• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hollandadan İş Adamlarına Kolay Vize
13 Eylül 2012 Perşembe 14:51

Hollanda'dan İş Adamlarına Kolay Vize

İstanbul Ticaret Odası (İTO) üyelerine Hollanda seyahatlerinde kolaylık sağlamak amacıyla İTO ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu arasında iş vizesi kolaylığı mutabakatı imzalandı.
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, “Bu anlaşmayla üyelerimiz bizden belge alacaklar. Sonra baş konsolosluk kendi araştırmasını yaptıktan sonra 1 yılla 5 yıl arasında çok giriş çıkışlı uzun süreli vize için izin verilecek” dedi.
Hollanda'nın Türkiye'de en fazla yatırımı olan ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Yalçıntaş, vize kolaylaştırma anlaşmasının Hollanda ile imzalanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.
İTO'nun bu anlaşmaları neden yaptıklarını dile getiren Yalçıntaş, şunları söyledi:
“Shengen ülkelerinden vize almak isteyen iş adamlarımız birçok zorlukla karşılaşıyor. Biz de bu durumu aşabilmek adına üyelerimizin bu ülkelere gidişlerini iş yapmalarını kolaylaştırmak adına mutabakatlar imzalıyoruz. Daha önce Fransa, İtalya ve Malta'yla imzaladık şimdi de Hollanda ile imzalıyoruz.”
VİZE MUAFİYETİ İLE KARIŞTIRMAYIN
Hollanda'nın zaten vize istemediğine ilişkin bir yanlış anlaşılmanın bulunduğuna dikkati çeken Yalçıntaş, “Bu anlaşma, Hollanda'ya hizmet sunmak için seyahate eden Türk vatandaşlarının vize muafiyetiyle alakalı değildir” dedi.
Yalçıntaş şöyle konuştu: “Hollanda Hükümetinin aldığı karar Hollanda'ya hizmet sunmak için tanımlanan bir amaçla insanlar Hollanda'ya girerse vizesiz ve üç aya kadar kalabilecek kararıdır. Hizmet sunmak ne demek? Hizmet sunmak Türkiye'deki ikametini muhafaza etmek şartıyla Türkiye'de yerleşik bir iş verenin çalışanı ya da Türkiye'de yerleşik bir şirketin sahibi olarak Hollanda'da hizmet alan kişinin maaşlı personeli olmaksızın Hollanda'daki kişiye geçerli hizmet vermek demektir. Örnek vermek gerekirse Hollandalı bir doktor bir Türk doktoru ameliyat yapması için Hollanda'ya davet edebilir, o da gider ameliyatını yapar gelir. Veya Türk şirketi Hollanda'ya makina satmıştır, Türk şirketinin elemanları Hollanda'ya giderler, makinanın kurulumunu yapar ondan sonra geri gelirler. Bu kişilerin bu seyahat sebeplerini sınır kapısında ispat etmeleri lazım. Eğer sınır kapısındaki görevli bundan ikna olmazsa veya havayolu şirketinin görevlisi bundan ikna olmazsa o kişiyi uçurmaz ve de giriş izni vermez.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA