• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hububat ambarında kar sevinci
17 Ocak 2012 Salı 12:09

Hububat ambarında kar sevinci

Türkiye'nin ''hububat ambarı'' olarak bilinen Konya'da etkili olan kar yağışı, çiftçilere bayram sevinci yaşattı.
Türkiye'nin ''hububat ambarı'' olarak bilinen Konya'da etkili olan kar yağışı, çiftçilere bayram sevinci yaşattı.
     Konya Ticaret Borsası (KTO) Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya Ovası'nda üreticilerin hububat ekimini Eylül ve Ekim ayı itibariyle bitirdiklerini söyledi.
     Ovaya geçen yıla göre 20-30 milimetre daha az yağış düştüğünü ifade eden Kaleli, buna rağmen don olayının yaşanmamasının geç çıkan ekinleri olumsuz etkilemediğini bildirdi.
     Kaleli, Konya Ovası'nda son üç gündür etkili olan yoğun kar yağışının ise bitki gelişimini çok olumlu etkileyeceğini dile getirerek, şunları kaydetti:
     ''Şu ana kadar tahıl ekilen alanlarda bitki, kışa giriş formu olan 4-5 yapraklı rozet forma ulaştı. Ancak şeker pancarı sökümünün gecikmesi gibi nedenlerle ekimi Kasım ve Aralık ayına kayan kışlık hububat ekimlerinde, bitkiler 1-2 yapraklı veya çıkışa yeni başlamış durumda. Bu bitkilerin don riski de üç gündür devam eden yoğun kar yağışı ile ortadan kalktı. Yağmurdan sonra don olayı yaşanmadan kar yağışının gelmesi çok iyi oldu. Kar yağışı kışlık ekinleri adeta bir yorgan gibi örterek, soğuktan koruyor.''
     Bu yıl ekilen hububatın geçen yıla göre geç çimlendiğini de belirten Kaleli, kar yağışı ile kökleri ıslak olan hububatın donma tehlikesinin ortadan kalktığını ifade etti.
     Karla birlikte ürünlerde oluşabilecek hastalıkların yok olacağını anlatan Kaleli, ''Hububat gelişimini kar altında daha iyi tamamlar. Bol yağan kar, bir örtü yani yorgan görevi yapacaktır. Bu sayede buğdayda kar altında gelişimini sürdürecek. Ayrıca kar yağışı yeraltı sularının çoğalmasına neden olacak. Kar hububatın kalitesini de olumlu etkileyecektir'' diye konuştu.
     Konya'nın kuru iklim şartlarına rağmen Türkiye'nin ''hububat ambarı'' olduğuna dikkati çeken Kaleli, iklim şartlarının Konya Ovası'nı direk etkilediğini, son günlerdeki kar yağışının bun nedenle çiftçiye büyük sevinç yaşattığını vurguladı.
    
     -Yılda 2,5-3 milyon ton rekolte-
    
     Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur da Konya'nın Türkiye'nin hububat üretiminin ortalama yüzde 14'ünü karşıladığını belirtti.
     Konya Ovası'ndan yılda 2,5-3 milyon ton rekolte elde edildiğini, Türkiye'de her 100 kişiden 15'inin ekmeğinin Konya'dan karşılandığını dile getiren Hepokur, bu yıl hububat ekili alanların yüzde 70'ini buğday, yüzde 20'sini arpa, yüzde 10'unu da diğer hububat ürünlerinin oluşturduğunu bildirdi.
     Türkiye hububat rekoltesi için Konya'nın, Konya için de iklim koşullarının çok önemli olduğunu ifade eden Hepokur, ''Kar yağışı tam zamanında geldi. Çimlenme, kardeşleşme için büyük önem taşıyor. Topraktaki nem oranı kar sayesinde 30 santim tabana kadar inebiliyor. Ürünün su ihtiyacı uzun süreli karşılanmış oluyor. Eğer bahar yağmurları da istenilen şekilde olursa rekolte önemli oranda artar'' dedi.
     Çiftçinin kar yağışı nedeniyle bayram sevinci yaşadığını dile getiren Hepokur, ''Gübre artacak çiftçilerimiz karın üzerine gübrelerini atarlarsa üründen daha fazla verim elde edebilirler. Yine ilkbaharda otla mücadele kardeşleşmeye engel olunmayacak şekilde erken yapılmalı'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA