• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HSYK için düğmeye basıldı
25 Ağustos 2009 Salı 08:31

HSYK için düğmeye basıldı

Adalet Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı 'Yargı Reformu Strateji Taslağı' tamamlandı ve Bakanlar Kurulu'na sunulacak
Taslakta, Avrupa Birliği'nin isteği doğrultusunda yargı alanında kapsamlı değişiklikler öngörülüyor. Strateji taslağında en önemli düzenleme ise atama kararnamesi ile gündeme gelen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) yönelik. Taslakta, HSYK'nın geniş tabanlı temsil esasına göre yeniden yapılandırılması ve aldığı kararlara karşı itiraz sisteminin geliştirilmesi hedefleniyor. Yaklaşık 5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, yargı reformu stratejisinin AB ile müzakerelerde birçok faslı ilgilendirdiğini belirtti.

Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Washington'da yapılan bir toplantıdan hareketle 'demokratik açılım'ın arkasında ABD'nin olduğu iddialarına cevap verdi. Söz konusu toplantıya kendilerinden hiç kimsenin katılmadığını bildiren Bakan Çiçek, "Resmen hiç kimsenin katılmadığı, sanki bu toplantılara bizden katılanlar var, sanki biz o sözleri söylemişiz, sanki biz orada dile getirilen asılsız konuları hedefliyormuşuzçasına kendisini bizim yerimize koyarak bir değerlendirme yapıyor." diye konuştu. Çiçek, böylesine önemli konularda açıklama yapılırken daha somut bilgilere ve belgelere dayanılarak, sorumluluk duygusu içinde hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Muhalefet partilerinin bu süreçte takındıkları tavır ve üslupta değişiklik yapmaları gerektiğini savunan Çiçek, bu partilerin fikirlerini madde madde ortaya koymalarını istedi.

Hükümet Sözcüsü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP ve MHP liderleriyle görüşüp görüşmeyeceği sorusuna, "Herkesle görüşmeye çalıştık, çalışıyoruz da. Ama, 'biz görüşmüyoruz' deniliyorsa, o takdirde bu sorunuzun cevabının ne anlam ifade ettiğini tekrar değerlendirmemiz lazım. 'Biz görüşmeyeceğiz' diyorsa ne yapalım?" karşılığını verdi.

Öte yandan Adalet Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı 'Yargı Reformu Strateji Taslağı' tamamlandı ve Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Taslakta, AB'nin istediği yargı alanında kapsamlı değişiklikler öngörülüyor. Strateji taslağında en önemli düzenleme ise geçtiğimiz haftalarda atama kararnamesi krize dönüşen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) yönelik. HSYK'nın tarafsızlık, objektiflik ilkeleriyle uluslararası belgeler ışığında geniş tabanlı temsil esasına göre yeniden yapılandırılması hedefleniyor. Cemil Çiçek, yargı reformu stratejisinin AB ile uyum açısından birçok faslı ilgilendirdiğine dikkat çekti. "Bu temel ilkeleri biz de benimsemiş oluyoruz. Bu yargı reformunun esas amacı, yargının bağımsızlığını, tarafsızlığını ve etkinliğinin artırılmasıdır." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA