• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hollandalı müslüman yazar Aydınlar Ocağında
09 Mayıs 2012 Çarşamba 14:13

Hollandalı müslüman yazar Aydınlar Ocağı'nda

Aydınlar Ocağında konuşan Hollandalı Müslüman yazar Abdulvahid Won Bommel, Hollandada İslâmiyet gelişme halinde.

Aydınlar Ocağı’nda konuşan Hollandalı Müslüman yazar Abdulvahid Won Bommel, “Hollanda’da İslâmiyet gelişme halinde. Bizler Mekke dönemini yaşıyoruz. Bizler İslâm’ın müsamahakâr yönünü gösterirken, medya ve politikacılar ‘fundamentalist’ tarafını gösteriyorlar” dedi.

Hz. Mevlâna’nın ünlü eseri Mesnevî-i Şerif’i Hollandacaya tercüme eden Abdulvahid, “Bunu büyük bir zevle yaparken mesnevî bana büyük bir feyz ve huzur verdi” dedi. Ayrıca Hollanda’da, Hollandaca dahil 12 ayrı Kur’an-ı Kerim tercümesinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde “Hollanda’da İslâmiyet ve Müslümanlar” ile ilgili gelişmeleri anlatan Hollandalı Müslüman yazar Abdulvahit Won Bommel, İslâmiyet’le 1967’de 23 yaşında müşerref olduğunu ve İstanbul’da 4 sene yatılı bir yurtta Kur’an Tefsiri ve Akaid dersleri aldığını söyledi.

Sille Kültür Evi’nde gerçekleştirilen sohbette, Hollanda’daki İslâmî gelişmeler ile Müslümanların faaliyetleri hakkında da çarpıcı açıklamalar yapan Abdulvahid Won Bommel, Hollanda’da iki sene felsefe okuduğunu ve beş sene musikiyle uğraştığını belirterek “Ben Hollanda’nın Amsterdam şehrinde 1944’de doğdum ve büyüdüm. Yedi yüz binlik bir nüfusa sahip olan Amsterdam’da lisede; Latince ve Grekçe dilleri ve edebiyatı ile matematiğe doğru iki yoldan birini tercih etmek zorundasınız. Ben edebiyatı tercih ettim ve 2 sene felsefe okudum. Sonra 5 sene de müzikle meşgul oldum. Konservatuvara tam girecekken İslâmiyet’le müşerref olarak elhamdülillah müslüman oldum” dedi.

Hollanda’da 800 bine yakın Müslümanın yaşadığını ve bunların 300-350 bine yakınını Türkler’in oluşturduğunu kaydeden Abdulvahid, Hollanda’da 1971 yılına kadar hiçbir caminin bulunmadığını belirterek “Hollanda’da İslâmî faaliyetler 1972’de Ramazan-ı Şerif dolayısıyla toplu olarak teravih namazı kılmak için bir mekanın aranmasıyla başladı. Ben 1972’de Türk çocuklarını okutmaya başladım. Bu tarihten itibaren yavaş yavaş Müslümanları teşkilatlandırmaya başladık. Bunlar arasında Türkler çabuk teşkilatlanarak 71-76’ya kadar kendi aralarında çeşitli görüş, fikirlere mensup gruplara göre camiler oluştu. Müslümanların Hollanda’da üç çeşit camileri var. Bu arada 40’dan fazla yapılmış yeni camiler de var. Bundan dolayı medya ve polietikacılar tarafından İslâm tenkid edilmeye başlandı. Kırktan fazla da İslâmî okul (ikisi lise ve ikisi üniversite) kuruldu. Hollanda’da 8 bin okul vardır. Bunun yarısı kiliseye aittir ve diğer okullar ise belediyeye. Avrupa’da eleştirel akıl ilkokullarda başlıyor. Mülâkat ve münazara alabildiğine vardır. Eğitimde skolastik bir akıl göremezsiniz” şeklinde açıklama yaptı.
Rektörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’ün yaptığı üniversitede, “Manevî Rehberlik” dersleri verdiğini ve bunu yapabilmek için üniversite bitirmek gerektiğinin altını çizen Abdulvahid, imam (lider ve öğretmen) benzetmesinden yola çıkarak hastaya sevecen bir şekilde yaklaşarak onun motivasyonu düzeltecek, ruhunu teskin edecek söz ve davranışlarda bulunarak psikoloji ilmini bilmek gerektiğine dikkat çekti. Bir İslâmî Yayınevi’nde 4 yıl çalıştığını ve 10 sene de radyo ve televizyon programları yaptığını ifade eden Abdulvahid Bommel, şunları söyledi: “Hollanda’nın kanunları diğer din mensuplarına dini olarak yayınlar yapmasına izin vermesine rağmen bizim (radyo ve televizyon ekranlarında papazlarla birlikte dini konularda tartışacak ve onların sorularına müsbet ve makul cevaplar verecek) entellektüellerimiz yok. İslâmiyet Hollanda’da gelişme halinde.”
 
“MEKKE DÖNEMİNİ YAŞIYORUZ”

Dinleyicilerden gelen soruları da cevaplandıran ve Mesnevî’yi Hollandacaya çeviren araştırmacı-yazar Bommel, Hollanda’da Müslüman gençlerin yüzde 80’inin müsbet ilimleri seçtiklerini, edebiyat ve felsefeyle uğraşanların az olduğunu söyledi. Abdulvahid, Avrupa’da İslam’ın geleceği ile ilgili bir soruya; “Hoşgörü yakında yok. Biz ekşi elmaları en az 5-10 sene daha yemeğe devam edeceğiz. Çok tenkid yiyoruz. Bu kadar ağır tenkidlere henüz alışmış değiliz. Bizler şimdilik Mekke dönemindeyiz. Gençlere tenkid dersleri vereceğiz. Biz daha çok İslâmiyet’in yumuşak, müsamahakâr tarafını gösteriyoruz. Medya ve politikacılar ise bizim huzurumuzu bozuyorlar. Biz devamlı İslâm’ın müsamahakâr tarafını göstermemize rağmen onlar, terörist (!) ve fundamantalist tarafını gösteriyorlar” şeklinde cevap verdi. Abdülvahid, kendisine sorulan “Avrupa’da ırkçılık tehlikesi var mı?” sorusunu da şöyle cevapladı: “Bu bir psikolojik savaş. Avrupalı idareciler ekonomik ve enerji yollarındaki başarısızlıklarını Müslümanlar’dan çıkarmak istiyorlar. Almanya’da 2 milyon Müslüman var. Buna dikkatinizi çekerim.”
Abdulvahid Hollanda’da, Hollandaca dahil 12 ayrı Kur’an-ı Kerim tercümesinin bulunduğunu da sözlerine ekledi. Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü ise, sohbetin sonunda Abdulvahid Won Bommel’e Karatay Belediyesi yayınları arasında çıkan “Konya’dan Dünya’ya Mevlana ve Mevlevilik” adlı kitabı hediye olarak verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA