• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümetler tüm inançlara eşit olmalı
06 Mayıs 2010 Perşembe 14:24

Hükümetler tüm inançlara eşit olmalı

Dini özgürlükler forumu hükümetlerden saygı ve tarafsızlık bekliyor. 200 civarında uzman, din adamı ve lider 3-4 mayıs tarihlerinde 2 gün boyunca İspanya'da, Cordoba'da toplantı yaptı...
Fransa'dan Türk ve Müslümanları temsilen Avrupa Konseyi Uluslararası STK'lar-Sivil Toplum ve Demokrasi Komitesi ve ayni zamanda COJEP adına Veysel Filiz katılırken T.C. AB Genel Sekreterliği'nden Haluk Ilıcak ve Başbakan danışmanı olarak Ahmet Hadi Adanalı Türkiye adına bu forumda hazır bulundular.

“Demokratik toplumlarda dini özgürlükler” gibi önemli bir başlık altında yapılan ve AB İspanya dönem başkanlığı ve Medeniyetler İttifakı ortaklığıyla organize edilen toplantıda hükümetlerin tüm dini inanışlara eşitlik ilkesiyle saygı göstermesi gerektiğinin altı çizildi.

ÖNEMLİ KONULAR GÖRÜŞÜLDÜ

2 gün boyunca devam eden toplantıda “Demokratik toplumlarda dinsel çoğulculuk”, “Barış kültürünün teşviki için dini liderlerin rolü”, “Dini aşırılıkların ve radikalizmin önlenmesi” ve “Dini özgürlerin artırılması için işbirliği” gibi 4 ana başlık altında yapılan toplantıda uzmanlar devletlerin ve idari birimlerin siyasi kararlar ile adaletle ilgili çalışmaları birbirinden ayırmaları gerektiği kararına varırken, hukukun siyasallaştırılmaması gerektiğini vurguladılar.

İNANÇLAR ÖZGÜRCE YAŞANMALI

Birlikte yaşama, islamofobya, ırkçılık ve ayrımcılık gibi konularda önemli çalışmaları olan Veysel Filiz Demokratik toplumlarda dinsel çoğulculuk ile ilgili çalıştayda söz alarak, “Avrupa'nın çoğulculuk ve birlikte yaşama ilgili yaşadığı buhranlar hakkında Müslümanların hissettiklerini, bu konularda çalışmalarını ve beklentilerini bu toplantıda dile getirdik.” derken “Herkesin inançlarını özgürce ve görünür bir şekilde yaşayabilmesi gerekir, çünkü görünürlük olmadan birlikte yaşama da olamaz” şeklinde konuştu.

Bu toplantıda uzmanlar tarafından ele alınan 4 temel konuyla ilgili elde edilen sonuçlar, Medeniyetler İttifakı Birleşmiş Milletler yüksek temsilcisi Jorge Sampaio'ya iletilecek ve bu sonuçlar 28-29 mayıs tarihlerinde Rio de Janeiro'da yapılacak Medeniyetler İttifakı toplantısında ele alınacak konular için temel oluşturacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA