• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hukuk eğitim sistemini yeniliyoruz
14 Ocak 2016 Perşembe 13:24

'Hukuk eğitim sistemini yeniliyoruz'

Adalet Bakanı Bozdağ, "Yeni dönemde yargı görevi yapanların okudukları hukuk fakülteleri, sınavı kazanma süreçleri olmak üzere eğitim düzenini baştan aşağı yenileyeceğiz" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Yeni dönemde yargı görevi yapanların okuduklarıhukuk fakülteleri, sınavı kazanma süreçleri olmak üzere eğitim düzenini baştan aşağı yenileyeceğiz" dedi.

Bozdağ, 8. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmanın başında, Diyarbakır, İstanbul ve ülkenin değişik yerlerinde meydana gelen terör saldırılarında hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Açılan bir davanın, yapılan bir şikayetin ne kadar sürede sonuçlanacağının yargıdaki en önemli konulardan olduğunun altını çizen Bozdağ, bütün cumhuriyet savcılıklarında, mahkemelerde başlatacakları uygulamayla açılan davanın, yapılan şikayetin başvuru anında ne kadar sürede sonuçlanacağının kişiye bildirileceğini aktardı.

Adalet Bakanı Bozdağ, böylelikle hakim ve savcıların kendilerini vatandaşın denetimine açmış olacağını, işlerin uzamasının önüne geçileceğini ifade ederek, "Söz verilen tarihte işlerin bitmemesi halinde disiplin hükümleri devreye girecektir. Oradaki tarihlere riayet halinde mükafatlandıran düzenlemeleri de faaliyete sokacağımızı bir kez daha ifade etmek isterim" dedi.

'Avukatlar arasından hakim ve savcı alınması uygulaması başlatılacak'

Yargıya güveni artırmak için ciddi çalışmalar yapacaklarını bildiren Bozdağ, yargıya güvenin sadece hakim ve savcıların doğru karar vermesiyle ya da kanunların çok iyi olmasıyla tesis edilemeyeceğini kaydetti.

Yargıya güvenin hem kanunların çok iyi olması hem hakim ve savcıların çok iyi yetişmesi ve başka pek çok şeyle bağlantısı bulunduğuna vurgu yapan Bozdağ, şunları söyledi:

"Yeni dönemde bu anlamda yargı görevi yapanların okudukları hukuk fakülteleri, sınavı kazanma süreçleri, meslek öncesi eğitimleri ve meslek içi eğitimleri olmak üzere eğitim düzenini baştan aşağı yenileyen, yeniden ele alan ve bu konuda standardı Avrupa ve Amerika düzeyinde Türkiye'ye taşıyan adımı atacağız. Bu konudaki çalışmalarımız son noktaya geldi."

Hakim ve savcıların mesleğe hazırlanmalarında da yeni uygulama başlatacaklarını belirten Bozdağ, bundan sonra doğrudan hukuk fakültesi mezunlarının hakim savcı olmasına son verileceğini, avukatlar arasından hakim ve savcı alınması uygulamasının başlatılacağını aktardı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA