• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HSYKnın gizemli ismi
27 Ocak 2014 Pazartesi 09:16

HSYK'nın gizemli ismi

Polis-yargı cuntasının darbe girişimiyle önemli hale gelen HSYK'nın 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, yargının hep en kritik ismi oldu.

28 Şubat'ta tetkik hakimi olan İbrahim Okur, sırasıyla Adalet Bakanlığı Personel Müdür Yardımcısı ve müsteşar yardımcısı oldu. Bugün tartışma konusu olan HSYK'yı da Okur şekillendirdi. Okur, bir toplantıda Zekeriya Öz'ü kahraman ilan ederek dikkat çekmişti. Okur'un ismi Atatürkçü Düşünce Derneği'nde ele geçirilen notlarda 'FGT Hakim Yapılanması' içinde yer aldı.

PARLAK KARİYER

Okur, 28 Şubat döneminde bile kesintiye uğramayan parlak kariyeriyle dikkat çekiyor.

Darbe sürecinde Adalet Bakanlığı tetkik hakimliğine getirilen İbrahim Okur, 2002 yılına kadar bu görevde bulundu.

PERSONELDEN SORUMLU

Okur, bu tarihten 2004 yılına kadar Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevini yürüttü. Bu görevden başlayarak Türkiye genelinde tüm hakim ve savcılarla iletişim kuran Okur, 2004-2007 yılları arasında ise Personel Genel Müdür Yardımcısı sıfatıyla ulusal yargı ağı içinde etkin bir nüfuza sahip oldu.

Okur bu görevinin ardından HSYK üyeliğine seçilene kadar Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

HSYK YAPISINI BELİRLEDİ

2010 yılında seçimle HSYK üyeliğine getirilen Okur, yargı içindeki etkin nüfuzu sayesinde kendi listelerinin öne çıkmasını sağladı. Demokrat Yargı Eş Başkanı Orhan Gazi Ertekin, 'Yargı Meselesi Hallolundu-Yargının Eşekli Demokrasi ile İmtihanı' isimli kitabında HSYK seçimlerinde İbrahim Okur ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Müsteşarı Ahmet Kahraman'ın birer liste hazırladığını ancak seçime Okur'un listesiyle girildiğini ifade ediyor.

'15 YILDIR BÜROKRAT'

Alper Görmüş de bir yazısında Okur'un Genelkurmay'da altı ay süreyle kurs gördüğünü fakat Genelkurmay'dan brifing alan diğerleri gibi 'tefe konmadığı'na dikkat çekiyor. Görmüş'ün yazısında 'Bu şahıs 15 yıldır bürokrat. Bu 15 yıldaki hükümetleri, bakanları bir düşünün. Okur hep orada kalabilmiş. Hele de 28 Şubat sürecinde yargıda tam anlamıyla bir cadı avı varken' ifadelerini kullanıyor.

AKADEMİ MEZUNU OLDUĞUNU GİZLEDİ

İbrahim Okur, 04 Ekim 2004-18 Şubat 2005 tarihleri arasında Milli Güvenlik Akademisi 57. dönem öğrenimini başarı ile tamamlayıp Harp Akademileri Komutanlığı'ndan diploma aldı. Okur, bu diplomasını HSYK üyeliği seçimlerinde hazırlattığı broşürde kalın çizgilerle gösterdi. En fazla oyu alarak kazandığı HSYK'nın internet sitesindeki özgeçmişinde ise bu bilgiyi gizledi. Halen HSYK 1. Daire Başkanı olan Okur'un yüksek kurulun resmi internet sitesinde Milli Güvenlik Akademisi mezunu olduğuna yer vermemesi dikkat çekiyor.

Zekeriya Öz ile ismi yan yana

İbrahim Okur'un ismi ilginç bir şekilde Zekeriya Öz ile de yan yana geldi. Emekli Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un Atatürkçü Düşünce Derneği'ndeki odasında ele geçirilen 'FGT Hakim Yapılanması' isimli belgede Zekeriya Öz'ün ismi de yer alıyordu.

Belgede Öz'ün yanı sıra Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü olan İbrahim Okur'un da ismi geçiyordu. Okur'dan ilginç bir şekilde 'yapılanmanın başı' olarak söz ediliyordu. Notta Öz'ün Okur'un emrinde olduğu iddia ediliyordu. İbrahim Okur, 2012 yılında katıldığı bir toplantıda Savcı Öz'ü kahraman ilan ederek, 'Ne iş yapar hakim ve savcı? Sanırım Zekeriya Öz ismiyle savcılık biraz daha tanınır, prestijli bir meslek haline geldi' yorumunu yapmıştı.

Eşini Yargıtay'a sokmak istedi

Her dönemin vazgeçilmez bürokrati İbrahim Okur, eşi Nurdan Okur'u da Yargıtay üyesi yapmak istemişti. Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü'nden Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dışilişkiler Genel Müdürlüğü'ne Genel Müdür olarak atanan Nurdan Okur'un da ismi Yargıtay üyeliği seçiminde aday olmak isteyenler listesinde yer almıştı. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Nurdan Okur adaylıktan vazgeçti.

'Etkisi önemli'

Demokrat Yargı Eş Başkanı Orhan Gazi Ertekin, HSYK'nın bugünkü şekillenmesinde İbrahim Okur'un önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Ertekin, 'Bireysel olarak bir kişi hakkında sistemi değerlendirmek istemem. Bugüne kadar yapılan bu tür girişimleri doğru bulmadığım için Okur hakkında da böyle bir değerlendirme yapmam. Ancak İbrahim Okur, bu süreci örgütleyen kişilerin en başında gelen kişilerdendir. Ancak bu yargı çetesinin içinde midir değil midir onu bilemem' dedi. HSYK değişiklik teklifinin Türkiye politiği gerçekliğine daha uygun olduğunu dile getiren Ertekin, 'HSYK bugane kadar bir çeteye aitti' diye konuştu. Toplumun da içinde olacağı bir HSYK'nın önemine işaret eden Ertekin, 'Meclis'in de üye seçeceği, adli ve idari yargının da temsil edildiği bir sistem üzerinde muhalefetin uzlaşması gerçekten de çok anlamlı olur' ifadelerini kullandı.

ÖZGÜN KAYNAK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA