• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümet dış politikada dengeli yol izliyor
16 Temmuz 2009 Perşembe 18:26

'Hükümet dış politikada dengeli yol izliyor'

Büyük Birlik Partisi (BBP) Konya İl Başkanı Hüseyin Arı, son dönemde yaşanan olayları değerlendirdi.
Büyük Birlik Partisi (BBP) Konya İl Başkanı Hüseyin Arı, hükümetin dış politikada dengeli bir yol izlediğine dikkat çekerek, "Uyguladığı stratejilerle dış politikada önemli yerlere geldik. Bunun en büyük kanıtını 2 gün önce Nabucco Boru Hattı Projesi'nde gördük. Sovyetler karşı çıkmasına rağmen dengeli bir politika yapıldığı için katlanmak zorunda kaldı. Biz bunu takdir ediyoruz. Bu şekilde devam etmesini istiyoruz." dedi.

BBP Konya İl Teşkilatı'nda gerçekleştirilen basın toplantısında son dönemde yaşanan olaylar değerlendirildi Hüseyin Arı, AK Parti'nin 7 yıldan bu yana tek başına iktidarda bulunduğunu, ülke menfaatine çok sayıda icraatları olduğunu dile getirdi.

Askerlere sivil yargılama yolunun açılmasıyla ilgili kanun düzenlemesini de değerlendiren Başkan Arı, bu kanunun demokrasinin gereği olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'de 1960 darbesinden bu yana demokrasi yolunun tıkalı olduğunu ifade eden Arı, "Bu dönemden bu yana demokrasinin kurum ve kuralları işlememektedir. Anayasa milletin anayasası olması gerekiyor fakat 1982 Anayasası darbe anayasasıdır. Darbe anayasası maalesef demokrasiye hizmet etmez ancak mevcut statükocu düzeni destekler. Bunun neticesinde de çeteleşme karşımıza çıkar. Onun için askere sivil yargı yolunu açan bu düzenlemeye destek veriyoruz. Bu sayede demokrasinin tıkalı olan engellerinden bir tanesi kaldırılmış oluyor. Bu çok önemli bir şey. Avrupa'da nasıl uygulanıyorsa bu sistem bizde de uygulanmalı. Asker kışladaki disiplin suçlarından dolayı askeri yargıda yargılanabilir; ama kışla dışındaki yaptıklarından dolayı sivil yargıya hesap vermeli. Sivil mahkemelerde her vatandaşın hak ve hukuku nasıl gözetiliyorsa askerin de gözetilecektir." şeklinde konuştu.

Arı, demokrasinin açılımı için yapılan bu girişimi Anayasa Mahkemesi'ne taşıyarak engellemeye çalışan ana muhalefet partisini kınadı.

 

(CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA