• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hububatta yeni dönem başlıyor
14 Mayıs 2010 Cuma 14:42

Hububatta yeni dönem başlıyor

Hububatta bazı bölgelerde hasat yapılmaya başlanırken, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), üreticinin mağdur olmaması için 17 Mayıs itibariyle taahhütname ile hububat alımına başlayacak.

Hububatta bazı bölgelerde hasat yapılmaya başlanırken, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), üreticinin mağdur olmaması için 17 Mayıs itibariyle taahhütname ile hububat alımına başlayacak.
    

TMO Genel Müdür Vekili Mesut Köse, bu yıla ilişkin hububat alım politikalarını belirleme çalışmalarına devam ettiklerini ancak, üreticinin mağdur olmaması için 2010/2011 alım dönemi ürün alım fiyatları açıklanıncaya kadar 17 Mayıs itibariyle taahütname ile alımlara başlayacaklarını bildirdi.
    

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu'nun Bodrum'da düzenlediği Gıda Güvenliği ve Karadeniz Havzası Bölgesel Buğday Ticareti Kongresi'nin açılışında konuşan Köse, küresel iklim şartlarına bağlı olarak son yıllarda yaşanan gelişmelerin, gıda güvenliğinin, ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasal istikrarı bakımından yaşamsal öneme sahip olduğunu ortaya çıkardığını, bu bakımdan gıda güvenliğinin sağlanmasında stratejik öneme sahip olan buğdayın üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanmasının ayrı bir önem taşıdığını söyledi.
    

Türkiye'de buğday üretiminin 2009 yılında 20,6 milyon ton olarak gerçekleştiğini, bu yıl ise iklim verilerinin normal seyretmesi halinde geçen yılın üzerinde bir üretim olacağının tahmin edildiğini belirten Mesut Köse, şu bilgiyi verdi:''TMO, 2009/2010 alım döneminde; 3 milyon 36 bin ton ekmeklik buğday, 735 bin ton makarnalık buğday, 1 milyon 294 bin ton arpa, 48 bin ton çavdar ve 4 bin ton yulaf olmak üzere toplam 5,1 milyon ton peşin alım yapmıştır. Ayrıca, TMO tarafından, hasat döneminden günümüze kadar iç piyasaya 580 bin ton buğday satışı yapılmış olup, yeni hasat dönemine girilecek olması nedeniyle hububat satışları 1 Haziran 2010 tarihinde sona erecektir.''
    

Hububat hasadının lokal olmakla birlikte bazı bölgelerde başladığına işaret eden Köse, TMO'nun, iklim, bitki gelişimi ve üretim durumu ile iç ve dış piyasa gelişmelerini yakından takip ettiğini, üretimin sürdürülebilirliğini göz önünde bulundurarak bu yıla ait hububat alım politikalarını belirleme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi
    

Taahütname ile alım kapsamında TMO'ya ürün arz edecek olan üreticiler, alım fiyatları açıklandığında ürünlerini TMO'ya satabilecekleri gibi geri de çekebilecekler. Sanayici ve tüccar ise fiyat açıklandıktan sonra ürünlerini 10 gün içerisinde geri alabilecek.
    

Türkiye'nin Ortak Tarım Politikası'na (OTP) ve Ortak Piyasa Düzeni'ne (OPD) uyumu çerçevesinde geçen yıl hazırlanan alım yönetmeliği gereğince, TMO'nun 1 Haziran'dan itibaren hububat alımına başlaması gerekiyor.
    

Yönetmelikle, TMO tarafından alınacak hububatın kalitesine ilişkin kriterler yeniden belirlenirken, Ofis artık, 1 Kasım'dan itibaren tüccar ve şirketlerden de hububat alabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA