• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümet olarak çok şeyler yaptık
10 Mayıs 2013 Cuma 18:01

'Hükümet olarak çok şeyler yaptık'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Herkes şiddetin ve silahların susmasından büyük bir memnuniyet duyuyor" dedi.
Özel uçakla Siirt'e gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı, Siirt Havaalanı'nda Vali Ahmet Aydın ve diğer yetkililer karşıladı.
Havaalanından valiliğe geçerek Vali Aydın'ı makamında ziyaret eden Arınç, burada yaptığı açıklamada, Siirt'in tarihte çok önemli işler başardığını ve büyük hizmetler yaptığını ifade etti.
Çözüm sürecine de değinen Bülent Arınç, şöyle konuştu:
"Son günlerde yaşadığımız bu çözüm sürecinin de memleketimizde çok hoş karşılandığını söylemeliyim. Ben her yere gidiyorum, herkesi dinlemeye çalışıyorum, herkesi anlamaya çalışıyorum. Yani silahların susmasının, kan dökülmesinin önlenmesinin ve bu çekilme sürecinin başlamasının milletimizi 7'den 70'e ne kadar mutlu ettiğini görüyorum. Bu Siirtimiz için de böyledir, Şemdinlimiz için, İstanbul, Bursa için de böyledir.
Herkes şiddetin ve silahların susmasından büyük bir memnuniyet duyuyor. Dolayısıyla Siirt, esasen bir barış kenti olarak, bu çözüm sürecini en iyi anlayacak, en çok destek olacak şehirlerimizden birisidir.
Benim buradan aldığım intiba da, hamdolsun çözüm sürecine en büyük destek veren illerimizden birisinin Siirt olduğu gerçeğidir. İnşallah Allah sonunu hayretsin, sonuna kadar güzel gitsin."

Arınç, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ı ziyaretinde de Sadak ile belediye başkanlığı öncesinde de sonrasında da görüşmelerinin hep dostane olduğunu belirterek, "Kendisinin halkçı bir insan olduğunu, Türkiye'nin değerlerine sahip çıktığını, inançlı biri olduğunu, gerçekten memleketimizde barışı gönülden istediğine inanıyorum. Herkes bilsin ki bu sürecin başlamasında ve sağlıklı devam etmesinde bizim katkımız çoktur. Bugünlere kolay gelmedik. Türkiye'de bugün 75 milyonu memnun eden, böylesine bir huzur ve barış ortamı gönülden isteniyorsa ve olan bitenler büyük bir sevinçle karşılanıyorsa buna giden yolları açmak hangimize nasip olduysa bundan dolayı hepimiz memnun olmalıyız. Belediye başkanlığı döneminde yaptıkları görünen şeylerdir. Onu mutlaka Siirt halkı takdir edecektir. 1 yıl sonra seçimler var. Bu seçimlerde dileriz ki AK Partili bir belediye başkanı kazansın."
Çevredekilerin gülmesi üzerine Arınç, "Ben gönlümden geçeni söylüyorum. Bu birkaç yolla da olabilir. Yani AK Partili bir belediye başkanı derken adı Ahmettir, Mehmettir, Selimdir, Hüseyindir. O ayrı bir şey. Halkımız Selim Sadak'ı ya da Selim gibi bir arkadaşımızı takdir edecekse başımızın üstünde yeri vardır" ifadesini kullandı.
Hükümet olarak çok şeyler yaptık
Siirt'in bir barış ve huzur kenti olduğunu, insanların rahatlık ve güven hissettikleri ortamın çok önemli olduğunu anlatan Arınç, bunun yatırımlar, istihdam, iş hayatı ve milli gelirin artması için de önemli olduğunu kaydetti.
Sadak da diyalogdan yana olduğunu, her sorunun konuşarak çözüleceğine inandığını belirterek, şiddetin devre dışı kalmasıyla birçok sorunun çözüleceğine inandığını söyledi.
Sadak'ın "Şahsım, kişiliğim, 30 yıllık siyasetim BDP geleneğinden gelen bir siyasettir. Kanımın her damlası BDP olarak akıyor" demesini gülümseyerek karşılayan Arınç, "Neremi kessem BDP olarak akar diyorsun, bir yerini kesmene gerek yok. Sen yine BDP'den aday ol. Halkımız seni seçerse başkan ol" dedi. 
Dostuma 'hoş geldiniz' diyorum
Arınç'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Sadak, güzel bir süreç yakaladıklarını kaydederek, şöyle konuştu:
"Gelecek için herkesin, küfür eden de sloganvari dil kullananın da bu sürece ve barışa ihtiyacı olacaktır. Biz cezaevinden çıktıktan sonra Meclis başkanı iken Arınç'ı ziyaret ettik. Bugün başlatılan sürecin, mutlaka yöntem budur, sayın Öcalan ile görüşerek bunun çözülmesi için Türkiye için fırsat olduğunu Arınç'a ben aktardım. Sayın başbakan yardımcısının bize karşı duydukları sevgiyi hiçbir zaman unutmayacağım. Bunun için çok teşekkür ederim. Bu sürecin sağlıklı yürümesi için sayın başbakan yardımcımıza, sayın başbakana da selamları ileterek bölgede barış dilini kullanacak, BDP gerçekliğini kabul edecek, Kürt sorununun varlığından haberdar olan bürokratlara ihtiyaç vardır. Herkes elini taşın altına koymuştur. Sayın başbakan da BDP çevresi de bedenlerini taşın altına koymuşlardır. Sürecin sağlıklı yürüyebilmesi için çok uğraşmamız lazım. Barış çok büyük olduğu için çok emek harcamamız lazım. Sayın başbakan yardımcımıza daha doğrusu dostuma hoş geldiniz diyorum."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA