• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hububat üreticisi sevindi ama...
12 Nisan 2010 Pazartesi 11:13

Hububat üreticisi sevindi ama...

Konya Ovası'na bir günde düşen 15,5 kilogramlık yağış hububat üreticisini sevindirirken, havaların kapalı seyretmesi ise çiçek döneminde olan elma ve kiraz yetiştiricisini ise tedirgin ediyor.

Konya Ovası'na bir günde düşen 15,5 kilogramlık yağış hububat üreticisini sevindirirken, havaların kapalı seyretmesi ise çiçek döneminde olan elma ve kiraz yetiştiricisini ise tedirgin ediyor.
    

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, uzun yıllar Nisan ayı yağış ortalaması37,3 kilogramolan Konya Ovası'na sadece dün15,5 kilogramyağış düştü. Nisan ayının başından bu yana geçen 12 günlük sürede ise ovada metre kareye düşen yağış miktarı24,3 kilogramoldu.
    

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, hububat üretiminin merkezi olan Konya Ovası'nda ve benzer karasal iklimi sahip yerlerde Nisan ayı başında bitkinin yoğun şekilde suya ihtiyaç duyduğunu, dünkü yağmurun bu açıdan ''tam zamanında'' yağdığını söyledi.
    

Mayısın ortasına kadar sürecek bol yağışın ovada rekolteyi artıracağını vurgulayan Taşpınar, ''Dün yağan ve devam etmesi beklenen yağış, hububat için bir sulama yerine geçti, çiftçinin işini kolaylaştırdı. Yalnız, havaların kapalı gitmesi nedeniyle mantari hastalıklar artabilir, çiftçi tarlasını sürekli kontrol etmeli... Ayrıca sulu alanlar için bugünlerde yüzde 33 nitrat ya da amonyum sülfatla gübreleme yapılmalı'' dedi.
 
-ARI ÇALIŞMIYOR, KİRAZ VE ELMA ÜRETİCİSİ TEDİRGİN-
 
Konya Tarım İl Müdürlüğünde görevli meyvecilik uzmanı Ziraat Mühendisi Abdurrahman Ayan ise havaların kapalı gitmesinin çiçek döneminde olan elma ve kiraz yetiştiricisini tedirgin ettiğini söyledi.
    

Havaların kapalı gitmesinin, döllenmesi sadece arıyla gerçekleşen kiraz ağaçlarında tıpkı don gibi zarara neden olabileceği dile getiren Ayan, şunları kaydetti:''Çiçeklenme döneminde hava kapalı devam eder ve sıcaklık 14 derecenin üzerine çıkmadığı için arı kiraz ağaçlarında çalışamazsa, tozlanma ya da döllenme olmaz, verim önemli oranda azalabilir. Zaten kaysı, erik ve bademde kısa süre önce yaşanan don nedeniyle Konya'da yüzde 80 oranında zarar var. Umarız şu an çiçeklenme döneminde olan kirazda benzer bir durum yaşanmaz. Ayrıca Karaman ve Konya'da çiçek açmaya başlayan elma ağaçlarının da dondan etkilenmemesini diliyoruz. Kiraz ve elma yetiştiricileri bugünlerde zirai don uyarılarını dikkatle takip edip, uyarı yapıldığı akşam mutlaka tarlalarında sap saman yakmalıdır. Gerekiyorsa, hava sıcaklığını 1-2 derece artırıcı etki yapan yağmurlama da devreye sokulabilir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA