• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümetin Meclisi yok saydı
17 Aralık 2011 Cumartesi 13:29

Hükümet'in Meclis'i yok saydı

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Hükümet'in Meclis'i ve sendikaları yok sayıp Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkardığını iddia ederek, ''Eğer 100'e yakın KHK, Meclis'te görüşülebilseydi...
Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Hükümet'in Meclis'i ve sendikaları yok sayıp Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkardığını iddia ederek, ''Eğer 100'e yakın KHK, Meclis'te görüşülebilseydi, pek çok adaletsizlik düzeltilmiş olurdu'' dedi.
    
Yokuş, Türk Büro-Sen Konya 2 Nolu Şubesi 1. Olağan Kongresi'ne katılmak üzere geldiği Konya'da, Mevlana'nın torunları olarak Onun misyonunda yolucular olmaktan gurur duyduklarını söyledi.
     Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen'in kurulduğu günden beri mücadelesini hak, hukuk ve adalet üzerine kurduğunu dile getiren Yokuş, Türk milletinin varlığı, birliği ve dirliği için mücadele ettiklerini belirtti.
     Türkiye'de bugün gelinen noktada kamu çalışanlarının önemli sorunları olduğunu savunan Yokuş, ''Bu sorunların hepsiyle birlikte baş edeceğiz. Altından kalkacağız'' diye konuştu.
     Her geçen gün, kamu çalışanlarının şartlarının daha iyi olması için gayret gösterdiklerini anlatan Yokuş, bu gayretlerinin bir gün hedefine varacağını, Türk memurunun ve Türk milletinin muasır medeniyet seviyesine ulaşacağını bildirdi.
     Hükümetin seçim öncesi KHK çıkarma yetkisini Meclis'ten aldığını anımsatan Yokuş, şunları kaydetti:
     ''6 aylık süreyle, bunu 3 Kasım 2011'e kadar kullandı. Bu süreçte 100'ü aşkın KHK yürürlüğe girdi. Pek çok kamu kuruluşunun yapısı değişti. Kamuda yeni bir süreç başlatıldı. Bütün bunların yanında 666 sayılı KHK ile sözde 'eşit işe eşit ücret' adı altında uygulama hayata geçirildi. Hükümetin Meclis'teki çoğunluğunu, istediği zaman istediği yasayı çıkarabileceğini hepimiz biliyoruz. Hükümet, KHK çıkarma yetkisini, Meclisi baypass ederek, sendikaları yok sayarak uygulamaya geçirmiştir. Eğer 100'e yakın KHK Meclis'te görüşülebilseydi, pek çok adaletsizlik düzeltilmiş olurdu.''
     
     -Toplu Görüşmeler-
     
     666 sayılı KHK ile kamuda sadece 400 bin memurun maaşında artış sağlandığını savunan Yokuş, bu düzenlemeyi yaparken SGK, Maliye ve Milli Eğitim gibi kurumlardaki bazı hakların geriye doğru götürülmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını iddia etti.
     2012 yılı için henüz toplu görüşme yapamadıklarını da söyleyen Yokuş, şöyle devam etti:
     ''Yeni düzenlemeyle toplu sözleşme yapmamız gerekirdi. Neden yapamadık- Bu sorunun bir cevabı olmalıdır. Anayasa değişikliğinin üzerinden 15 ay geçmiştir. 2,5 milyon memuru ilgilendiren ve aileleriyle beraber 10 milyondan fazla insanımızı ilgilendiren bir yasa tasarısı, bir Anayasa değişikliğinin yasal düzenlemesi, 15 aydır neden yapılmaz- Hükümetimizin Meclis'te sayısal gücü mü yok- Yoksa memurlara bakışında bir farklılaşma mı var-''
     Yokuş, hiç kimseye, hiç bir siyasi güce boyun eğmeden mücadelelerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"
  • Konya'da otomobil tramvay yoluna düştü: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA