• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hoşgörü şehri Konya’da Fair-Play müzesi açılıyor
25 Nisan 2010 Pazar 14:51

Hoşgörü şehri Konya’da Fair-Play müzesi açılıyor

Konya'nın Merkez Karatay Belediyesi, 162 bin metrekare alanda oluşturduğu Olimpiyat Parkı'na Türkiye'nin ilk Fair Play Müzesi'ni kuruyor.

 

Konya'nın Merkez Karatay Belediyesi, 162 bin metrekare alanda oluşturduğu Olimpiyat Parkı'na Türkiye'nin ilk Fair Play Müzesi'ni kuruyor.
     Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Karatay'ın, Konya'nın tarihi kent merkezinin büyük bölümünün yer aldığı ilçe olduğunu, burada ürettikleri 13 bin konutla Türkiye'ye örnek bir şehircilik hamlesi gerçekleştirdiklerini, Konya'ya TOKİ'den fazla konut kazandırdıklarını belirtti.
     Hançerli, Topkapı ve Ayasofya'dan sonra en fazla ziyaret edilen müze olan Mevlana Müzesi'nin de Karatay'da bulunduğunu, ilçeyi yurt içi ve yurt dışından yılda yaklaşık 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiğini söyledi.
     Konya'nın ve özelde Karatay ilçesinin Mevlana'nın tüm dünyada kabul gören ve etkisi giderek artan düşüncesi nedeniyle bir hoşgörü kenti olduğunu dile getiren Hançerli, ''Bu nedenle 162 bin metrekare alanda oluşturduğumuz ve açılışını 5 Haziran'da Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmasını planladığımız Olimpiyat Parkı'na Türkiye'nin ilk Fair Play Müzesi'ni kuruyoruz. Bu faaliyetimiz Türkiye'de bir ilk, yani Türkiye ilk kez Fair Play Müzesi'ne kavuşacak'' dedi.
     Bu müzede dürüst, ahlaklı kişilikleriyle bilinen başarılı Türk sporcuların, üzerlerinde fotoğrafları ve başarı öykülerinin yer aldığı kürsüleri olacağını ifade eden Hançerli, şunları kaydetti:
     ''Ben de amatör takımlarda uzun yıllar futbol oynamış biriyim, o yüzden spora ve fair play ruhuna bireysel olarak da büyük önem veren birisiyim. Fair Play Müzesi oluşturma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Oluşturduğumuz özel bir ekip, Fair Play Müzesi'nde yer alacak kürsüler için bilgi ve doküman topluyor. Kısa süre içinde açılışını yapmayı planladığımız müzenin yoğun ziyaretçi alacağını, cazibe merkezi olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca, Türkiye'deki fair play ödüllerinin bu müzede verilmesini amaçlıyoruz. Çünkü Türkiye'de bugüne kadar Fair Play Müzesi kurmak ilk bize kısmet oluyor, tüm belediye personeli olarak bunun haklı gururu ve sevincini yaşıyoruz. Aynı zamanda bu müze, sporcularımızı fair play ödülleri almaya teşvik edecek, sporda saygı, sevgi, centilmenlik ve hoşgörünün Türkiye'de gelişmesini sağlayacak.''
     Fair Play Müzesi'nin Karaaslan Mahallesi'nde yer alan ve 10 milyon liraya mal olacak Olimpiyat Parkı'nın içerisinde bulunacağını anımsatan Hançerli, ''Bu parkın, isminden de anlaşılacağı gibi ana unsuru olimpiyat ruhudur, yani spordur... Sporun özündeki centilmenlik (fair play) ruhudur'' dedi.
     Hançerli, fair play ruhunu takip ederek dünya üzerindeki değişik kültürleri temsil edecek şekilde parkın dört ayrı köşesinde dört ayrı konsept oluşturulduğunu belirterek, ''Bu grupların merkezine de hepsinin birlikteliğini simgeleyen olimpiyat halkalarını temsil eden değişik renklerde kuru havuzlar planlandı'' diye konuştu.
     Olimpiyat Parkı'nda mini futbol sahası, basketbol sahası, çocuk oyun grubu, kent jimnastik aletleri, geçici aktivite alanı, farklı bahçe kültürü dizaynlarını yansıtan Osmanlı Bahçesi, Japon Bahçesi, Batı Bahçesi, Çocuk Oyun Bahçesi, go-kart pisti, at maneji, mescit, WC'ler, çeşmeler, idari bina, kafeteryalar, otopark ve 200 adet kameriyeler bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA