• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümetin ilk adımı Çarşamba günü
10 Ağustos 2009 Pazartesi 21:13

Hükümetin ilk adımı Çarşamba günü

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, hükümetin Kürt sorununun çözümü ile ilgili ilk adımı Çarşamba günü atacağını açıkladı..

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı'nın Çarşamba günü Kürt açılımı ile ilgili TOBB ile biraraya gelerek ilk adımı atacaklarını söyledi...

Hükümet Sözcüsü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''Üzerinde çalıştığımız konu Türkiye'nin sorunudur. Türkiye bu sorunu çözmek mecburiyetindedir'' dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda ''demokratik açılımlar'' konusunun da ele alındığını belirterek, bu konuya hükümetin nasıl baktığına, çalışmalara ve yöntemlere ilişkin bilgi verdi.

Bu süreçte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu'na katılan bakanlarla iki toplantı gerçekleştirildiğini; İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın katılımıyla bir kısım basın mensubunun değerlendirme yaptığını hatırlatan Çiçek, ''Bugün itibariyle bütün siyasi partilerden randevu talep edildiğini'' söyledi.

Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yapmak istediğimiz bu çabanın, gayretin ne anlam ifade ettiğini kendileriyle yüz yüze görüşmek, telkinleri, tavsiyeleri var ise bunları tespit etmek, bu sürece katkı verecek herkesin görüşlerini almak noktasında yoğun bir haftaya girmiş olacağız. En başta Meclis içerisindeki siyasi partilerimiz ve Meclis dışındaki siyasi partilerimizin hepsinin bu sürece katılmasında; düşünceleri, kanaatleri neyse birbirimizi itham etmeden, birbirimizin vatanseverliğini sınamadan, herhangi bir endişe veya korkuyu topluma enjekte etmeden; doğru olan neyse kendi düşüncesini sükunet içerisinde biz bunları dinlemeye hazırız. Çünkü üzerinde çalıştığımız konu Türkiye'nin sorunudur. Türkiye bu sorunu çözmek mecburiyetindedir.

Türkiye bu sorunu çözmezse, başkaları kendi hesabına karıştırıyor. Onun için bizim sorunumuzu biz çözeceğiz, birlikte çözeceğiz. Hepimizin bu konuda söyleyebileceği nesi varsa, bunları biz saygıyla dinlemeye ve azami şekilde bunlardan istifade etmeye çalışacağız. 

Üstelik bu değerlendirmeler yapılırken Türkiye'nin bir kısım temel değerleri ve kabulleri var. O çerçevede bunlar yapılacaktır. Bu ülkenin sorunlarına çözüm bulunurken demokrasi içerisinde bulunacaktır. Zaten yapılacak çalışmaların, çabanın özünde demokratik açılımlar vardır.

İkincisi, daha önceki konuşmalarımızda da hep ifade ettik, bu çabalar, bu gayretler sevgi, barış ve kardeşlik zemini üzerine inşa edilecektir ve doğru olan da budur. Bizim zaten şu ana kadar iktidarda uygulamaya çalıştığımız kardeşlik projeleridir. Üçüncüsü Türkiye üniter bir devlettir, bu çözümleri üniter devlet içinde bulacaktır.

Bütün bunlar asgariler, bunlara ilaveler de yapılabilir. Bunlar görüşmelerde zaten karşılıklı olarak ifade edilecektir. Kimin ne düşüncesi, katkısı varsa bunu gündelik siyasete kurban etmeden onun üzerine çıkarak büyük bir vatanseverlik duygusu içerisinde biz bunları derlemeye, dinlemeye, bir sentez yaparak bu sorunu çözmeye gayret ediyoruz.

Siyasi partilerimiz önemlidir, bunların hepsinin düşüncelerini alacağız. Sivil toplum kuruluşları önemlidir, bunların katkılarını alacağız. Meslek kuruluşlarının, TOBB başta olmak üzere, işçi sendikalarımızın ve benzeri meslek örgütlerinin bu konuda katkısı varsa alacağız. 'Benim de bu konuda düşüncem var, ben de bu sürece katkı vermek istiyorum' diyorsa herkesi dinlemeye, her kesimin görüşünü almaya çalışarak bu meseleyi milli bir anlayışla, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusu içinde çözmeye gayret edeceğiz.''

Cemil Çiçek, toplantı salonundan çıkışında, gazetecilerin sorusu üzerine ''yasal olan herkesin görüşünü alarak'' süreci devam ettireceklerini ifade etti.

''TEYİT EDİLMEYEN DEĞERLENDİRMELER SÜRECE ZARAR VERİR''

Bu haftanın, konunun görüşülmesi ve değerlendirilmesi açısından önemli olduğunu anlatan Cemil Çiçek, yarın İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın AK Parti Meclis Grubu'na bilgi vereceğini ifade etti.

Atalay'ın, davet geldiği takdirde, bilgileri diğer siyasi partilerle paylaşacağını da kaydeden Çiçek, ''Netice itibariyle inşallah ülkemizin sıkıntılarının ortadan kaldırılması noktasında bu projeyi, bu çabayı, bu açılımı, bu gayreti birlikte sürdürmüş olacağız'' dedi.

Bu konuda kendileri kadar basın mensuplarına da önemli sorumluluk düştüğünü belirten Çiçek, şunları kaydetti:

''Bizim ifade etmek istediğimiz husus; bizim ifadelerimizin dışında bu çabalara anlam yüklenmemesi gerekir. Bunun çerçevesini biz ortaya koyduğumuzda konunun bu çerçevede değerlendirilmesi icap eder. Aksine bir konu bir kısım yerli yersiz tartışmaları da gündeme getirir.

Ben sizlerin haber alma anlayışına, gayretine, çabasına teşekkür ediyorum, bunu saygıyla da karşılıyorum ama tarafımızdan teyit edilmeyen bilgileri sanki böyle bir çalışma varmış, böyle bir şey varmış gibi... Bazen işin içerisinde olduğumuz halde ben de hayret ediyorum, 'Bu nereden, nasıl çıktı?' diye... Bizim sizden ricamız, eğer hükümete atfen, bu çalışmaya atfen bir şey yapılacaksa işin sorumlularından, bu işin önünde olanlardan bu konuları teyit etmeniz gerekmektedir. Onun dışındaki değerlendirmeler bu sürece zarar verir, verecek, bunu geçmiş tecrübelerimizden de biliyoruz. Onun için bu hassasiyeti de sizden rica ediyorum.''

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA