• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HSYK ilk toplantıda başkanvekili seçti
25 Ekim 2010 Pazartesi 17:18

HSYK ilk toplantıda başkanvekili seçti

Adalet Bakanı ve 21 asıl üyenin katılımıyla yapılan HSYK'nın ilk toplantısı sona erdi. Yeni HSYK üyeleri geçici HSYK Başkanvekilini seçti. Ahmet Hamsici, Ali Suat Ertosun ve Hüseyin Serter'in aday old
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve 21 asıl üyenin katılımıyla yapılan HSYK'nın ilk toplantısı sona erdi.


Yeni HSYK üyeleri bugün yaptıkları ilk toplantıda, Ahmet Hamsici'yi geçici HSYK Başkanvekili seçti. Adalet Akademisi, Başkan ve Danıştay Üyesi Ahmet Hamsici'yi 21 oy ile HSYK asıl üyeliğine seçmişti. Hamsici, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay Üyeliğine seçilen bir isimdi.

Bakan Ergin, HSYK'nın yeni binasında düzenlenen ve yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergin, toplantının 'güzel bir atmosferde' gerçekleştirildiğini söyledi.

Toplantıda kurulun geçici başkanvekilliği seçimi yapıldığını belirten Ergin, ''HSYK ile ilgili uyum yasaları yapılıncaya kadar'' Danıştay üyesi Ahmet Hamsici'nin kurulun geçici başkanvekilliğine seçildiğini bildirdi.

Ergin, toplantıda HSYK üyesi Ali Suat Ertosun ve Hüseyin Serter'in de aday olduğunu açıkladı.

Bakan Ergin, kurulun önceden olduğu gibi salı ve perşembe günleri toplanmaya devam edeceğini, bu çerçevede yeni üyelerden oluşan kurulun yarın toplanacağını ve gündemindeki konuları ele alacağını kaydetti.

Sadullah Ergin, HSYK uyum yasalarının da Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını bildirdi.

BAKAN ERGİN, TOPLANTI ÖNCESİ BAŞKANVEKİLİ SEÇİLEBİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, HSYK üyeleriyle bugün yapılacak ilk toplantıda, başkanvekili seçilmesinin söz konusu olabileceğini söyledi.

Bakan Ergin, HSKY toplantısına katılmak üzere, saat 14.10'da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna geldi.

Gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergin, bugün HSYK üyeleriyle ilk toplantıyı yapacaklarını söyledi.

Ergin, gazetecilerin ''gündemin ne olacağına'' ilişkin sorusu üzerine, ''Toplantıda kurulun çalışma takvimi ve gündemi konuşulacak. Ayrıca Anayasamızın geçici maddesinde kayıt altına alınmış hükümlerin gereği olarak başkanvekili seçilmesi de söz konusu olabilecek'' dedi.

Bir başka gazetecenin ''138 unvanlı hakim ve savcı ataması var, bununla ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?'' şeklindeki sorusuna ise Ergin, bugün yapılacak ilk toplantıda üyelerle bunları konuşacakları yanıtını verdi.

Daha sonra HSYK üyelerinin de gelmesiyle toplantıya geçildi.

HSYK ÜYELERİ ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ


HSYK'nın yeni üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti.

Anıtkabir'deki tören Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve beraberindeki HSYK'nın 22 asil üyesinin, Aslanlı Yol'dan yürümesiyle başladı. Daha sonra Bakan Ergin, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelengi Atatürk mozolesine koydu. Saygı duruşunun ardından Ergin ve üyeler Misak-ı Milli Kulesine geçti. Ergin, burada Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

''Büyük Atatürk, halk oylaması neticesinde kabul edilerek yürürlüğe giren 5982 Sayılı Kanun ile değişik Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 159. maddesine göre yeniden yapılandırılan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun ilk üyeleri olarak huzuruna gelmiş bulunmaktayız.

İnsan haklarının korunmasında ve hukuk devletinin her yönüyle hayata geçirilmesinde hiç kuşkusuz bağımsız ve tarafsız mahkemeler önemli rol oynamaktadır. Hukuk devletinin ön koşulu ve adil yargılamanın temel garantisi olan yargı bağımsızlığı ile yargı görevini tam ve doğru şekilde yerine getirilmesinin esasını oluşturan tarafsızlık, dürüstlük, mesleğe yaraşırlık, eşitlik, liyakat ve özen ilkelerinin korunması ve uygulanması konusunda HSYK olarak üzerimize düşen görevleri katılımcılık, şeffaflık, liyakat ve adalet prensipleri çerçevesinde yerine getireceğimizden kimsenin endişesi olmasın. Cumhuriyetimizin banisi büyük Atatürk, minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Ruhun şad olsun.''

Buradaki törenin ardından Bakan Ergin ve HSYK üyeleri ilk toplantılarını yapmak üzere HSYK'nin yeni binasına geçtiler.

Bu arada HSYK üyelerine tahsis edilen yeni makam araçları dikkati çekti.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA