• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümeti Biblavi kuracak
09 Temmuz 2013 Salı 21:06

Hükümeti Biblavi kuracak

Mısır'da Hazım Biblavi hükümeti kurmakla görevlendirildi, Baradai de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atandı.

Ordu tarafından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Mansur, ekonomist Hazım Biblavi'yi hükümeti kurmakla görevlendirdi. Mansur, Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) Genel Koordinatörü Muhammed Baradai’yi de Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atadı.

Mansur'un Basın Danışmanı Ahmed el-Muslimani yaptığı açıklamada, Mansur ve Biblavi'nin bugün bir araya geldiğini ve görüşmeler sonunda hükümeti kurmakla görevlendirilmesine karar verildiğini, Baradai'nin de  Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atandığını duyurdu.

Biblavi: ''2-3 gün içinde kabine ilan edilecek

Mısır'da ordunun göreve getirdiği geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Hazım Biblavi, 2 ya da 3 gün içinde kabinenin oluşturulacağını açıkladı.

AA muhabirine açıklamada bulunan Biblavi, ''Siyasi güçlerin bana sunacakları isimleri değerlendirip kabineyi oluşturacağım. Bakanlık görevlerine getirilecek kişilerde niteliği gözeteceğim. Yeni kabinede ağırlıkla Ulusal Kurtuluş Cephesi başta olmak üzere, Temerrüd Hareketi ve Nur Partisi'nden kişiler yer alacak'' diye konuştu.

Biblavi  başarılı bir seçim

Mısır'da Selefi eğilimli Nur Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Bessam ez-Zerka, ekonomist Hazım Biblavi'nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesi kararını "başarılı bir seçim" olarak değerlendirdi.

AA muhabirine açıklama yapan Zerka, "Biblavi, üç önemli kriter taşıyor; Mısır'ın içinde bulunduğu kutuplaşmada herhangi bir tarafta yer almaması; Mısır'a fayda sağlayacak ekonomist ve teknokrat yönü; uzlaşıyı sağlayabilecek olma ihtimali" dedi.

Nur Partisi'nin Biblavi konusunda henüz net bir tutum edinmediğini ancak Biblavi'nin halihazırda, başbakanlık seçimi için partinin koyduğu kriterleri taşıdığını ifade eden Zerka, Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) Genel Koordinatörü Muhammed Baradai’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı atanmasına alınacak tavrın henüz  parti içinde görüşülmediğini belirtti.

Ordu uyardı

Mısır ordusu, yayımladığı açıklamada, "Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Anayasa Mahkemesi Başkanı sıfatıyla Mısır'daki en yüksek yargı kurumunun meşru temsilcidir ve geçiş dönemi için hazırlanan anayasa maddelerini ilan etmiş ve halk iradesinin gözetileceği yeni anayasanın yeniden oluşturulma sürecine ilişkin bir takvim yayımlamıştır" ifadelerine yer verildi.

Anayasayla açıklanan yol "açık ve net" olduğu vurgulanan açıklamada, "Doğru yolda güvenli ve şeffaf bir şekilde ilerleniyor. Dolayısıyla kimse ne gerekçeyle olursa olsun halk iradesine ve gelecek vizyonuna karşı duramaz. Vatan maslahatı her şeyden daha  önemli ve kutsaldır. Bunun aksine ne Mısır halkı ne de Silahlı Kuvvetler izin verir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, Silahlı Kuvvetler'in halkın arkasında olduğu vurgulanarak, "kimsenin bencilce ya da asabi duygularla barış ve güvenliği tehdit ederek vatanı tehlikeye atmasının kabul edilemeyeceği" belirtildi.

İhvan, Mansur'un anayasasını tanımadı

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), ordu tarafından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından ilan edilen 33 maddelik geçici anayasayı tanımadıklarını açıkladı.

İhvan Siyasi Büro Sorumlusu Hüsam el-Mirgani, AA muhabirine yaptığı açıklamada geçici Cumhurbaşkanı Mansur'un ilan ettiği 33 maddelik geçici anayasayı tanımadıklarını, darbe üzerine kurulduğu için geçersiz olduğunu belirtti.

Mirgani, "Meşruiyete darbe vuran darbeciler tarafından açıklanan anayasa geçersizdir. İhvan, halkın iradesine darbe vuranlar tarafından açıklanan hiç bir uygulamayı kabul etmiyor" dedi.

Hürriyet ve Adalet Partisi de geçici anayasayı kabul etmediğini açıklamıştı.

Suriyeli sığınmacılara vize şartı

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mısır'da ikamet eden ve ikamet etmek isteyen Suriyelilerin Mısır kanunları çerçevesinde hareket etmeleri, Mısır'ın içinde bulunduğu olağanüstü durumu gözetmeleri ve yapılması istenen işlemlere anlayış göstermeleri istendi.

Suriyelilere uygulanmaya başlanan vize ve güvenlik onayı işlemlerini yapmadıkları gerekçesiyle Uluslararası Kahire Havaalanı'na ulaşan 276 Suriyelinin Mısır'a girmesine izin verilmediği, geldikleri ülkelere geri gönderildikleri öğrenildi.

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, herhangi bir işleme tabi tutmadan Suriyelilerin Mısır'a girmesine izin veriyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA