• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HSYK geçti güven arttı
18 Şubat 2014 Salı 08:59

HSYK geçti güven arttı

Ekonomide tansiyonu yükselten 17 Aralık operasyonunun başarısız olması ve HSYK tasarısının Meclis'ten geçmesinin ardından taşlar yerine oturmaya başladı.

Türkiye'de siyasi istikrarı ve ekonomiye güveni hedef alan 17 Aralık operasyonu ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin ülkeyi kilitleyen krizlerinin çözülmesi ile ekonomide taşlar yerine oturmaya başladı. Operasyonla rekor üstüne rekor kırarak 2.39 liraya yaklaşan dolar, dün 2.17 liraya kadar düştü. Merkezi Yönetim Bütçesi, bu yıl Ocak ayında vergi gelirlerindeki artış ve özelleştirme gelirlerinin etkisiyle 1.9 milyar lira fazla verdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi ise 2014'te 470 bin kişiyi işe alacaklarını açıkladı.

17 GÜNDE 4 MİLYAR DOLAR GELDİ

Piyasalara sevindirici bir açıklama da Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan geldi. Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Babacan, Türkiye'ye 27 Ocak-13 Şubat arasında 3,9 milyar dolar döviz girişi olduğunu ve kurdaki sakinliğin bu girişten kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Babacan, şirketlerin kur riskini iyi yönettiğini belirtti.

İŞSİZLİKTE ARTIŞ TRENDİ KIRILDI

Kasımda işsizliğin bir önceki ayla aynı olduğunu, Eylül'e göre ise yüzde 0.3 düştüğünü belirtti. İşsizlikteki artış trendinin kırıldığını söyleyen Babacan, yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme gerçekleşmesi halinde işsizliğin yüzde 9.5 olarak gerçekleşebileceğini belirtti.

YÜZDE 4 BÜYÜMEDE DEĞİŞİKLİK YOK

2014'te Türkiye için yüzde 2 büyüme beklentisine girenlere Babacan'dan olumsuz cevap geldi. Babacan büyüme oranıyla ilgili şunu kaydetti, 'Mart sonuna kadar bekleyip ilk çeyreği görmeden revizyon için erken. Şuan yüzde 4'ü revize edecek kadar elimizde veri yok. Büyümeye ise ihracat performansı ve iç tüketim etki edecek.'

ALTIN HARİÇ CARİ AÇIK DÜZELİYOR

Babacan ayrıca, 'Cari açıkta yıllık 6 milyar dolar bir sapma var. Altın hariç cari açık düzeliyor. Bu düzelmenin hızı düştü ama bir kötüleşme yok' dedi.

Kriz yok, paket yok

Bir ekonomik paket uygulamayı planlamadıklarını ifade eden Babacan, 'Ekonomik paketler krizlerle birlikte anılır, şu an bir kriz yok. Toplu çözüm paketi gerektirecek bir durum yok' dedi. Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcıların uzun vadede piyasada hareketlenmeler olacağını kabul ederek geldiğini belirten Babacan, '10 yıllık süreçte tabii ki çalkantılar olacaktır ama 10 yılın sonunda kâr ettiklerini görecekler' dedi.

S&P Londra'dan kağıt üzeri konuşuyor

S&P'nin değerlendirmelerini Londra'da ve kağıt üzerinde yaptığını ifade eden Babacan, 'Kurum cari açık büyük risk diyor fakat sonra da cari açığın yüzde 3 olacağını söylüyor. Ani duruş tehlikesinden bahsedip büyümeyi yüzde 2 öngörüyor. Buna ani duruş denemez, keşke Türkiye'ye gelip yerinde değerlendirseler' şeklinde konuştu. Babacan, Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu veren Moody's ve Fitch'in siyasi risklerin notun içerisinde olduğunu belirttiklerini ve notta revizyona gitmeleri için bir gerekçe görmediklerini belirttiğini hatırlattı. Babacan, 'Seçimlerde iyi bir sonuç aldığımızda siyasi bir risk olmadığı görülecek' dedi.

Koridor kısa vadeli sermayeyi engelledi

Merkez Bankası'nın getirdiği koridor uygulamasının Türkiye'ye çok miktarda kısa vadeli sermaye gelmesini engellediğini söyleyen Babacan, 'Kısa vadeli sermaye Türkiye'yi cazip görmedi. Bu da iyi oldu Türkiye açısından, 22 Mayıs sürecinde, Gezi olaylarında ve 17 Aralık sonrasında Türkiye'den çıkacak fazla bir sermaye yoktu' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA