile ekonomideki büyümeyle açıklanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA