• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hızlı tren seferleri ne zaman başlıyor?
22 Kasım 2010 Pazartesi 18:27

Hızlı tren seferleri ne zaman başlıyor?

Aralık ayında başlayacak deneme seferleri tamamlandıktan sonra Ankara-Konya hızlı tren hattı yolculara hizmet verecek.
Aralık ayında başlayacak deneme seferleri tamamlandıktan sonra Ankara-Konya hızlı tren hattı yolculara hizmet verecek.
 
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye ve İngiltere arasında ulaşım sektörünün geliştirilmesi ve genişletilmesi gerektiğine işaret ederek, bunun için de taşımacılık maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

ASO ve İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Demir Yolları Heyetini ASO üyesi firmalarla biraraya getirerek, bilgilendirme toplantısı düzenledi.

ASO Başkanı Özdebir, toplantıda yaptığı konuşmada, İngiltere'nin Türkiye'nin en büyük ticari partnerlerinden biri olduğunu belirterek, ticaret dengesinin de Türkiye'nin lehine olduğu ender gelişmiş ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Özdebir, İngiltere'nin Türkiye'yi AB yolunda kararlı bir şekilde destekleyen en önemli müttefiklerinden biri olduğunu da ifade ederek, iki ülke arasındaki ticareti artırabilmek için, Türkiye ve İngiltere arasındaki vize sorununun halledilmesi gerektiğine işaret etti.
 
DLH GENEL MÜDÜRÜ ARSLAN

Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan, Manş Tüneli ile İngiltere'nin Avrupa'ya bağlandığını, Marmaray'ın ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin tamamlanmasıyla ise Londra'dan Orta Asya'ya kesintisiz demiryolu hattı kurulmuş olacağını ifade etti.
 
Ankara ve İstanbul'da yarım kalan metroların Ulaştırma Bakanlığınca tamamlanması için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğini anımsatan Arslan, ''Bugünkü Bakanlar Kurulunda bir karar çıkmasıyla bu hafta içerisinde belediyelerden metro projelerini devralabilir hale geleceğiz. Ankara'daki 3 metronun işlerini yapacağız. İstanbul'da da bu anlamda devir alacağımız projeler olacak'' diye konuştu.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman, Türkiye'de 1950'lerden sonra demiryollarının ihmal edildiğini, ancak son 8 yılda yeniden bu alana yatırım yapıldığını söyledi. Türkiye'nin geçen yıl mart ayında hızlı trenle tanıştığını anımsatan Duman, Ankara-Eskişehir arasında günde 6 bin yolcu taşındığını ifade etti.

Demiryollarına ayrılan bütçenin son dönemde 13 kat arttığına işaret eden Duman, 7 yılda 7 milyar dolarlık ödenekle önemli demiryolu projelerine imza atıldığını dile getirdi. TCDD'nin hazırlıklarını sürdürdüğü projelere değinen Duman, kurumun yapısının özel sektörle uyumlu çalışabilecek yapıya kavuşturulması için yasa hazırlığında olduklarını kaydetti.

Ankara-Konya hızlı tren hattında Aralık ayında deneme seferlerine başlayacaklarını belirten Duman, bu hatta gelecek yılın ilk aylarında yolcu taşımayı planladıklarını söyledi. Ankara Hızlı Tren Garı yapımı için kısa sürede ihaleye çıkacaklarını da anlatan Duman, hızlı trenle yolcu taşımacılığını artırdıkça hızlı tren garlarının da yaygınlaşacağını bildirdi.

Duman, ''2023'e kadar 45 milyar dolarlık yatırımla 14 bin 500 kilometre demiryolu hattı yapılması planlanıyor. Böylece yüzde 2 olan demiryolu ile yolcu taşıma oranının yüzde 10'a çıkarılması hedefleniyor'' diye konuştu.

İNGİLTERE'NİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DAVİD REDDAWAY

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway da, toplantıda yaptığı konuşmada, İngiltere'den Türkiye'ye ilk kez demiryolu sektöründe faaliyet gösteren iş adamları heyetinin geldiğini söyledi.

Ülkesinin demiryolları konusunda çok eski bir geçmişi olduğunu dile getiren Reddaway, İngiliz heyetin, Türk meslektaşlarıyla deneyimlerini paylaşacaklarını ve bu şirketlerin uzun vadeli stratejik ortaklıklar kurabileceklerini kaydetti.

İngiltere Başbakanı Gordan Brown'un iki ülke arasındaki ikili ticari ilişkileri artırmak konusunda çok kararlı olduğunu ifade eden Reddaway, İngiltere'nin Türkiye'ye her alanda destek verdiğini vurgulayarak, "Avrupa'da Türkiye'nin tek arkadaşı İngiltere değil ama en 'iyi arkadaşı İngiltere' diyebiliriz. Ülkemiz, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda en önemli savunuculardan bir tanesi. Bu, Başbakanımızın Temmuz ayında burada verdiği önemli taahhütlerden bir tanesiydi. Kendisi, Cumhurbaşkanı Gül'le yaptığı görüşmede de bu görüşlerini tekrar dile getirdi" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA