• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hocalı katliamının 20. yıldönümü
22 Şubat 2012 Çarşamba 09:29

Hocalı katliamının 20. yıldönümü

Azeri vali, Hocalı katliamını anlattı: Kadın, çocuk, yaşlı demeden öldürdüler
Hocalı katliamını anma programları çerçevesinde Türkiye'ye gelen dönemin valisi Elman Memedov, "Katiller cezalandırılsın ki bundan sonra ne Türkler ne Ermeniler ne de başka bir millet katliama uğramasın." dedi.
Bir gecede yüzlerce sivilin katledildiği karanlık günleri Za-man'a anlatan Memedov, Hocalı'nın 1988'den Şubat 1992'ye kadar muhasara altında kaldığını ve Ermenilerin dört yıl boyunca şehri taciz ettiğini söyledi. 26 Şubat 1992 günü şehre giren Sovyetler'e ait 366. Motorize Piyade Alayı'nın kasabayı dümdüz ettiğini hatırlatan Memedov, Hocalı'da yaşananların insanlığa karşı bir cinayet olduğunu vurguladı: "Kasabada 3 bin insan vardı, 8-9 saat içinde 613'ü yaşlı, kadın, çocuk demeden katledildi. Dağlara kaçanlar da oralarda donarak öldü."
 
Kendilerine o gün hiç yardım gelmediğini hatırlatan Memedov, "En yakın Azeri köyü 20 km uzaktaydı. Aramızda da Ermeni köyleri vardı. Biz de siviller olarak silahlı askerlere karşı kendimizi savunamadık." dedi. Hocalılar olarak hiç kimsenin başlarına böyle bir felaket gelmesini istemediklerini dile getiren Memedov, "Hocalı'nın katilleri cezalandırılmalı. Cezalandırılsın ki, bundan sonra ne Türkler, ne Ermeniler ne de başka bir millet böyle bir katliama uğramasın." dedi. Dünyadaki hiçbir milletin zulme maruz kalmamasını gerektiğini kaydeden Memedov, halkların dostça yaşamaları için çaba sarf ettiklerini belirtti. Azeri milletvekili, işgal altındaki topraklarını geri istediklerini ve tüm Hocalılıların memleketine dönmeyi arzu ettiğini kaydetti. Demokrasi ve insan haklarından bahseden Avrupa'nın katillere kucak açtığını öne süren Memedov, tüm dünyayı vicdanlı olmaya çağırdıklarını dile getirdi. Fransa'nın soykırımı suç sayan yasa tasarısını kabul etmesi ile ilgili olarak da şöyle konuştu: "Bu karar ile tüm Fransa halkı yargılanmamalı. Diaspora destekçisi senatörler kendi siyasî ikballeri için böyle bir karar aldı. Fransa halkı Sarkozy'ye 'senin gibi adamlar bizi temsil edemez' diye sandıkta tepkisini göstermeli." Türkiye'deki Ermenilere de bir çağrıda bulunan Memedov, "Demokratik bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkın, diasporaya 'bizi rahat bırakın' diye seslenin." dedi. Türk vatandaşı Ermenilerin Anadolu'da rahat bir yaşam sürdüklerini ileri süren Azeri milletvekili, Ermenistan'ın bir tek Türk'ü topraklarında barındırmadığına dikkat çekti. Türkiye'nin bölgede her geçen gün güçlendiğini belirten Memedov, "Ermenistan, devlet olarak yaşamak istiyorsa Türkiye'yi kendi üstünde bir güç olarak kabul etmeli. Soykırım iddialarından da derhal el çekmeli." diye konuştu....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA