• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hububat depolama tesisin temeli atıldı
19 Eylül 2012 Çarşamba 16:41

Hububat depolama tesisin temeli atıldı

Türkiye'nin 6 ayrı merkezinde TMO'ya ait 300 bin ton kapasiteli hububat depolama tesisinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Türkiye'nin 6 ayrı merkezinde TMO'ya ait 300 bin ton kapasiteli hububat depolama tesislerinin toplu temel atma töreni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in tele-konferans katılımıyla açıldı. Konya’nın Çumra ilçesinde yapılan Törene, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, İlhan Yerlikaya, Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı, Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker telekonferans yoluyla bağlandı.

Türkiye'nin 6 ayrı merkezinde TMO'ya ait 300 bin ton kapasiteli hububat depolama tesisinin temelinin atılmasının önemli olduğunu aktaran Bakan Eker, bu yatırımların bütün Türkiye için olduğunu dile getirdi. Temel attıkları yerin buğday üretiminin dünyada ilk kez yapıldığı yer olan Dicle Havzası olduğunu ifade eden Eker, bir yandan yatırım, diğer yandan da üretimi teşvik ettiklerini, Silvan Barajı'nın tamamlanması ile birlikte 2 milyon 500 bin dönüm arazinin suya kavuşacağını söyledi. Bakan Eker, “Birileri bundan rahatsız oluyor. İşsizlerin iş bulması, daha çok üretimin yapılması bunları rahatsız ediyor. Eskiden Kürtçe yasak, Kürtçe TV yok diyorlardı. Biz bu yasağı kaldırdık, üniversitelerde de bölümler açıldı, seçmeli ders yaptık. Kürtçe TV izlenmesin istiyorlar. Çünkü onların istismar alanlarını ortadan kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

TMO Genel Müdürü Mesut Köse de, son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde iç ve dış piyasa yakından takip edilerek tedbirler alındığını belirtti. Köse, "Buğday alımlarında fiziksel ve kimyasal analizler yapıldı. Ürün alımında randevu sistemi kurulmuş. Müdahale politikalarının isabet derecesi artırılmış ve sadece gerekli ürünlerde piyasaya girilmiş, serbest piyasalarda zorunlu olmadıkça müdahale edilmemiştir. Ülkeye yeni depolama kazandırmak üzere çalışma başlattık. Bu depolar piyasa için gerektiği zaman ihracatçılar, lisanslı depoculuk sahipleri de kullanabilecektir. Buraya konulacak ürünün kimlerin ürünü olmaktan çok ülkenin ürünü olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Konya’ya telekonferansla bağlanan Bakan Eker, Diyarbakır’dan Konya’ya selamlarını iletti. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise ‘‘Konya Hz. Mevlana’nın şehri. Bu barış, hoşgörü ve sevginin şehri. Şu an Çumra ilçesindeyiz. Bu ilçe 9bin yıllık medeniyetin beşiği. Burada 9 bin yıldır tarım yapılıyor. Şu anki geldiğimiz noktada tarımın her çeşidi burada yapılıyor. Buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, havuç gibi ürünler yetiştiriliyor. Konya Tarım noktasında ülkemizde en önemli merkezlerinden bir tanesidir. Şu an 60 bin tonluk hububat depolama sistemi kuruluyor, Bakanlık olarak Konya’ya tarımda desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz’’  diye konuştu.

Konuşmaların ardından 6 ilde düzenlenen temel atma törenlerine canlı bağlantı yapıldı. Daha sonra protokolün sahneye konulan butonlara basması ile toplam 300 bin tonluk modern hububat depolama tesislerinin temeli atıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA