• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hizmette öncelik eğitimde
01 Şubat 2011 Salı 08:44

Hizmette öncelik eğitimde

Erdoğan, Türkiye'ye hizmet ederken önceliklerinin her zaman eğitim olduğunu belirterek, gençlere en modern eğitim imkanlarını sunmanın içinde olduklarını söyledi.
Erdoğan, TRT Okul kanalının açılışı nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda düzenlenen törene katıldı.

Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, yeni kanalın ülkeye millete ve özellikle gençlere hayırlı olmasını diledi, emeği geçenleri tebrik etti.
Özellikle TRT'ye, televizyonu, tüm dünyaya örnek teşkil edecek biçimde eğitici bir araca, bir bilgi kutusuna çevirdiği, bunun mümkün olabileceğini gösterdiği için şükranlarını sunduğunu dile getiren Erdoğan, TRT yayınlarının başlamasının 43. yıl dönümü olduğunu anımsatarak TRT'ye nice başarılı yıllar diledi.
Bilim ve teknolojinin bu kadar geliştiği ve yaygınlaştığı bir çağda değişim olgusunun hayatın önemli bir gerçeği olduğunu vurgulayan Erdoğan, kitle iletişim araçlarının hayatın her alanında köklü değişikliklere sebep olduğunu ifade etti. Bilginin yayılma hızının tarihte olmadığı kadar arttığını, dönüştürücü bir güce ulaştığını ifade eden Erdoğan, özellikle eğitim alanında bu imkanın çok iyi bir şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.
Bilgiye ulaşmak konusunda teknolojik imkanları kullanabilmenin ciddi bir rekabet artışı oluşturduğunu belirten Erdoğan, bu süreçte modern araçların yarar sağlamak kadar zarar vermek için de kullanılabileceği gerçeğinin görülmesi gerektiğini kaydetti.
Erdoğan, şöyle konuştu:
''Bu durumu çok acı tecrübelerle öğrendik. Atom üzerine yapılan araştırmalarla adeta bilim gelişirken, başta enerji olmak üzere dünyada yeni bir çığır açılırken atom bombası gibi bir felaket de yaşanmak durumunda kalındı. Uçağı bir ulaştırma aracı olarak kullandığınızda uzakları yakın ederken, bir savaş aracı olarak kullandığınızda ise kabusa dönüştürebiliyorsunuz.
Bilgisayar eğitici, öğretici yönüyle birlikte tüm dünyayı masamızın üzerine taşıma faydası ile birlikte akıllıca kullanılmadığında asosyalleşmenin, yalnızlaşmanın hatta çeşitli sağlık sorunlarının aracı haline dönüşebiliyor. Açıkçası dünya teknolojiye ilişkin olarak buna benzer tecrübeleri televizyon konusunda yaşadı ve yaşıyor. Televizyon dünyada yayına başladığı günden itibaren eğlenmenin öğrenmenin öğretmenin haberleşmenin müthiş bir aracı olarak görüldüğü kadar dünyadaki yaygın deyimiyle 'bir aptal kutusuna da' dönüşebiliyor. Bir kısım olumsuzluklara sebep olabiliyor. Neyi nasıl kullandığımız son derece önemlidir, her araç, her alet, usta bir elde mahir bir elde, sorumluluk sahibi otokontrol sahibi, bencil değil kucaklayıcı çıkarcı değil paylaşmacı bir elde insanlık için çok büyük bir faydaya büyük bir umuda dönüşebilir. Neşter doktorun elinde hayat kurtarır ama katilin elinde can alır.''
 
TRT MİLLETİMİZİN ÜLKEMİZİN EKRANIDIR
Başbakan Erdoğan, TRT'nin televizyonun algısını, imajını, fonksiyonunu değiştiren, televizyonda yeni bir anlayışı hakim kılan ve hatta tüm dünyaya örnek teşkil eden bir sorumlulukla çok önemli büyük yatırımlar gerçekleştirdiğini söyledi. TRT'nin farkının her alanda çok bariz, çok net olarak görüldüğünü belirten Erdoğan, Türkçe'nin en güzel şekliyle kullanımı noktasında TRT'nin önemli bir işlev gördüğünü kaydetti. Ailenin, aile değerlerinin muhafaza edilmesi, çocukların eğitimi, milli ve manevi değerlere saygı noktasında TRT'nin çok farklı bir yerde durduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Tarihe milletçe saygı duyduğumuz örnek gösterdiğimiz tarihi şahsiyetlere inançlara kültürlere karşı TRT, hassasiyet gösteriyor.
 
Sorumlu bir yayın politikası izliyor. TRT, tüm bu hassasiyetleri ile milletin televizyonu olduğunu, milletin emanetini hakkıyla, hakkaniyetle taşıdığını gösterdi ve göstermeye devam ediyor'' diye konuştu.
Erdoğan, şöyle devam etti:
''TRT, milletimizin, ülkemizin ekranıdır. TRT bizim vizyonumuzu dünyaya gösterecek, taşıyacak en önemli araçlardan biridir.
Güçlü ekonomiyi itibarlı Türkiye'yi, bizim barış mesajlarımızı büyük Türkiye imajını dünyaya TRT ile ulaştırıyoruz. Son dönemde kurduğumuz 10 yeni kanal ile toplumun her kesimine ulaştığımız gibi artık dünyaya da ulaşabiliyoruz. Çocuk kanalı ile çocuklara, müzik kanalı ile gençlere, Anadolu kanalı ile yerele, TRT ŞEŞ kanalı ile ülkemizin farklı bir zenginliğine hitap ediyoruz. Avaz ile, TRT Türk ile, TRT-ETTÜRKİYE ile Arap dünyasına, turizm kanalı ile 32 farklı dilde yayın yapan internet sayfası ile dünyaya hitap ediyoruz. Nasıl ki TİKA ile ata yadigarı eserlere sahip çıkıyorsak, nasıl ki Yunus Emre Enstitüsü ile artık dünyaya Türkçe öğretiyorsak, işte TRT ile de dünyaya Türkçe sesleniyor, dünyaya barış mesajlarımızı gönderiyoruz.''
Başbakan Erdoğan, televizyonun asli vazifelerinden birini yerine getirecek, televizyonu okul dönüştürecek TRT Okul'un yayına başladığını ifade etti. Türkiye'ye hizmet ederken önceliklerinin her zaman eğitim olduğunu belirten Erdoğan, ilk günden itibaren Türkiye'nin en ücra köşelerine kadar eğitim hizmeti taşımanın, gençlere en modern eğitim imkanlarını sunmanın, her çocuğa, özellikle kızlara ulaşmanın mücadelesi içinde olduklarını anlattı.
       
SADECE GENÇLER VE ÇOCUKLARI İÇİN DEĞİL
Erdoğan, 8 yılda 160 bin yeni derslik inşa edildiğini, okullara 1 milyona yakın bilgisayar gönderildiğini bildirerek şimdi sınıflara kadar bilgisayar ve akıllı tahta gönderilmeye başlandığını belirtti.
Üniversite sayısının açılan 80 yeni üniversite ile 76'dan 156'ya yükseldiğine işaret eden Erdoğan, bütün illere üniversite kazandırıldığını söyledi. Anadolu Üniversitesi ve TRT işbirliği ile kurulan TRT Okul kanalı ile artık her eve, her okula, televizyonun çektiği her yere okulu, hatta üniversiteyi götürdüklerini kaydeden Erdoğan, sadece gençler ve çocuklar için değil bütün vatandaşlar aracılığıyla yaşam boyu öğrenmenin altyapısının oluşturulduğunu vurguladı.

Erdoğan, ''Dikkatinizi çekiyorum, uçağın, otomobilin, bilgisayar, internet, televizyonun olmadığı seyahatlerin aylarca yıllarca sürdüğü dönemlerde nice insanlar evlerini, şehirlerini, ülkelerini, terk ederek bilginin peşine düşüyorlardı. Bir tek kitap bulmak için aylarca yıllarca yol kateden ilim sevdalıları vardı. Şöhretini duyduğu bir alimden ders alabilmek için o günün şartları içerisinde binlerce kilometre yol kateden bilim aşıkları vardı. Bilim insanlarına en büyük saygıyı ve önemi verebilecek şekilde yaklaşmak zorundayız. Bu milletin her bir ferdine ilim aşkını, öğrenme sevdasını aşılamak zorundayız. Televizyonun öğrettiği, eğittiği kadar inanıyorum ki eriştiği her yere, her haneye işte o öğrenme aşkını ve sevdasını da ulaştıracaktır.''
           
TRT'NİN HAMLELERİNDEN BİRİ
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç de ''Son yıllarda TRT hamle üzerine hamle yapıyor ve her hamlesinde çıtayı biraz daha yükseltiyor. Başarılı bir kamu yayıncılığının nasıl olacağını herkese çok güzel şekilde ifade ediyor. TRT Okul da bunlardan birisidir'' dedi.
Aynı zamanda TRT'nin 43. kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsatan Arınç, öğrencilik döneminde çok büyük bir heyecan ve merakla ilk yayını izlediğini, aradan geçen yıllar içinde TRT'nin bir okul olarak çok güzel insanlar yetiştirdiğini, ilgi çeken programlarla herkesin dikkatini topladığını söyledi. Buna karşın TRT'nin zaman içinde çok hantal bir yapıya kavuştuğunu ifade eden Arınç, ''TRT, bir dönem sadece protokol haberciliği yaptı, haberden çok uzak kaldı. Dinamiklik yoktu, statik bir durumdaydı. Son yıllarda TRT hamle üzerine hamle yapıyor ve her hamlesinde çıtayı biraz daha yükseltiyor. Başarılı bir kamu yayıncılığının nasıl olacağını herkese çok güzel şekilde ifade ediyor. yayına başlayacak TRT Okul da bunlardan birisidir'' dedi.
Milyonlara hitap edecek, hayatın her yönünü eğitim içerisine alacak güzel bir kanalın açılışını yaptıklarını belirten Arınç, TRT'nin yeni döneminde yayına başlayan 10 kanalının sadece Türkiye sınırları içinde değil, pek çok coğrafyada milyonlarca insana hitap ettiğini ve büyük bir beğeniyle izlendiğini söyledi.
Yeni açtıkları çocuk kanalından Kürtçe yayın yapan TRT 6'ya kadar pek çok devrim niteliğinde işler gerçekleştirdiklerini ifade eden Arınç, ''Şiddet içerikli çizgi filmlere mahkum olan çocuklarımız şimdi dört başı mamur bir kanala kavuştu. Sevinerek söylemeliyim ki reyting konusunda çocuk kanalı hemen hemen bütün kanalları geçmiş durumda. Vatandaşlarımız kendi dillerinden yayınlanan dizi filmleri, sitkomları, belgeselleri, dizileri, müzik ve eğlence programlarını TRT Şeş'te büyük bir keyifle izlemektedir'' diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA