• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hollandada camilere yönelik saldırılar
07 Ocak 2012 Cumartesi 11:43

Hollanda'da camilere yönelik saldırılar

Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Ünver, Hollanda'da Müslümanlara ait ibadethanelerin zaman zaman saldırılara maruz kaldığını belirterek, saldırıları...
Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Ünver, Hollanda'da Müslümanlara ait ibadethanelerin zaman zaman saldırılara maruz kaldığını belirterek, saldırıları kınadıklarını söyledi.
     Prof. Ünver, yaptığı açıklamada, 2001'den bu yana kendi tuttukları istatistiklere göre Hollanda Diyanet Vakfı'na (HDV) bağlı 100'den fazla caminin saldırıya uğradığını kaydetti.
     Saldırıların mahiyetlerinin farklılık arz ettiğini anlatan Prof. Ünver, "Yakmalar var, camların kırılıp ırkçı yazıların yazılması söz konusu, tehdit yazıları gönderilmiştir, duvarlara yazılar yazılmıştır. Bu kapsamda İslamofobi diyerek mabetlerimize saldırılar yapılmasını şiddetle kınıyoruz. Benzer karşı saldırıların ise bizden asla meydana gelemeyeceğini biliyoruz. Zira Müslümanlık, mabetleri kutsal kabul eder ve onlar korunmuştur" diye konuştu.
     2005 ile 2010 yılları arasında Hollanda'da toplam 117 caminin saldırıya maruz kaldığını ortaya koyan bir araştırmaya da temas eden Prof. Ünver, bu saldırıların yükselişe geçen aşırı sağ siyasetle bağlantılı olduğunu söyledi.
     Bu tür saldırılara asla müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çizen Ünver, destek bekledikleri Hollanda makamlarının bu konuyu samimiyetle ve ciddiyetle ele aldıklarından emin olmak istediklerini belirtti.
     "Mabetler herkes için kutsaldır. Çünkü buralar inandıkları yaratıcının, Rabbin adının anıldığı, zikredildiği mukaddes mekanlardır" diyen Mustafa Ünver, camilerin güvenliğinin sağlanması noktasında Hollanda güvenlik makamlarına itimat etmekten başka fazla imkanlarının bulunmadığını belirtti.
    
     -11 Eylül saldırıları İslamofobi'yi ortaya çıkardı-
    
     11 Eylül saldırılarından sonra dünyada İslam karşıtlığının tırmandığını ve İslamofobi'nin ortaya çıktığına vurgu yapan Ünver, Müslümanları terörist olarak niteleme alışkanlığını ve yanlışlığını açık bir dille reddettiklerini bildirdi.
     Müslümanın asla terörist olamayacağını, İslam'ın terörizmle uzaktan yakından alakasının olmadığını belirten Ünver, "İslam, barış, hoşgörü ve kardeşlik dinidir. Bütün insanlığa barış ve huzur götüren bir dindir. Bizim hiç bir şekilde aşırılıklarla ilişkimiz olamaz. Bu konuda çok rahatız, konuşamayacağımız hiç bir mesele yok, bunu çok açık yüreklilikle ifade ediyoruz. Biz geçmişten günümüze bütün dinlere ve ırklara en büyük hoşgörüyü, özgürlüğü ve huzuru sağlamış bir geleneğin insanlarıyız" dedi.
     Hollanda'nın İslamofobi'nin başını çeken ülkeler arasında yer aldığını üzülerek takip ettiklerini belirten Prof. Ünver, şöyle konuştu:
     "Biz Hollanda insanını, Hollanda'yı çok seviyoruz. Eminim bizim temsil ettiğimiz tüm Türk varlığı da aynı duyguyu paylaşıyordur. Biz Hollanda insanının birçoğunun çok iyi yürekli ve iyi insanlar olduklarına inanıyoruz. O yüzden bu durumu belki bir kaç tane iyi düşünce sahibi olmayan kimselerin yükselmesini istedikleri olumsuz, ama bir o kadar etkili bir akım olarak görüyoruz. Hatta bu yanlı ve yanlış yaklaşımları bazı siyasi partilerin de açıkça dile getirdiklerini, alevlendirdiklerini görüyoruz. Bunun haklı, adaletli, insaflı bir yaklaşım ve davranış olmadığına inanıyoruz."
     Ünver, "Bu konu hakikaten bizi çok üzen ve düşündüren bir husustur. Biz bu tür saldırıları Hollanda insanına, Avrupa zihniyetine hiç yakıştıramıyoruz. Kutsala saldırmak insanlık dışıdır. Ama biz bu tür saldırıları tüm Hollanda halkına mal etmiyoruz. Onlar da fert olarak Müslümanların sergileyebilecekleri yanlışları tüm Müslümanlara ve İslam'a mal etmemelidirler" dedi.
     İslam karşıtlığının en önemli sebeplerinden birisinin tanımama kaynaklı olduğunu kaydeden Prof. Ünver, samimi düşünce ve maksatlarının, içinde yaşadıkları topluma huzur, barış, iyi komşuluk, güçlü aile, kardeşlik getirmek olduğunu ifade etti.
     "Şiddetle, terörle en küçük bir ilgi ve alakamız yoktur, olamaz" diyen Ünver, "Biz tüm Hollanda insanına şunu haykırıyoruz: Lütfen bizi bizden tanıyınız. Buyurunuz camilerimiz ve komplekslerimizin tüm kapıları size sonuna kadar açıktır. Bizi görün, binalarımızı görün, bizi bizden tanıyın" dedi.
     Müşavir Prof. Dr. Ünver, bu arada Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin 400. yıl dönümünü de vesile kılarak, bu yıl bir takım etkinliler yapacaklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA