• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hizmet insanı olalım
18 Nisan 2013 Perşembe 15:12

'Hizmet insanı olalım'

AK Parti Konya İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Büyükşehir Yasasına Hazırlık Çalıştayları devam ediyor. Bu kapsamda 1. Bölge Toplantı, Ereğlide gerçekleştirildi.
AK Parti Konya İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Büyükşehir Yasası’na Hazırlık Çalıştayları” devam ediyor. Bu kapsamda 1. Bölge Toplantı, Ereğli’de gerçekleştirildi.
Ereğli, Karapınar, Emirgazi ve Halkapınar ilçelerinin bulunduğu 1. Bölge Toplantısı, Ereğli Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
Divan başkanlığını Yerel Yönetimlerden Sorumlu AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Göksu’nun yaptığı toplantıya AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ bürokratları, söz konusu ilçe ve ilçelere bağlı beldelerin belediye başkanları, AK Parti ilçe ve belde başkanları, AK Parti İl Başkan Yardımcıları ile İl Yönetim Kurulu Üyeleri, il genel ve belediye meclis üyeleri katıldı.
Sorgun; “Konya hizmete doyacak”
İl Başkanı Ahmet Sorgun, toplantıda yaptığı konuşmada Büyükşehir Yasası’nın 14 Mart 2014 tarihinden itibaren uygulamaya geçeceğini hatırlatarak Konya için 31 ilçenin de önemli olduğunu kaydetti. Büyükşehir yasası ile birlikte Ereğli’si ile Seydişehir’i ile Beyşehir’i, Cihanbeyli’si, Taşkent’i ile Konya’nın bir bütün olarak yoluna devam edeceğini söyledi. 30 Mart 2014’ten sonra tüm ilçelerin hizmete doymaya başlayacağını belirten Başkan Sorgun, konuşmasının devamında ise şunları dile getirdi; “Konya’mıza bakıyoruz; tarih var, tarım ve hayvancılık var, sanayi var, süt ve süt ürünleri üretimi var, dünyaya örnek gösterilen beşeriyetimiz var. Konyamızın kamu kurum ve kuruluşlarımızla, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, il genel meclisi üyelerimizle, teşkilatlarımızla, STK’larımızla, 31 ilçe,  168 belde ve 587 köyümüzle biz birlikte Konyayız. Onun için yeni dönemi hep birlikte planlayacağız. Biz inanıyoruz ki 30 Mart akşamı ışık Konya’dan yükselecek. Ancak tabii ki en iyi kanunlar, çalışmayan veya hazırlıksız kişilerin elinde heba olabilir. Dolayısıyla da bizler, o güne kadar elimizden geleni yapacağız ve o gün geldiğinde keşke değil iyi ki demenin rahatlığını ve huzurunu da yine birlikte yaşayacağız. İşte bugün yaptığımız çalışmaların amacı budur.
Akyürek; “Büyükşehir’in imkânlarından herkes yararlanacak”
Büyükşehir Yasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, başarıyı yakalamadaki yegâne gücün birliktelikten geçtiğini söyleyerek Büyükşehir Yasası ile Konya’nın merkezi konumuna gelecek olan ilçelerin yanı sıra belde ve köylerin de Büyükşehir yatırımlarından daha çok yararlanma imkânı bulacağını söyledi. Söz konusu yerlere çok daha kaliteli ve hızlı hizmetlerin sunulacağının altını çizen Başkan Akyürek; “Bugün Konya, eğitimden, sağlığa ve sanayiden tarıma kadar Türkiye’de bir cazibe merkezi haline geliyor. Bunun ilçe, belde ve köylerde de sürdürülmesi için Büyükşehir Yasası’na ihtiyaç duyuldu ve artık önümüzdeki yıl uygulamaya giriyor. Buna yönelik çalışmalarımız sürüyor. Örneğin, Büyükşehir Belediyesi olarak bizler Konya’da genel bir hedef koyacağız. Mesela 5 yıl sonra belirli nüfusun üzerindeki tüm yerlerde birer kültür merkezi, sosyal tesisler, spor tesisleri, itfaiye, çöp toplama işleri ve meslek kursları merkezlerini yapma gibi bir hedefimiz olacak. Bu hedef tabii aynı zamanda ulaşım, eğitim ve diğer alanlar için de geçerli. 5 yıl sonra da koyduğumuz hedeflerin birçoğunu gerçekleştirmiş olacağımıza inanıyoruz. Her tarafa nasıl yetişilecek diye de bir tartışma var. Şunu söyleyelim; bugüne kadar nasıl il genel meclisimiz çalıştıysa büyükşehir belediye meclisi de yine bu bölgelerden oluşturulacak bir ekiple çalışacak. Dolayısıyla belediye olarak sorumluluğunu aldığımız tüm yerlerin her ihtiyacını ve eksikliklerini giderme çabasında olacağız” ifadelerini kullandı.
Selvi; “Konya’nın her yerine hizmet götürdük”
İl Genel Meclisi’nin bugüne kadar ilçe belde ve köylere yaptığı çalışmaların bir özetini yapan ve yeni dönem hazırlıkları konusundaki görüşlerini dile getiren Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de Konya İl Genel Meclisi olarak beldelerin, köylerin ve ilçelerin sorunlarına çözüm getirme noktasında ciddi bir uğraş içerisinde olduklarını söyledi. Selvi; “Biz, İl Genel Meclisi olarak görev aldığımız günden bu yana eğitim, ulaşım, içme suyu ve birçok alanda ilçelerimize, belde ve köylerimize hizmet etmenin mutluluğunu yaşadık. Önümüzde yeni bir dönem var. Bizce reform niteliğindeki Büyükşehir Yasası ile birlikte hizmetler çok daha kaliteli, hızlı ve verimli olacak” şeklinde konuştu.
Yeni dönem masaya yatırıldı
Protokol konuşmalarının ardından çalıştay sırasıyla; Ereğli, Karapınar, Emirgazi ve Halkapınar belediye başkanları ile AK Parti ilçe başkanlarının sunumlarının yapılmasıyla devam etti. Toplantının ikinci kısmı ile dilek ve temenni bölümünde ise programa katılanlar, istişarelerde bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yerli silahlar Konya'da test ediliyor
  • Konya'da park halindeki hafif ticari araç kundaklandı
  • Konya'da duvar çöktü! 3 ölü, 1 yaralı
  • Altay mahalle başkanlarıyla bir araya geldi
  • 'Ambulansları görünce annemin öldüğünü anladım'

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA