• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hububat sektörü Konyada buluştu
20 Aralık 2011 Salı 15:17

Hububat sektörü Konya'da buluştu

Ulusal Hububat Konseyi'nin (UHK) 5. Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Konya'da yapıldı.
Ulusal Hububat Konseyi'nin (UHK) 5. Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Konya'da yapıldı.
UHK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çevik, toplantının açılış konuşmasında, günümüzde gıda sektörünün önemine değindi.
    
Konseyin, hububat ile ilgili politikalara yön vermesi ve hazırlayacağı raporlarla etkin olarak bu karar mekanizmasının içinde olacaklarını belirten Çevik, ''Bir yıllık emeğin ve çalışmanın karşılığının alındığı hasat mevsimi çiftçimiz, tüccarımız sanayicimiz ve ülkemiz açısından oldukça verimli geçmiştir. Tarıma elverişli topraklarıyla, uygun iklim şartları ve toprak özellikleriyle, ürün yelpazesinin genişliği ve bilinç düzeyi yüksek üreticisiyle büyük bir tarım potansiyeline sahip olan ülkemizde en çok tarımı yapılan ürün buğdaydır'' dedi.
    
 Kuruluşundan beri sektörle ilgili çalışmalara hız veren, sektörle ilgili alınacak kararlara görüşlerini bildiren bir konsey olduklarını dile getiren Çevik, şunları kaydetti:
    
''Türkiye'deki geleneksel üretim anlayışı ve önceki alım politikaları, dünya ile rekabet etmeye çalışan sektörün ihtiyaç duyduğu standardı ve kaliteliyi karşılamakta güçlük çekiyordu. Sektör için gerekli olan standardı getiren TMO'nun Yeni Alım Sistemi, bu açıdan olumlu bir gelişme olmuştur. Bu yeni sistem uzun vadede tarımsal üretim ve ticareti kolaylaştıracaktır. Üreticiyi mağdur etmeden, hazineye olan yükün azaltıldığı Yeni Alım Sistemi, kaliteli üretimi teşvik ederek, tarımsal ithalatı da azaltacaktır. Yeni Alım Sistemi ile AB standartlarına geçilmesi, lisanslı depoculuk ve özel sektöre depo yaptırılması gibi konularda TMO sektöre öncülük yapmaya devam edecektir.''
    
Toplantıda, sona eren tahıl hasadı sezonu ardından hasat değerlendirmesi, yayınlanan ''Buğday Raporu'', yayınlanacak olan mısır ve çeltik Raporları, TMO'nun bu yıl uygulamaya koyduğu ''Kaliteye Dayalı Alım Politikası'', konseyin genel faaliyeti ve ileriye dönük görüşler değerlendirildi.

 


AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA